הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

ראש העיר נכנס למשא ומתן קאוליציוני בעמדת נחיתות מהזן הקשה בפוליטיקה

בימים אלה, נערך משא ומתן קואליציוני בין ראש העיר לכל המפלגות, שהצליחו להיכנס למועצת העיר בבחירות האחרונות. ראש העיר נכנס בעמדת נחיתות קשה לאור הכישלון בבחירות למועצת העיר, עם 2 מנדטים בלבד במועצה.

 

בדומה למשא ומתן קואליציוני בכנסת, גם בזה העירוני, הכוח המשמעותי ביותר שייך למי שהצליח לקבל כמות הכי גדולה של מנדטים. בשונה מכנסת ישראל, בה ראש הממשלה מר בנימין נתניהו תמיד מצליח לקבל את כמות המנדטים הגדולה ביותר ובהתאם לזה גם כוחו במשא ומתן, בעירוני שלנו ראש העיר נמצא בבעיה.

2 מושבים מתוך 29 = 6% כוח לראש העיר

כמות המנדטים שראש העיר הצליח להביא לסיעתו (2), הצליחה להכניס למועצת העיר אותו ואת ממלא מקומו גבי כנפו. כמות הקולות שקיבל, ביחס לאוכלוסייה ולבעלי זכות הבחירה שגדלו בעיר, מעידה על הפחתת כוחו למועצה כמעט בחצי. אם בקדנציה הקודמת, היו לראש העיר 3 מנדטים מתוך 27 מושבים (11.1%); כעת, הוא עם 2 מושבים מתוך 29 (6%). נתון זה הינו משמעותי ביותר בבואו לשבת על שולחן המשא ומתן. כמעט כל מפלגה, שראש העיר יישב עימה, בטח הגדולות שבהן, יוכלו לקבל כמעט כל תפקיד ולמעשה, כל מה שיבקשו לאינטרסים של הבוחרים שלהם. מדובר בעמדת נחיתות מהזן הקשה בפוליטיקה, שכן ראש העיר הנבחר בבחירה ישירה אמור להנהיג את העיר ולחלק את האינטרסים כראות עיניו ולא כראות עיניהן של המפלגות האחרות. באשדוד בקדנציה הזו, המצב יהיה שונה. מי שינהלו את העיר ללא כחל וסרק, תהיינה המפלגות הגדולות אשר תכנסנה לקואליציה והן בעיקר.

נזכיר שוב את כמות המנדטים לכל מפלגה:

ש"ס- 6

יהדות התורה -4

אשדוד בתנופה (לסרי) – 2

משה בוטרשווילי – 1

סך הכל 13 מושבים, הנקראים 'שותפים טבעיים' אשר אינם מהווים רוב ועל כן לא ניתן להרכיב קואליציה. 

יתר המפלגות, אשר יישבו עם ראש העיר למשא ומתן קואליציוני ויחליטו האם להצטרף לקואליציה, בהתאם למענה על דרישותיהם:

שמעון כצנלסון – 6

אלי לחמני – 3

אשדודים – 2

לביאות – 2

אלי נכט – 2

הלן גלבר -1

סך הכל: 16 מנדטים כגוש חוסם. 

במידה וראש העיר לא יצליח להרכיב קואליציה ולא יהיה לו רוב במועצה, הרי שמשרד הפנים יידרש למנות וועדה קרואה. בתוך 3 חודשים מתום הבחירות, יידרש ראש העיר לאשר תקציב ברוב קולות במועצת העיר. במידה ולא יצליח ראש העיר להעביר את התקציב, הרי שמשרד הפנים ימנה וועדה קרואה באשדוד.

הסיכוי שראש העיר לא יצליח להרכיב קואליציה הוא 0. כלומר, אין שום סיכוי כזה.

המפלגות: אשדודים, לביאות, אלי נכט – ירצו להיכנס לקואליציה, בעיקר במטרה להראות לבוחרים שלהם עשייה משמעותית ולכן יסכימו כמעט לכל תנאי שיוצב בפניהם כדי לשבת בהנהלת העיר ולקחת חלק בעשיה הציבורית.

קולות מכיוונם של מקורבים לשמעון כצנלסון מצביעים על משא ומתן מתקדם בגיבוש הדרישות מול ראש העיר וככל הנראה, ייכנס כצנלסון אף הוא לקואליציה. שמעון כצנלסון הוא בן 73 ולא נראית אפשרות באופק בעבורו להתמודד שוב על ראשות העיר. משכך, ירצה אף הוא לקחת חלק בעשייה העירונית ולטובת הבוחרים שלו.

 

אולי תתעניין ב...

היכן סגן ראש העיר יחיאל וינגרטן? בחוף הים

היכן נמצא סגן ראש העיר הרב יחיאל וינגרטן, בזמן שהיריבות בין חסידי גור לפורשים מגיעה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.