הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

עו"ד דניאל כהן בעניין ה"רי-ווי": "נעתור לבית המשפט העליון עד להשגת פיצוי לתושבים"

בית המשפט , בפני כבוד השופטת שרה דברת, לא אישר השבוע את הבקשה לאישור תביעה ייצוגית של תושבי העיר כנגד עיריית אשדוד, כולל בעלי תפקיד ספציפיים ומשרד התחבורה בעניין פרויקט התחבורה "רי-ווי".

 

עו"ד דניאל כהן המייצג את העותרים: "בכוונתנו לממש את הזכות להגיש ערעור לבית המשפט העליון". העותרים חויבו בהוצאות משפט אשר הסתכמו ב-60,000 ₪.

 

בשנת 2011 פרסם משרד התחבורה, בשיתוף עם משרד האוצר, קול קורא למימון פרוייקט "עיר מודל לתחבורה ירוקה", אשר מטרתו ליצור נגישות לתחבורה הציבורית.

עיריית אשדוד זכתה במכרז במסגרת הקול-הקורא. הפרויקט אשר מכונה בשם re-way תוכנן, בשלב הראשון, לשדרג את התשתיות והסביבה העירונית באמצעות רשת נתיבים של תחבורה ציבורית ובשלבים הבאים, הקמת שבילי אופניים והליכה.

עם זאת, ביצוע הפרויקט הביא לעומסי תנועה וקשיי תחבורה ניכרים בעיר ולפגיעה באיכות חייהם של תושביה. קשיים אלה, כך על פי פסק הדין, הביאו מספר תושבי העיר להגיש את הבקשה לאישור התובענה הייצוגית.

בדיון שהיה בתאריך 21/1/18 נקבע, בהסכמת הצדדים, כי התביעה נגד בעלי התפקידים בעירייה תידחה בשל החסינות העומדת להם מפאת היותם עובדי ציבור.

השופטת דברת הוסיפה לדבריה כך:

"גם אם הייתי מגיעה למסקנה, שהפרויקט לא אושר כדין – וכאמור, איני סבורה כך- יש ממש בטענת עיריית אשדוד, כי היה על המבקשים להעלות טענות אלה בזמן אמת, או לכל הפחות, טרם תחילת ביצוע הפרויקט. האמור מקבל משנה תוקף לאור קביעתי, כי המבקשים יכלו לדעת את פרטי הפרויקט עוד טרם החל ביצועו. השיהוי בהתנהלות המבקשים (העותרים) גרם לכך, שלא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור, שכן עצירת ביצוע העבודות בפרויקט תגרום לנזק כלכלי כבד לעירייה ואף לפגיעה בתושבי העיר אשדוד בשל התארכות העבודות. בכך יש להוסיף ולחזק את המסקנה, כי לא קיים סיכוי של ממש, כי התובענה תוכרע לטובת הקבוצה".

בסופו של דבר הבקשה לאישור התובענה הייצוגית נדחתה,כאמור, מאחר והיא אינה מקיימת את התנאים הקבועים בחוק תובענות ייצוגיות לאישורה. כך לדבריה של כבוד השופטת דברת, כפי שנאמרו בפסק הדין.

תגובת עו"ד דניאל כהן, המייצג את התובעים בתיק זה:

"משרדנו מצוי בימים אלה בעומס עבודה רב ואולם התחלנו ללמוד את פסק הדין .התרשמותנו בשלב זה, כי פסק הדין לוקה בפגמים עובדתיים ומשפטיים כאחד ולצערנו עלול וביהמ"ש מצא שעל אף שמדובר בפיילוט/ניסוי בשם הדגל של שיפור תשתיות התחבורה הציבורית, לכאורה, המונף על ידי העירייה ראוי לעצום עיניים נוכח הסבל המתמשך שנגרם לתושבי העיר .

ביהמ"ש שגה כאשר פסק, כי הפרויקט אושר כדין וקיבל את טענת העירייה, כי על המבקשים היה להעלות הטענות בזמן אמת תוך שהוא מתעלם והכל בניגוד להוראות חוק תכנון ובנייה ולהוראות תב"ע  ד / 313. ביהמ"ש  בפסק דינו העדיף את טענת העירייה בדבר  קיומם של מפגשי הסברה עם תושבי העיר (שספק אם התרחשו) כמתחייב מהילכת בית המשפט העליון בעניין סיאם עע"מ 8274/09 . בית המשפט שגה כאשר קיבל את טענת השיהוי  בכל הקשור למועד הגשת התובענה   ושגה בכל הקשור לתשתית העובדתית הקושרת את מעורבותו של האסיר ג'קי בן זקן כביטוי לשיקולים זרים בהם נגוע פרויקט ה – reway  שהינו פיילוט/ניסוי.

על טענת התובעים, כי קיימת חובה לקיים שימוע והליך התנגדויות ולהעביר את התוכנית במנגנון הקבוע בחוק תכנון ובנייה ובתב"ע (המהווה חקיקה ספציפית).

בנסיבות  הפגמים המשפטיים והעובדתיים ובנסיבות חוסר הסבירות בו לוקה פסק הדין  (ומנימוקים נוספים שקצרה היריעה מלפרטם) הנטייה הברורה הינה  לממש את הזכות להגיש עירעור על פסק הדין ולהביא את הסוגיה לפתחו  והכרעתו של ביהמ"ש העליון".

 

 

אולי תתעניין ב...

ראש העיר בפניה לציבור: ״לא להיות שאננים״- חדשות אשדוד היום

ראש העיר בפניה לציבור: ״הפסקת האש עדיין לא נכנסה לתוקף, נא לא להיות שאננים ולהמשיך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.