אלי לחמני אשדוד היום

בעקבות הלחץ של יו״ר האופוזיציה ד״ר אלי לחמני- ישיבה דחופה בנושא זיהום האוויר| חדשות אשדוד

בעקבות הלחץ שהפעיל יו״ר האופוזיציה ד״ר אלי לחמני לאחר פרסום הכתבה באשדוד היום על זיהום האוויר בעיר- נקבעה למחר ישיבה של הוועדה לאיכות הסביבה של עיריית אשדוד – חדשות אשדוד היום

לפני כשבוע פרסמנו כתבה אשר בישרה על תחילתו של מרד, כאשר יו״ר האופוזיציה ד״ר אלי לחמני דרש זימון ישיבת מועצה מיוחדת בעקבות פרסום הכתבה באשדוד היום על תוספת 2,000 שעות של זיהום אוויר בעיר באישור המשרד להגנת הסביבה. מי הטרמפיסט שמיהר לקפוץ על העגלה של לחמני?

יו״ר האופוזיציה ד״ר אלי לחמני- הצליח לגרום לכינוסה של הוועדה לאיכות הסביבה

בשבוע שעבר, פרסמנו באשדוד היום כתבה, לפיה המשרד להגנת הסביבה אישר לחברת החשמל לפלוט תוספת של 2,000 שעות זיהום אוויר באשדוד. בכתבה, שפורסמה במדור פוליטיקה,פרסמנו קריאת השכמה לחברי מועצת העיר ודרשנו מהם להתעורר ולהפעיל את מלוא כובד משקלם למען איכות האוויר של התושבים.

יממה לאחר מכן, הוציא יו״ר האופוזיציה ד״ר אלי לחמני בקשה לזימון ישיבת מועצה מיוחדת אשר במהלכה, יידונו החברים ואולי אף יגבשו תכנית פעולה למניעת רוע הגזירה.

מי שקפץ על העגלה כטרמפיסט, הוא חבר המועצה חנוך ארליך אשר, כידוע, נמצא בקואליציה ועל פניו, לכאורה, לא אמור לשתף פעולה עם האופוזיציה. ניצוץ של מרד או שמא צירוף מקרים משעשע? יכריע הציבור וישפוט.

חברי המועצה שאישרו את הגעתם לישיבת מועצה מיוחדת ודחופה בנושא זיהום האוויר הם: ד״ר אלי לחמני, חברי סיעתו עו״ד אופיר לסרי ושמעון ממן, ולדימיר גרשוב, עו״ד קוני טובול, עו״ד הלן גלבר, שרון מרק וחנוך דרך ארליך.

בסך הכל אישרו את זימון הישיבה עוד 8 חברי מועצה בסך הכל כאשר היה צורך ב-10 לפחות. ד״ר לחמני אולי לא הצליח לגייס 10 חברי מועצה איתו על מנת לכפות כינוס של ישיבת מועצה מיוחדת אך כן הצליח לגרום לכינוסה הדחוף של הוועדה לאיכות הסביבה. ועל זה נאמר- מעט זה גם טוב.

בהמשך לכתבה שפורסמה הבוקר באשדוד היום, תגובה התקבלה מאיגוד הערים לאיכות הסביבה: ״האיגוד דורש כי חברת החשמל תעביר מידע נוסף לפני מתן אישור להפעלה של היחידות הישנות בתחנת הכוח אשכול. מי ישמור על איכות האוויר שהתושבים נושמים? שאלה מצוינת

היכונו לתוספת משמעותית של זיהום אוויר: המשרד להגנת הסביבה אישר תוספת של 2,000 שעות זיהום אוויר למשך שלושה-ארבעה שבועות באשדוד, שכולנו ננשום באין ברירה. חברי מועצת העיר המתיימרים לטפל בנושא כלשהו- הנה לכם נושא חשוב ומשמעותי לכל אדם בעיר.

להלן התגובה המלאה של איגוד ערים:

תגובת איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד חבל יבנה
לאישור המשרד להגנת הסביבה להפעלה נוספת של 2,000 שעות ליחידות בתחנת הכוח אשכול

מנכ"לית האיגוד רומי אבן דנן

האיגוד דורש כי חברת החשמל תעביר מידע נוסף לפני מתן אישור להפעלה של היחידות הישנות בתחנת הכוח אשכול.

האיגוד פועל לשיפור איכות האוויר ולהפחתת ריכוזי המזהמים ברשויות האיגוד וכן לעמידה בתקנים לפי הטכנולוגיות המיטיבות הזמינות הנהוגות בתחנת הכח אשכול באשדוד ובכלל המפעלים ברשויות האיגוד.

המשרד להגנ"ס אישר הפעלה זמנית של היחידות – במקביל לדרישה לקבלת נתונים נוספים מחברת החשמל על מנת לבחון מתן אישור נוסף.

האיגוד דורש כי המשרד להגנת הסביבה יבחן וימצה כל אפשרות אחרת לפני הפעלת היחידות הישנות ולפעול בכל דרך להימנע מלהשתמש ביחידות אלה.

ראוי לציין כי בשלב זה בנתוני תחנות הניטור של האיגוד ובנתוני הניטור הרציף בארובות – לא נרשמו חריגות, וזאת לאחר בדיקה של כלל נתוני הניטור והדיגום.

עמדת האיגוד היא כי על חברת החשמל להעביר לאיגוד ולמשרד ללא דיחוי את הנתונים שביקש – זאת כדי שלא ייווצר מצב של הגעה לארכה נוספת.

האיגוד ימשיך בפעילותו לשיפור איכות האוויר ברחבי האיגוד, לנטר ולבדוק את רמת המזהמים ולדווח לתושבים ולמשרד להגנ"ס על רמת הפליטות ולפעול במידה וירשמו חריגות.

אשדוד היום מציפים את נושא זיהום האוויר

כותרת מעין זו נראית כלקוחה ממדע בדיוני אלא שהיא מדוייקת ונכונה ביותר וכן, גם מעוררת שאלות רבות. האם היו נוהגים באותו אופן גם אילו היה מדובר בתחנת כוח סמוכה לתל אביב או רעננה? מערכת אשדוד היום יצאה לבדוק את הדברים וחזרה עם פרטים מאוד לא מעודדים.

בכל מקום אחר, כותרות אלו עם סיפור כזה, היה מרעיד את אמות הסיפים ואף מוציא אנשים לרחובות במחאה על הזכות הבסיסית של כל אדם לנשום אוויר נקי. היכן הרשויות העירוניות האמונות על תחום איכות הסביבה? היכן חברי המועצה אשר נבחרו על מנת לטפל בדיוק בנושאים אלה? שקט ודממה.

בשבוע שעבר פנו אל המשרד להגנת הסביבה משרד האנרגיה, רשות החשמל וחברת החשמל בבקשה לאשר תוספת של 10,000 שעות הפעלה לארבע היחידות המוסבות בתחנת הכוח אשכול שבאשדוד עד לסוף שנת 2022. הנימוק לבקשתם זו הוא הפחתה בשימוש בפחם לצורך הוזלת העלויות לתפעול משק החשמל, וכתוצאה מכך להוזלת העלויות המושתות על התעריף. 

באשדוד היום אנו נוהגים לעדכן את התושבים על אודות מצב זיהום האוויר בעיר. באמצעות תחנות ניטור האוויר המפוזרות בעיר, ניתן לראות, כי תושבי העיר אשדוד סובלים לא פעם מאיכות אוויר ירודה, הנובעת משלל סיבות.

משרד האנרגיה ביקש להפעיל יחידות ישנות בלי מתקני הפחתת פליטות. לכן היחידות מזהמות זיהום גבוה ומשמעותי של האוויר יותר מכל יחידות הייצור הקיימות במשק החשמל. מבדיקת המשרד להגנת הסביבה עולה, כי עלות הנזק מפליטת מזהמי אוויר מקומיים כתוצאה מהפעלת יחידות אלו באשכול גדולה אף יותר מעלות הנזק הנובע מיחידות פחמיות שבהן מותקנים מתקני הפחתת זיהום (סולקנים). מסיבה זו הגביל המשרד להגנת הסביבה, באמצעות היתר הפליטה, את הפעלתן ללא יותר מ-2,300 שעות בשנה. 

במענה לפנייה זו של רשות החשמל וחברת החשמל דרש המשרד להגנת הסביבה, כי יחידות אלו יופעלו כמוצא אחרון לאחר הפעלת שאר יחידות הייצור הפועלות על גז – תנאי למתן אַרכה זמנית להמשך הפעלת היחידות. נוסף על כך ביקש המשרד לקבל סדרת נתונים ומידע לבחינת עומק של חלופות אחרות מזהמות פחות, בין השאר, כדי לוודא כי אין הספק זמין אחר מבוסס גז אשר אפשר להשתמש בו (תחנות ייצור בטכנולוגיית מחזור משולב ואף פיקרים במחזור פתוח). 

ביום שני 18/07 הודיע מנהל המערכת למשרד להגנת הסביבה, כי יידרש כשבוע של הרצות ואנליזה כדי לספק למשרד להגנת הסביבה את הנתונים הנדרשים. לנוכח לוחות הזמנים האלה, המשרד אינו יכול בעת הזו לבחון לעומק את בקשת התוספת ל-10,000 שעות, ומשום כך אינו מאשר אותה. 

המכתב ששלח מנכ״ל חברת חשמל למשרד להגנת הסביבה

במכתב ששלח למשרד להגנת הסביבה ממלא מקום מנכ"ל חברת החשמל רם ארליכמן ציין, כי מניתוח שבוצע בנגה, חברת ניהול המערכת, עולה כי "הדממת היחידות תביא להפעלת יחידות פחמיות באופן קבוע, לרזרבות ייצור נמוכות מהסף הנדרש והמקובל במערכת החשמל הארצית, עד כדי ניהול מחסור ולהפעלה בסולר, ובנוסף, להשפעה קריטית גם על מערכת ההולכה בדגש על אזור הדרום". עוד ציין כי להשבתת יחידות הייצור באשכול "משמעויות מרחיקות לכת", לרבות "החשש מכניסה לאירועי ניהול מחסור שיכול ויהיו כרוכות בהשלות יזומות של צרכנים והפסקות חשמל יזומות, תוך העמסה מוגברת של יחידות בסולר ובפחם". 

האישור של המשרד לתוספת של 2,000 שעות זיהום אוויר באשדוד

לנוכח הדברים ועל רקע גל החום והעלייה בעומסים, כמו גם טענת חברת החשמל כי קיימת סכנה לאמינות ולשרידות של אספקת החשמל – החליט המשרד להגנת הסביבה לאשר זמנית ונקודתית תוספת של 2,000 שעות. היקף ההפעלה המוערך הוא שלושה עד ארבעה שבועות. התנאי הוא שיחידות אלו יועמסו אחרונות בסדר ההעמסה המבוסס על גז, לרבות יחידות מסוג פיקר, כדי להקטין ככל האפשר פליטת מזהמי אוויר במצב זה.

המשרד להגנת הסביבה מדגיש, כי בכל העבודות והבחינות שביצע עולה בבירור שמעבר מהיר לייצור חשמל מבוסס על אנרגיות מתחדשות משולבות במתקני אגירת אנרגיה מבוזרים הוא הדרך להוזלת עלויות החשמל, מניעת זיהום אוויר, הגברת הביטחון האנרגטי ואמינות אספקת החשמל.

תגובות לכתבה

יש לשמור על לשון נקיה וללא גידופים נמוכים וקריאות שהן על סף העברייניות (דיבה, קריאה למעשים לא חוקיים אלימים וכו׳) סף ורף הרפש שמגיבים באתר אשדוד היום עברו את הרף הסביר ועתה לאחר פסק זמן אנחנו מודיעים בזאת, שרק תגובות הולמות וללא נאצות וקללות ירודות – יפורסמו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *