הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

קריאה לשרים אוחנה וארדן: להקים ועדת חקירה על התנהלות מפקד תחנת אשדוד סנ״צ שמעון פורטל

משטרת ישראל היא הגוף המרכזי במדינת ישראל הממונה על אכיפת החוק, קיום הסדר הציבורי, שמירה על ביטחון הנפש והרכוש והמאבק בפשיעה ובעבריינות, תוך כיבוד זכויות היסוד של האדם. היכן משטרת אשדוד בפיקודו של סנ״צ שמעון פורטל הייתה בכל השבוע האחרון, רווי האסונות בעיר אשדוד?

שר המשפטים חה״כ אמיר אוחנה והשר לבטחון פנים, חה״כ גלעד ארדן: תושבי העיר אשדוד קוראים לכם להקים ועדת חקירה אשר תבחן את התנהלותו של סנ״צ שמעון פורטל, מפקד תחנת אשדוד, בשבוע האחרון רווי האסונות בעיר אשדוד.

המשטרה מופקדת בין היתר על ביצוע התפקידים והמשימות בתחום הלחימה בפשיעה, טיפול בהפרות חוק וסדר, טיפול בהפגנות ובהתקהלויות בלתי חוקיות. משטרת ישראל היא משטרה ארצית הפועלת על פי הסמכויות שהוענקו לה בפקודת המשטרה [נוסח חדש], התשל"א-1971 ובחיקוקים נוספים כזרוע אוכפת חוק. במסגרת זו, מופקדת המשטרה על ביצוע התפקידים והמשימות בתחומי: ביטחון הפנים, שמירה על הסדר הציבורי, לוחמה בפשיעה ופיקוח על התנועה.

אומנם על פי החוק, המשטרה היא זו שאמורה לטפל במשימות בתחום הלחימה בפשיעה, אך האם תחנת אשדוד, בפיקודו של סנ״צ שמעון פורטל, אכן טיפלה במשימות השבוע? האם המשטרה בפיקודו של סנ״צ פורטל מורגשת ברחובות העיר אשדוד? היתכן, כי תחנת המשטרה של אשדוד איבדה את הדרך ואולי אף את יכולת ההרתעה החשובה כל כך? נשאלת השאלה: האם השמועות על השאיפות של סנ״צ שמעון פורטל להתברג בתפקיד בעיריית אשדוד לאחר שחרורו אכן נכונות?

שבוע קשה מאוד עבר על תושבי העיר אשדוד עם רצף תאונות קטלניות, אסונות, רצח וניסיונות רצח. גל אסונות קשה מאוד על רקע זיהום אוויר משמעותי ומתמשך. מה הפתרון? האם תחנת אשדוד מבצעת את תפקידיה כראוי?

נדב בוחניק ז״ל – נרצח בלב רובע ט״ו

בתחנת המשטרה באשדוד קיימים שוטרות ושוטרים אשר מבצעים את מלאכתם הלא פשוטה במסירות אין קץ. משמרות בלילות, שעות עבודה מפרכות, עימותים עם עבריינים ועוד הם רק חלק ממנת חלקם של שוטרים במשטרת ישראל היום. עם זאת נדמה, כי בשבוע האחרון, עולות שאלות ותהיות, לכאורה, בנוגע לתפקודו של מפקד תחנת המשטרה באשדוד, סנ״צ שמעון פורטל, לאור האסונות הרבים בעיר. יש הסוברים, כי אילו תחנת אשדוד הייתה ידועה בנוכחות מסיבית ברחובות העיר, יתכן והרצח בלב רובע ט״ו היה נמנע? או שמא היריות בלב רובע י״א בשעת ערב לא מאוחרת היו נחסכות מאוזני הילדים שטרם הספיקו להרדם במיטתם באותו הערב?

שרון אוחנה ז״ל – נהרג בתאונת דרכים קטלנית

גל אסונות פקד את העיר בשבוע האחרון ברצף כזה, שעוד בטרם הספיקו תושבי העיר להשלים עם אסון אחד ולאפשר לו להגליד, כבר התדפק על דלת העיר אחד נוסף, ועוד אחד, ועוד. 

דוד טטרואשווילי ז״ל- האם הוא יהיה הקורבן האחרון של תאונת עבודה בנמל אשדוד?

אסון רודף אסון בשבוע אחד ארור

תאונת עבודה קטלנית בנמל אשדוד, שבה מצא את מותו דוד טטרושווילי ז״ל , עובד נמל נשוי ואב לילדים. תאונת דרכים קטלנית שבה נהרג שרון אוחנה ז״ל, אף הוא נשוי ואב לילדים. תאונות דרכים על שדרות הרצל עם פצועים ונזק לרכוש. אדם, שנדקר בבניין מגורים ברובע ט״ו. יריות בלב רובע י״א עם 2 פצועים. נדב בוחניק ז״ל, בן 24, שנרצח בלב רובע ט״ו לעיניי עוברים ושבים. כל אלה ועוד, על רקע דיווחים מתמשכים על זיהום אוויר משמעותי, שכולנו ביחד נושמים. אוויר מזוהם, שאותו כל תושבי העיר נושמים, ללא שום הבדל. אז מה קרה? 

מיכאל זאדה – נדקר בבניין מגורים ברובע ט״ו
ניסיון רצח ביריות ברובע י״א, 11/2/20

סנ״צ שמעון פורטל הינו קצין משטרה במשך שנים ארוכות. סנ״צ פורטל מכהן כמפקד תחנת אשדוד מזה כשלוש שנים ועדיין, לא זכינו לשמוע את קולו בבירור בכל המתרחש בעיר בשבוע האחרון. תאונות דרכים כולל אחת קטלנית במיוחד, רצח ברובע ט״ו, ניסיון לרצח ויריות ברובע י״א, זיהום אוויר גדול ועוד היד נטויה.

במה עסוק, לכאורה, סנ״צ שמעון פורטל? על פניו נראה, כי סנ״צ פורטל, לכאורה, עסוק בעצמו ובביצוע שיטור דרך הפייסבוק.

סנ״צ שמעון פורטל- מפקד תחנת אשדוד מזה כ-3 שנים. צילום: אדי ישראל

אפס סובלנות לאלימות?

אפס סובלנות (מאנגלית: Zero tolerance) הוא מונח בתחום הקרימינולוגיה, המתייחס לגישה מחמירה של גורמי אכיפת החוק כלפי עבירות קלות.

המונח החל להתקבע בתודעה הציבורית בשנות התשעים של המאה העשרים, בתקופת כהונתו של רודולף ג'וליאני כראש עיריית ניו יורק בשנים 1994–2001. לג'וליאני יצא שם של מי ש"ניקה" את רחובות העיר והפך אותה ל"עיר הגדולה הבטוחה ביותר בארצות הברית". רמת הפשיעה בתקופתו של ג'וליאני אכן ירדה באחוזים חדים: מקרי הרצח פחתו ב-65% והפשיעה הכללית ב-57%, והעיר הוכרה על ידי ה-FBI כעיר הגדולה הבטוחה ביותר בארצות הברית.

על רקע עלייה חדה באלימות בעריה הגדולות של ארצות הברית במחצית השנייה של המאה העשרים, החל להתעורר דיון ציבורי בשאלה כיצד למגר את הפשע הגובר ולהפוך את הרחובות לבטוחים יותר לאזרחים שומרי חוק. ב-1973 חוקק בניו ג'רזי "חוק השכונות הנקיות והבטוחות", שמטרתו הייתה להבטיח את ביטחון האזרחים על ידי נוכחות משטרתית גוברת ברחובות, גם באמצעות סיורים רגליים של שוטרים.

זיהום אוויר גדול בעיר – עבירה פלילית לפי סעיף 222 בחוק העונשין. כיצד המשטרה פעלה בנושא?

תיאוריית החלונות השבורים

ב-1982 הגו ג'יימס וילסון וג'ורג' קלינג את תאוריית החלונות השבורים. במאמרם "החלונות השבורים" כתבו השניים, כי במקומות מוזנחים שהעליבות שורה בהם תתפתח במוקדם או במאוחר פשיעה, בין היתר כתוצאה מהעובדה ששומרי חוק ידירו רגליהם ממקומות אלה. לכן, לדעתם, המלחמה בפשע צריכה להתחיל מטיפול בעבירות הקלות ("ניפוץ חלונות") ולהחמיר בעונשים בגין עבירות אלה. האם זיהום האוויר הרציני בעיר הינו משמש דוגמה רעה לחוסר טיפול של הרשויות בנושא חשוב לכל תושבי העיר? חומר למחשבה. 

מתחנת המשטרה באשדוד נמסרה התגובה הבאה ל״אשדוד היום״:

״אכן יש אוסף של האירועים המטופלים על ידי המשטרה.
המשטרה תגברה כוחות ומבצעת את כל מה שנדרש על מנת לטפל באירועים ולספק לתושבים תחושת הביטחון הנדרשת״.

מהמשרד לבטחון פנים טרם נמסרה תגובה על הדברים.

קרדיט צילום תמונה ראשית: אדי ישראל

אולי תתעניין ב...

בית הדין לעבודה הורה לעובדי הגוררות לשוב לעבודה סדירה

בית הדין האזורי לעבודה הורה לעובדי סקטור הגוררות בחברת תעבורה ימית אשדוד לשוב לעבודה סדירה …

תגובה אחת

  1. שמעון פורטל אחד הקצינים הטובים במשטרת ישראל מה מקטרים עליו הלואי עוד כמה קצינים כאלו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.