256 ימים למלחמה 1,145 תינוקות, נשים, גברים וקשישים נרצחו אפס קצינים נשפטו

256 ימים למלחמה: 0 קצינים נשפטו על הפקרת חייהם של 1,145 תינוקות, נשים, קשישים שנרצחו באכזריות

256 ימים למלחמה ובצה״ל טרם מצאו את הפנאי לשפוט קצינים ובעלי תפקיד בכירים על אופן התנהלותם המחפיר, רחוק מהמצופה ומהגדרת תפקידם, רשלנות במקרה הטוב ואולי אפילו על בגידה, שגרמו ל-1,145 תינוקות, נשים, גברים וקשישים להירצח בדם קר ובאכזריות ואפס קצינים שנשפטו | טור דעה מאת: תמי אברהמי, עורכת אשדוד היום

256 ימים חלפו מאז השבעה באוקטובר. נראה, כי בצה״ל, טרם מצאו את הפנאי או התקציב להעמיד למשפט קצינים בכירים על אופן התנהלותם המחפיר, שהוביל לרצח המוני של 1,145 אזרחים וביניהם: תינוקות, פעוטות, נשים, גברים וקשישים שסמכו על צה״ל וחשבו שטבח כזה במדינת היהודים, כבר לא יכול להתרחש.

המערכת הצבאית הינה מערכת היררכית, אשר אופן הטיפול בכל משרת שלא ביצע את תפקידו כראוי וכמצופה, הינו על ידי משפט לפי חוק השיפוט הצבאי. באופן הזה, ראינו משפטים של חיילים שהוחלט לקנוס אותם בגלל ציוד שאבד ברצועת עזה, בעודם נלחמים ומסכנים את חייהם. משפטים וקנסות קיבלו חיילים שלא הספיקו להתגלח או להסתפר, לפי המשמעת הצבאית הנדרשת מכל חייל.

מוזר מאוד ואפילו קשה להאמין, שדווקא כל אותם קצינים בכירים, הרמטכ״ל הרצי הלוי בראשם, שפשעו בכך שלא ביצעו את תפקידם כמצופה ולכן הצבא הגיע למצב שהוא לא מצליח למנוע חדירה של מחבלים ארצה ובמשך שעות ארוכות מתרחש טבח איום ונורא בתושבי העוטף ובכל מי שהיה במקום, כולל מאות החוגגים במסיבת ה״נובה״ ושום משפט צבאי לא מתנהל. היעלה על הדעת, שאיש מהקצינים המעורבים לא נותן את הדין על התנהלותו הכושלת, במקרה הטוב, וגם לא נבדקת באופן יסודי, אפשרות של בגידה מצד חלק מהקצינים? (או לפחות לא ידוע לציבור על חקירה שכזו).

צה״ל הוא הצבא החזק בעולם. בידי צה״ל חטיבות שריון, חי״ר, חיל האוויר, טכנולוגיות מתקדמות וכח אדם איכותי שכל צבא היה חולם שיהיו בידיו. האין זה מוזר, שדווקא בשבעה באוקטובר, היה מעין ״עיוורון אלוהי״ שגרם לכל בעלי התפקיד בבת אחת לא לראות, לא לשמוע ולא להבין את המתרחש בצד השני, מטרים ספורים לאחר הגדר? וגם מי שידע והתריע, אותו לא ספרו? לו סירבו להקשיב ואף איימו במשפט אם ימשיך ״להציק״?! מה עם התצפיתניות ששילמו בחייהן וחלקן עדיין חטופות בידי האויב, שהתריעו שוב ושוב בהקלטות שרק לשמוע אותן מעורר אימה וחרדה?

העובדה שראש אמ״ן אהרון חליווה, התפטר מתפקידו איננה פוטרת אותו מאחריות אותה הוא נושא על הטבח ההמוני שהיה בשבעה באוקטובר. צבא שפוי, שבאמת מעוניין לתקן את ״המחדל״, היה מעלה את חליווה למשפט ושופט אותו לעונש בהתאם לחוק השיפוט הצבאי ולא רק את חליווה. כל מי שהיה בתפקיד בכיר בצבא וקשור בגזרה, חייב לתת את הדין ולא ע״י עזיבת התפקיד אלא ע״י משפט צבאי ברור ושקוף לציבור.

ביולי 2015, בית הדין הצבאי בתל אביב גזר את דינו של מפקד גדוד 'צבר' לשעבר, סא"ל לירן חג'בי, והחליט להורידו בדרגה. "לא ניתן להימנע מפגיעה בדרגת הנאשם. נורידו בדרגה אחת", אמרו השופטים.

חג'בי הורשע בגין התנהגות שאינה הולמת. התביעה הצבאית הגיעה להסדר טיעון עם הסנגור הצבאי הראשי אל"מ אשר הלפרין, לפיו יסיים סא"ל חג'בי את שירותו בצה"ל. התביעה הצבאית ביקשה להוריד את הקצין בדרגה ובית הדין קיבל את בקשתה. לקראת גזר הדין, הגיש מח”ט גבעתי לשעבר, אל"מ עופר וינטר, מכתב תמיכה בפקודו. אל"מ וינטר קורא במכתב מיוחד להתחשב בעברו של חג'בי, שהיה פקודו כמפקד גדוד צבר ונחשב למפקד מצטיין, ולא לפגוע בדרגתו. ״אין צורך לומר שסא"ל חג'בי לא נהג כמצופה ממפקד במעשיו המפורטים בכתב האישום. הוא עצמו מבין זאת", כתב, "אבקש שתביאו בחשבון את המחירים הכבדים מנשוא ששילם בעזיבת הצבא ובפגיעה האיומה בכבודו".במסגרת עסקת טיעון סא"ל חג'בי הורשע בחמישה סעיפים של התנהגות שאינה הולמת, חלקם על רקע מיני.

חג'בי נחשב לאחד הקצינים המבטיחים בצה"ל, וידוע בין היתר כמג"ד הראשון שנכנס לרצועה במבצע 'צוק איתן' והמפקד שיצא אחרון ללא הרוגים. כמו כן הוא זכה באות הצטיינות בשירותו ביהודה ושומרון. כל אלו לא סייעו לו להימנע מהעונש והוא הורד בדרגה והשתחרר מצה״ל.

מעניין לגלות, כי את חג׳בי שפטו במשפט צבאי בחומרה ובצדק רב, על התנהגות שאינה הולמת ואילו אותו צה״ל בדיוק טרם מצא את הפנאי לשפוט קצינים שלא ביצעו את תפקידם באופן שהוביל את מדינת ישראל למלחמה קשה עד היום ולמותם של 1,145 אזרחים!!!

קציני צה״ל עובדים קשה מאוד ומנהלים קריירה אינטנסיבית. ההטבות והתנאים שהם זוכים להם, כמו למשל: פנסיה בגיל מוקדם, משכורות, מעמד שמקפיץ אותם לאחר מכן באזרחות לעמדות מפתח נוספות, ניתן להם אך ורק בזכות התפקוד הטוב המצופה מהם בצה״ל. מכאן יוצא, שכל מי שלא תפקד כראוי בשבעה באוקטובר, כל מי שהפקיר את תושבי העוטף, כל מי שלא הקשיב לתצפיתניות ולאזהרות שהגיעו מרצועת עזה, חייב להישפט ולקבל עונש על תפקודו הלקוי. ככה צבא עובד אל מול חיילים וקצינים זוטרים. אם כך, מה ההבדל כשמדובר בקצינים בכירים? מדוע צה״ל לא שופט את הקצינים הבכירים על אופן תפקודם הלקוי בשבעה באוקטובר? מדוע שר הבטחון יואב גלנט, לא לוקח את המושכות לידיו ומנהל את המשפטים הצבאיים שחייבים להתבצע ובהקדם, למען תיקון הצבא והתנהלות ראויה? מישהו כאן מעדיף צה״ל חלש? ועל חשבון מי כל ההתנהלות הזו? על חשבון דמם של תינוקות ואנשים חפים משפע שנרצחו באכזריות?

מה יחשוב חייל או הורים של חייל, שמעמידים אותו למשפט על התנהגות שאינה הולמת? על גילוח? על נעליים לא מצוחצחות? נפקדות? כאשר הוא נענש בוודאות ומשלם את המחיר ואילו קצינים שפשעו ולא ביצעו את תפקידם ומשום כך נרצחו בני אדם באופן האכזרי ביותר שאפשר לחשוב עליו, לא נותנים את הדין.

כל הקצינים הבכירים שכשלו כישלון חרוץ בשבעה באוקטובר שפטו חיילים וקצינים רבים לאורך הקריירה שלהם משלל סיבות ואירועים. כלומר, כל אותם קצינים יודעים שכל מי שלא פועל כמצופה בצה״ל, מועמד למשפט צבאי, שהרי הם בעצמם היו ועדיין הם השופטים ולא פעם משמשים בתורנות כנציגי השטח בטריבונל השיפוטי בבית הדין הצבאי. חייל שהפקיר רק לרגע את הנשק ונתפס, עלול לשלם ולא לצאת הביתה לשבת. הקצינים הבכירים שאחראים על הטבח הנוראי הזה, לא שילמו לא בשבת, לא בקנס וגם לא הועמדו למשפט.

אם כך, היכן הדוגמה האישית שלכם כלפי הדרג הנמוך מכם? דרוש מבוגר אחראי שינהל את הסיטואציה המורכבת ביותר שידע צה״ל מאז הקמתו ועד עצם היום הזה.

תגובות לכתבה

יש לשמור על לשון נקיה וללא גידופים נמוכים וקריאות שהן על סף העברייניות (דיבה, קריאה למעשים לא חוקיים אלימים וכו׳) סף ורף הרפש שמגיבים באתר אשדוד היום עברו את הרף הסביר ועתה לאחר פסק זמן אנחנו מודיעים בזאת, שרק תגובות הולמות וללא נאצות וקללות ירודות – יפורסמו.

4 תגובות

  1. חזק ביותר מה זה הדבר הזה את הבן שלי שפטו על זקן והבכירים יוצאים ככה חפיף

  2. וואלה אנשים נרצחו על סתם ואלה יצאו בלי עונש קטן אפילו

  3. חייבים להעמיד לדין אופן מיידי את בכירי מערכת הביטחון שפשעו בתפקידם והביאו לטבח הנורא בתולדות העולם המודרני. רשלנות והפקרה ואולי גם בגידה. נראה שבכירי המטכל וחלק מראשי מערכות הביטחון החליטו למרוד ולמדר את ראש הממשלה ושר הביטחון והצטרפו באופן מעשי לקמפיין הנבזי "לא נשרת תחת דיקטטורה" עד כדי הפקרה, מרידה ומידור הדרג הנבחר. לפי השידורים באלג'זירות 11,12,13 הם מעודדים הפיכה הצבאית, מרד וסרבנות וכנראה שההפיכה הצבאית עוד לפנינו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *