הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

תעלומה: אילו נתוני פשיעה מוסתרים מעיני הציבור בעידן סנ״צ שמעון פורטל?

בימים אחרונים, הוציאה תחנת המשטרה של אשדוד בפיקודו של סנ״צ שמעון פורטל את נתוני הפשיעה של העיר אשדוד. הנתונים נחשפו, לאור העליה הניכרת בפשע ברחובות העיר, לכאורה, בשבוע האחרון והביקורת שהושמעה על תפקוד המשטרה ותפקידה במניעת הפשיעה. איזה נתונים הוסתרו מעין הציבור? ולמה?

העיר אשדוד ידעה שבועיים קשים ביותר של פשיעה קשה ברחובות העיר, כאשר מקרה רודף מקרה והסוף לא נראה בקצה המנהרה. השאלות הקשות אשר נשאלו בקרב הציבור וכאן ב״אשדוד היום״ בנוגע לתפקודה של תחנת המשטרה, בפיקודו של סנ״צ שמעון פורטל, לא זכו לקבל מענה הולם ותושבי העיר, שמשלמים הן ארנונת מגורים גבוהה והן אגרת שמירה, מדווחים כל העת על חוסר בטחון אישי ברחובות העיר. מצב הפשיעה והאירועים הקשים לא דומים לשנים קודמות, כמו גם הדיווחים על חוסר בטחון אישי.

לצד שוטרות ושוטרים, העובדים ללא הרף בתחנת המשטרה באשדוד, קיים דרג פיקודי, שאין ספק, כי לאור הקריאה לשר לבטחון פנים, חה״כ גלעד ארדן ולשר המשפטים, חה״כ אמיר אוחנה, לפתוח בועדת חקירה אודות תפקוד הדרג הפיקודי בתחנה, בוודאי נשמע על כך בהמשך הדרך.

דו״ח מבקר המדינה: שליש מתיקי עבירות הרכוש נסגרים בתוך יום או יומיים

לפי דוח מבקר המדינה לשנת 2019,כשליש מתיקי החקירות של עבירות הרכוש נסגרים בתוך יום או יומיים בעילת: ״עבריין לא נודע״, והסיכוי שעבריין רכוש ייתפס בידי המשטרה ויוגש נגדו כתב אישום הוא נמוך. רבים מהאזרחים אינם מדווחים למשטרה על פריצות, בין היתר, בשל חוסר האמון שלהם ביכולת המשטרה לטפל בתלונתם או בשל הגשת תלונה בעבר שאינה טופלה לשביעות רצונם, במה שנקרא: ״ניסיון מר״.

תחנת המשטרה באשדוד הוציאה בימים האחרונים לאמצעי התקשורת נתוני פשיעה לשנת 2019, בתחומים שנבחרו על ידה בקפידה. כל ניסיון של העיתון ״אשדוד היום״ לקבל נתונים נוספים או נתונים על שנים קודמות, במטרה לערוך השוואה, נענה בשלילה. מה הסיבה? שאלה פתוחה.

ליקטנו בעבור קוראי ״אשדוד היום״ את נתוני הפשיעה של העיר אשדוד, ביחס לשנים קודמות ולהלן הם מוצגים לפניכם:

סוג עבירההעבירה2016201720183 רבעונים ראשונים של 2019
עבירות פליליותגניבה מתוך רכב345269217199
גניבת רכב25121918396
התפרצות לדירות429415304251
התפרצות לבתי עסק ולמוסדות17016515394
תנועה/נפגעיםהרוגים4543
נפגעים קל329358453313
נפגעים קשה34152117
מוקדי 100מטרדי רעש6,3556,0936,5613,995
חניה: הסגת גבול/רכב חונה במקום אסור/חסימת מעבר13,25014,38619,12916,093

משטרת ישראל היא הגוף המרכזי במדינת ישראל הממונה על אכיפת החוק, קיום הסדר הציבורי, שמירה על ביטחון הנפש והרכוש והמאבק בפשיעה ובעבריינות, תוך כיבוד זכויות היסוד של האדם. היכן משטרת אשדוד בפיקודו של סנ״צ שמעון פורטל הייתה בכל השבוע וחצי האחרון, רווי האסונות בעיר אשדוד? 

קריאה לשרים אוחנה וארדן להקים והעת חקירה

שר המשפטים חה״כ אמיר אוחנה והשר לבטחון פנים, חה״כ גלעד ארדן: תושבי העיר אשדוד קוראים לכם להקים ועדת חקירה אשר תבחן את התנהלותו של סנ״צ שמעון פורטל, מפקד תחנת אשדוד, בשבוע וחצי האחרון רווי האסונות בעיר אשדוד. 

המשטרה מופקדת בין היתר על ביצוע התפקידים והמשימות בתחום הלחימה בפשיעה, טיפול בהפרות חוק וסדר, טיפול בהפגנות ובהתקהלויות בלתי חוקיות. משטרת ישראל היא משטרה ארצית הפועלת על פי הסמכויות שהוענקו לה בפקודת המשטרה [נוסח חדש], התשל"א-1971 ובחיקוקים נוספים כזרוע אוכפת חוק. במסגרת זו, מופקדת המשטרה על ביצוע התפקידים והמשימות בתחומי: ביטחון הפנים, שמירה על הסדר הציבורי, לוחמה בפשיעה ופיקוח על התנועה.

אומנם על פי החוק, המשטרה היא זו שאמורה לטפל במשימות בתחום הלחימה בפשיעה, אך האם תחנת אשדוד, בפיקודו של סנ״צ שמעון פורטל, אכן טיפלה במשימות השבוע? האם המשטרה בפיקודו של סנ״צ פורטל מורגשת ברחובות העיר אשדוד? היתכן, כי תחנת המשטרה של אשדוד איבדה את הדרך ואולי אף את יכולת ההרתעה החשובה כל כך? נשאלת השאלה: האם השמועות על השאיפות של סנ״צ שמעון פורטל להתברג בתפקיד בעיריית אשדוד לאחר שחרורו אכן נכונות? 

שבוע וחצי קשה מאוד עבר על תושבי העיר אשדוד עם רצף תאונות קטלניות, אסונות, רצח וניסיונות רצח. גל אסונות קשה מאוד על רקע זיהום אוויר משמעותי ומתמשך. מה הפתרון? האם תחנת אשדוד מבצעת את תפקידיה כראוי? 

נדב בוחניק ז״ל – נרצח בלב רובע ט״ו 

בתחנת המשטרה באשדוד קיימים שוטרות ושוטרים אשר מבצעים את מלאכתם הלא פשוטה במסירות אין קץ. משמרות בלילות, שעות עבודה מפרכות, עימותים עם עבריינים ועוד הם רק חלק ממנת חלקם של שוטרים במשטרת ישראל היום. עם זאת נדמה, כי בשבוע האחרון, עולות שאלות ותהיות, לכאורה, בנוגע לתפקודו של מפקד תחנת המשטרה באשדוד, סנ״צ שמעון פורטל, לאור האסונות הרבים בעיר. יש הסוברים, כי אילו תחנת אשדוד הייתה ידועה בנוכחות מסיבית ברחובות העיר, יתכן והרצח בלב רובע ט״ו היה נמנע? או שמא היריות בלב רובע י״א בשעת ערב לא מאוחרת היו נחסכות מאוזני הילדים שטרם הספיקו להרדם במיטתם באותו הערב? 

שרון אוחנה ז״ל – נהרג בתאונת דרכים קטלנית 

גל אסונות פקד את העיר בשבוע האחרון ברצף כזה, שעוד בטרם הספיקו תושבי העיר להשלים עם אסון אחד ולאפשר לו להגליד, כבר התדפק על דלת העיר אחד נוסף, ועוד אחד, ועוד. 

דוד טטרואשווילי ז״ל- האם הוא יהיה הקורבן האחרון של תאונת עבודה בנמל אשדוד? 

רצף אסונות ומקרי פשיעה חמורים

תאונת עבודה קטלנית בנמל אשדוד, שבה מצא את מותו דוד טטרושווילי ז״ל , עובד נמל נשוי ואב לילדים. תאונת דרכים קטלנית שבה נהרג שרון אוחנה ז״ל, אף הוא נשוי ואב לילדים. תאונות דרכים על שדרות הרצל עם פצועים ונזק לרכוש. אדם, שנדקר בבניין מגורים ברובע ט״ו. יריות בלב רובע י״א עם 2 פצועים. נדב בוחניק ז״ל, בן 24, שנרצח בלב רובע ט״ו לעיניי עוברים ושבים. כל אלה ועוד, על רקע דיווחים מתמשכים על זיהום אוויר משמעותי, שכולנו ביחד נושמים. אוויר מזוהם, שאותו כל תושבי העיר נושמים, ללא שום הבדל. אז מה קרה? 

מיכאל זאדה – נדקר בבניין מגורים ברובע ט״ו
ניסיון רצח ביריות ברובע י״א, 11/2/20

סנ״צ שמעון פורטל הינו קצין משטרה במשך שנים ארוכות. סנ״צ פורטל מכהן כמפקד תחנת אשדוד מזה כשלוש שנים ועדיין, לא זכינו לשמוע את קולו בבירור בכל המתרחש בעיר בשבוע האחרון. תאונות דרכים כולל אחת קטלנית במיוחד, רצח ברובע ט״ו, ניסיון לרצח ויריות ברובע י״א, זיהום אוויר גדול ועוד היד נטויה.

במה עסוק, לכאורה, סנ״צ שמעון פורטל? על פניו נראה, כי סנ״צ פורטל, לכאורה, עסוק בעצמו ובביצוע שיטור דרך הפייסבוק. 

סנ״צ שמעון פורטל- מפקד תחנת אשדוד מזה כ-3 שנים. צילום: אדי ישראל

אפס סובלנות לאלימות?

אפס סובלנות (מאנגלית: Zero tolerance) הוא מונח בתחום הקרימינולוגיה, המתייחס לגישה מחמירה של גורמי אכיפת החוק כלפי עבירות קלות.

המונח החל להתקבע בתודעה הציבורית בשנות התשעים של המאה העשרים, בתקופת כהונתו של רודולף ג'וליאני כראש עיריית ניו יורק בשנים 1994–2001. לג'וליאני יצא שם של מי ש"ניקה" את רחובות העיר והפך אותה ל"עיר הגדולה הבטוחה ביותר בארצות הברית". רמת הפשיעה בתקופתו של ג'וליאני אכן ירדה באחוזים חדים: מקרי הרצח פחתו ב-65% והפשיעה הכללית ב-57%, והעיר הוכרה על ידי ה-FBI כעיר הגדולה הבטוחה ביותר בארצות הברית.

על רקע עלייה חדה באלימות בעריה הגדולות של ארצות הברית במחצית השנייה של המאה העשרים, החל להתעורר דיון ציבורי בשאלה כיצד למגר את הפשע הגובר ולהפוך את הרחובות לבטוחים יותר לאזרחים שומרי חוק. ב-1973 חוקק בניו ג'רזי "חוק השכונות הנקיות והבטוחות", שמטרתו הייתה להבטיח את ביטחון האזרחים על ידי נוכחות משטרתית גוברת ברחובות, גם באמצעות סיורים רגליים של שוטרים.

זיהום אוויר גדול בעיר – עבירה פלילית לפי סעיף 222 בחוק העונשיןכיצד המשטרה פעלה בנושא? 

תיאוריית החלונות השבורים

ב-1982 הגו ג'יימס וילסון וג'ורג' קלינג את תאוריית החלונות השבורים. במאמרם "החלונות השבורים" כתבו השניים, כי במקומות מוזנחים שהעליבות שורה בהם תתפתח במוקדם או במאוחר פשיעה, בין היתר כתוצאה מהעובדה ששומרי חוק ידירו רגליהם ממקומות אלה. לכן, לדעתם, המלחמה בפשע צריכה להתחיל מטיפול בעבירות הקלות ("ניפוץ חלונות") ולהחמיר בעונשים בגין עבירות אלה. האם זיהום האוויר הרציני בעיר הינו משמש דוגמה רעה לחוסר טיפול של הרשויות בנושא חשוב לכל תושבי העיר? חומר למחשבה. 

מתחנת המשטרה באשדוד נמסרה התגובה הבאה ל״אשדוד היום״:

״כל נתון שתרצו לקבל, מוזמנים דרך חופש המידע״.

מהמשרד לבטחון פנים טרם נמסרה תגובה על הדברים. 

קרדיט צילום תמונה של שמעון פורטל : אדי ישראל

תמונה ראשית מתוך pixabay

אולי תתעניין ב...

בית הדין לעבודה הורה לעובדי הגוררות לשוב לעבודה סדירה

בית הדין האזורי לעבודה הורה לעובדי סקטור הגוררות בחברת תעבורה ימית אשדוד לשוב לעבודה סדירה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.