הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

סכנת נַפְשׁוֹת: צוואר בקבוק מסכן חיים נוצר לאחר עבודות בחוף הנפרד

וְנִשְׁמַרְתֶּ֥ם מְאֹ֖ד לְנַפְשֹׁתֵיכֶ֑ם בצל האסון בהר מירון והאסון בבית הכנסת בגבעת זאב: עיריית אשדוד החלה בעבודות להרחבת החוף הדתי-הנפרד בעיר ויצרה צוואר בקבוק מסכן חיים, העלול להגיע אף לכדי סכנת נפשות. ממלא מקום רה״ע: ״הפתרון היחיד הוא הכשרת חוף נפרד נוסף בעיר״

החוף הנפרד-הדתי היחיד בעיר נמצא צפונית לחוף י״א ודרומית לחוף גיל. בהיותו החוף היחיד הפתוח באופן כשר למהדרין לציבור הדתי-חרדי, מגיעים אליו בימי הקיץ מדי יום אלפי אנשים המתגוררים בעיר ומחוצה לה. נציין, כי מדובר באחד החופים היחידים ברחבי הארץ, שזכה לקבל הכשר ממספר רבנים גדולים במדינה. מתוקף האישורים והיותו חוף מוסדר ונגיש לציבור הדתי-חרדי, כאמור, מגיעים אליו אלפים רבים של אנשים, מדי יום.

בחודש האחרון, עיריית אשדוד נכנסה לפעולה בחוף הדתי היחיד בעיר והחליטה להרחיב את איזור החוף – החול, אשר עליו יושבים האנשים שמגיעים לנפוש בחוף הים. ההרחבה של שטח החול מבוצעת לכיוון דרום, על חשבון השטח של חוף י״א. על פניו, צעד זה הינו חיובי וטוב, שכן מדובר בחוף הים היחיד שמעניק אפשרות לציבור הדתי-חרדי להגיע לחופי הים והרי הים הוא של כולם. רק שאיזור המים – הים עצמו שאליו נכנסים האנשים המגיעים לחוף הים – נותר צר כשהיה ואותו לא הרחיבו בהתאמה לגודל החוף ומכאן נוצר צוואר בקבוק אשר בימים העמוסים של הקיץ, עלול להיות בגדר סכנת נפשות ממשית למגיעים לרחוץ בים.

בשנים האחרונות, יכלו תושבי העיר לראות עשרות רבות של אוטובוסים מלאים באנשים, חונים בסמוך לחוף הנפרד ומובילים אליו וממנו אלפי אנשים. כעת, לאחר העבודות שבוצעו על ידי עיריית אשדוד להרחיב את שטח החול של החוף בעבור הציבור החרדי יתכן, כי צפויים להגיע למקום אף יותר אנשים, שיחשבו שיש מקום גדול יותר ואמנם אכן כך אך איזור המים נותר צר כשהיה.

שערו בנפשכם מצב, שבו מגיעים אלפי אנשים ביום חם ועמוס וכולם מעוניינים לרחוץ בים, שהרי זו מטרת ההגעה לחוף, ושטח המים המצומצם לא מצליח להכיל את עומס האנשים? והרי לכם, חלילה, מתכון לאסון הבא חס ושלום. למי ייגשו קודם המצילים בחוף הנפרד? לילד הטובע? לאביו? או שמא לאח שנסחף עם הרוח? מה הערך של חיי אדם בחופי הים? ולמי נבוא בטענות, אם בכלל? שהרי הכתובת זועקת על הקיר.

שאילתא בנושא הוגשה לעיריית אשדוד ואם וכאשר תחליט העירייה להעביר את תגובתה הרי שזו תוכנס במלואה. כך או אחרת, לאחר פרסום הכתבה הזו, לא יוכלו קברניטי העיר לטעון שלא ידעו/לא הבינו/לא חזו או לא צפו את הנולד.

תושב העיר, המעורב בקהילת הגולשים, אמר ל״אשדוד היום״ את הדברים הבאים:

״אני מתריע כבר שנים על הסכנה של הקרבה של החוף הדתי לשובר הגלים של המרינה. נוצר מצב, שחלק גדול מהאוכלוסיות שמגיעות מחוץ לעיר ולא מודעים לסכנה שקיימת בעקבות הזרמים של השובר.
בכל שנה טובעים שם לא מעט אנשים בגלל זה. בעירית אשדוד מבטיחים שיעבירו את החוף כבר שנים בגלל הבעיה שנוצרה מול ציבור תושבי י״א .פקקים של אוטובוסים ולכלוך בערמות.ועכשיו גם הגדילו את החוף מ6000 איש ל10000 אלף איש, מה שאומר שהבעיה רק תלך ותחמיר. מילא השתלטות על שטחים בלי לשאול אף אחד…חיי אדם על הפרק! העירייה יצרה כאן מלכודת מוות והיא רק מגדילה אותה!

לציין, שאין לי בעיה עם החרדים. הם מבורכים ומאז ותמיד היה חוף דתי בעיר ללא בעיה. ברגע שזה צמוד לשובר הגלים זו סכנת חיים והכתובת על הקיר!הגולשים לא צריכים ״מכתבי הוקרה״ על הצלת חיים בזמן שאנחנו מסכנים את חיינו בכל שנה בלהוציא טובעים מהמים. מישהו בעירייה צריך להתעורר״.

פיקוח נפש הוא מושג הלכתי, המחייב לעבור על מצוות לא תעשה של התורה למען הציל חיי אדם. ההלכה מחשיבה את ערך החיים של יהודי יותר מקיום רוב מצוות התורה , ולכן במקרה של סכנת חיים ממש או סכנת פגיעה חמורה לבריאות, בין של אדם עצמו לבין של אחרים, יש לנקוט בכל האמצעים הנדרשים לשם הצלת החיים, גם במחיר של עבירה על מצוות חמורות שיש עליהן בתורה עונש.

חז"ל משבחים את העובר על המצוות כדי להציל נפשות: "מפקחין פיקוח נפש בשבת, והזריז הרי זה משובח. ואין צריך ליטול רשות מבית דין." (תלמוד בבלימסכת יומאדף פ"ד, עמוד ב'.)

להלן תגובתו של יו״ר ש״ס בעיר, ממלא מקום ראש העיר אבי אמסלם:

״כידוע לחוף הים הנפרד בעירנו מגיעים מידי קיץ עשרות אלפי מתרחצים מהעיר ומחוצה לה. פעלתי באופן אישי מול משרד הפנים להבאת תקציב לשיפוץ ולהגדלת החוף על מנת להקל בקליטת כמות המתרחצים שאינה עולה בקנה אחד עם המציאות בשטח. עובדתית, למרות הגדלת שטח החוף מתחם הרחצה בים אינו ניתן להגדלה. המצוקה קיימת וידועה לכל מזה שנים רבות – והפתרון היחיד הנכון והרצוי הוא הכשרת חוף נפרד נוסף על מנת לספק את הביקוש הקיים של המתרחצים״.

מימין: אמסלם, דרעי, ד״ר לסרי בסולחה המפורסמת אצל שר הפנים.

תמונות מתוך החוף הנפרד דתי בעיר אשדוד:

אולי תתעניין ב...

קווי לילה חוזרים לפעול- הפרטים המלאים

הודעה חשובה לצעירים ולהורים: קווי לילה חוזרים לפעול בחופשת הקיץ משרד התחבורה משיק מחדש את קווי …

תגובה אחת

  1. האוטובוסים אשר מורידים את הבאים לחוף הדתי בתקופת הקייץ. נהגים ממתינים שעות ברכב מונע כדי להתקרר עם המזגן,,עד להחזרת המתרחצים לבתיהם. כאשר כמות רכבים משאירים המנועים שעות גורמים לרעש רציף ופליטת גזים רעילים. טוב יעשו הפקחים אם ירחיקו האוטובוסים לאזור של אוכלוסיה דלילה, כגון מיגרש החניה הדרומי ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.