הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

נתון מפתיע על פי מדד אלרוב: ירידת מחירים בדירות יד שניה באשדוד

מדד מחירי הדירות של מכון אלרוב התפרסם השבוע והצליח להפתיע עם מידע מעניין: באשדוד יש *ירידה* של 2.1% במחירי הדירות מיד שנייה ביחס לירידה ארצית של 0.6% וזו ירידת המחירים הגבוהה ביותר. האם הירידה במחירים תוביל לירידה במגמת ההגירה השלילית מהעיר?

ברמה הארצית, מחירי הדירות מיד שנייה רשמו ירידה של 0.6% ברבעון השלישי השנה בהשוואה לרבעון הקודם, אך בחישוב שנתי חלה עלייה של 0.7%. כך עולה ממדד מחירי הדירות של מכון אלרוב לחקר הנדל"ן, בפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל אביב.

בשנים האחרונות, חלה הגירה שלילית אינטנסיבית מהעיר אשדוד החוצה, כאשר יותר תושבים יוצאים מהעיר להתגורר בערים אחרות מאשר נכנסים אליה. מצב זה של הגירה שלילית, בעיקר של זוגות צעירים, עלול להפוך את אשדוד בתוך זמן קצר, לעיר מבוגרת יותר, עם אוכלוסיה מזדקנת ועל כן הצמיחה בה עשויה להאט את הקצב. האם הירידה במחירי הדירות יד שניה תוביל ליותר עסקאות רכישה של דירות? נוכל לענות על השאלה רק בעוד שנה, לפחות, עם הסתכלות על הנתונים.

לפי מדד אלרוב, הערים שהובילו את עליות המחירים בין הרבעון השלישי של 2018 לרבעון השלישי של 2019 הן בני ברק, 9.6%; רמת גן, 7.8%; חיפה, 4.1%; ופתח תקווה, 3.5%. עליות בשיעור נמוך יותר נרשמו ברחובות, 1.9%; בת ים, 1.6%; וראשון לציון, 1%. לעומת זאת ירידות מחירים נרשמו בירושלים (-1.9%), תל אביב (-1.4%), אשדוד (-2.1%) ובאר שבע (-0.8%). 

בהשוואה לרבעון השני, בתל אביב נרשמה ירידה בשיעור של 3.8%, ברמת גן חלה עלייה של 2.6%, ובירושלים חלה עלייה בשיעור של 0.2%. 

פרופ' דני בן שחר, ראש מכון אלרוב: "המחירים שרואים כעת מציגים מצב של דשדוש לעומת מה שהתרחש כאן במהלך העשור עד 2017, עליות מחירים משמעותיות בין רבעון לרבעון. כך שמגמת העליות החדות במחירים נעצרה, ובממוצע אנו רואים את המשך ההתייצבות במחירים. ברמה העירונית, בשל מספר עסקאות מוגבל, הרעש במדידה הוא לשני הכיוונים, אבל מגמת היציבות ברורה. עם זאת, אם היתה ציפייה שתוכנית מחיר למשתכן תוריד את המחירים בצורה דרסטית זה עוד לא קרה".

פרופ׳ דני בן שחר- ראש מכון אלרוב. צילום: מיכה לובטון

מדד המחירים של מכון אלרוב הוא היחיד כיום שמודד את המחירים בשיטה דומה לזו של הלמ"ס.

בניגוד למכון אלרוב, שבוחן רק עסקאות יד שנייה, מדד הלמ"ס בודק את המחירים גם בדירות חדשות, אך הוא אינו מספק כיסוי דיפרנציאלי לערים, אלא תמונה כללית בלבד. גם לפי דו"ח הלמ"ס, באוגוסט־ספטמבר נרשמה עלייה שנתית של 1.9% במחירי הדירות (חדשות ויד שנייה) בהשוואה לתקופה המקבילה ב־2018, ועלייה של 0.2% בהשוואה ליולי־אוגוסט, כך שלמרות ההבדלים בין המדדים, ישנה הלימה מסוימת ביניהם. 

מדד מכון אלרוב מחלק את מחירי הדירות לשלושה סוגים עיקריים: 3, 4 ו־5 חדרים. מהמדד עולה כי מחירה הממוצע של דירת 5 חדרים ב־12 הערים הגדולות עומד על 2.7 מיליון שקל, 4 חדרים – 1.988 מיליון שקל, ו־3 חדרים – 1.493 מיליון שקל. 

המחירים בערי המרכז, ובמיוחד בתל אביב, גבוהים בהרבה מאלה שבערים כמו באר שבע וחיפה. עם זאת המגמה השלילית בתל אביב לאורך מספר רבעונים צמצמה במעט את ההפרש בין הערים. 

כך בעוד ברבעון הראשון השנה דירת 4 חדרים בתל אביב עלתה 3.077 מיליון שקל, ובחיפה 1.22 מיליון שקל, ברבעון השלישי השנה הצטמצם ההפרש ביניהן מ־1.85 מיליון שקל ל־1.7 מיליון שקל – זאת בעקבות עליות בחיפה אל מול ירידת מחירים בתל אביב. פרופ' דני בן שחר, ראש מכון אלרוב אמר: "כבר אין עליות משמעותיות מרבעון לרבעון".

אולי תתעניין ב...

בית הדין לעבודה הורה לעובדי הגוררות לשוב לעבודה סדירה

בית הדין האזורי לעבודה הורה לעובדי סקטור הגוררות בחברת תעבורה ימית אשדוד לשוב לעבודה סדירה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.