הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

מסקנות מסקר 'אשדוד היום': ללא תמיכת החרדים יחיאל לסרי נופל כבר בסיבוב הראשון

אם יתאגדו החרדים סביב כצנלסון או לחמני או גלבר יוכרעו הבחירות כבר בסיבוב הראשון.

כפי שכבר ציינו, סקר אינטרנטי לא באמת יכול לנבא תוצאות אמת זאת מאחר ולא מדובר במדגם מייצג והואיל ואוכלוסיות מסוימות, שאינן חשופות למדיה הדיגיטלית, מראש אינן נוטלות חלק בסקר. יתכן מאוד, כי סקר אינטרנטי חשוף במידה מסוימת להטיות כאלה או אחרות של בעלי עניין, בעוד עורך הסקר לא באמת יכול לעלות על הטיות אלו או למנוע אותן. בכל אופן,  סקר שכזה בהחלט עשוי להצביע על הלך רוח כללי בקרב הציבור שבחר להשתתף בסקר.

אם כך, לאור תוצאות הסקר ובידיעה, כי הציבור החרדי אינו חשוף למדיה הדיגיטלית כיתר הציבור, הרי שניתן להניח, כי ראש העיר המכהן, יחיאל לסרי, איבד כמעט לחלוטין את תמיכת הציבור החילוני והמסורתי וללא תמיכת הציבור החרדי הוא נופל כבר בסיבוב הראשון. אם יחליטו מנהיגי הציבור החרדי לתמוך באחד מהמועמדים האחרים ע"פ הסקר (כצנלסון או לחמני או גלבר), עשוי המועמד שיזכה לתמיכתם לזכות בראשות כבר בסיבוב הראשון מבלי שיידרש סיבוב שני.

נציין, כי כלל המועמדים נמצאים בעיצומו של קמפיין ועבודת שטח מואצת ועל כן, מערכת 'אשדוד היום' תערוך, בוודאי, סקרים נוספים עד הבחירות, על מנת למדוד את הלך הרוח והשינויים שבוודאי יחולו עד הבחירות.

קבלו את הניתוח של "אשדוד היום":

באשדוד כ-185,000 בעלי זכות הצבעה.

17% מבעלי זכות ההצבעה הינם חרדים אשר מהווים כ-31,500 בעלי זכות בחירה.

83% הינם חילוניים ומסורתיים אשר מהווים ביחד כ-153,500 בעלי זכות בחירה.

בהנחה, שהחרדים יגיעו בכ-90% להצביע (כ-28,350 קולות) והיתר (שאינם חרדים) יגיעו ב-50% (כ-76,750 קולות), יהיה כוחם בפועל של החרדים שווה ל-27% מכלל המצביעים, כך שבהנחה שרק כ-90% מכלל החרדים יצביע למתמודד אחד שיוסכם על מנהיגיהם, שווה כוחם לכ-24%.

בהנחה, כי יהיו יותר משני מועמדים לראשות העיר, הרי שהמועמד שקיבל את המספר הגבוה ביותר של קולות הוא שיבחר לראשות העיר וזאת בתנאי שהצליח להשיג לכל הפחות 40% מקולות הבוחרים. במידה והמועמד שקיבל את המספר הגבוה ביותר של קולות לא השיג את ה-40% הנדרשים, ייערך שבועיים לאחר הבחירות סיבוב בחירות נוסף ובו יתמודדו שני המועמדים שקיבלו את מספר הקולות הרב ביותר.

במצב כזה, משמעות הדבר היא, כי במידה והחרדים יצטרפו למועמד אחד, די לו, לאותו מועמד, להשלים מיתר הציבור מעל לכ-15% נוספים (למביני המתמטיקה כ- 18% מסך הקולות שאינם חרדים) בכדי לזכות בראשות העיר (זאת בהנחה שלא יהיה מתמודד נוסף שיעבור את ה-40%).

שימו לב למצב בו עולה אחוז ההצבעה בקרב מי שאינם חרדים ל-60%:

במצב כזה החרדים יעמדו שוב על 28,350 קולות ואילו יתר הציבור יעמוד על כ-92,100 קולות יורד כוחם של החרדים לכ-23.5% וזאת עוד לפני ההנחה שרק כ-90% מכלל החרדים יצביע למתמודד אחד שיוסכם על מנהיגיהם ומכאן שלאחר הנחה זו, יורד כוחם עוד יותר לכ-21%.

במצב שכזה, משמעות הדבר היא, כי במידה והחרדים יצטרפו למועמד אחד, נדרש לו, לאותו מועמד, להשלים מיתר הציבור מעל לכ-19% נוספים (למביני המתמטיקה- כ-21% מסך שאינם חרדים) בכדי לזכות בראשות העיר (זאת בהנחה, שוב, שלא יהיה מתמודד נוסף שיעבור את ה-40%).

מכאן, שלאחוז ההצבעה בקרב החילוניים והמסורתיים משמעות רבה עד מאוד על זהות המנצח.

המסקנה  הראשית והחד משמעית מנתונים אלו ומהסקר שנערך ע"י אשדוד היום" הינה, כי ללא תמיכת החרדים מאבד ראש העיר, יחיאל לסרי, כל סיכוי לעלות לסיבוב השני. מסקנה נוספת היא, כי אם יחליטו מנהיגי החרדים לתמוך באחד משלושת המועמדים האחרים, גוברים הסיכויים, כי אותו המועמד יזכה כבר בסיבוב הראשון ללא כל צורך בעריכת סיבוב שני.

מסקנה נוספת שעולה מניתוח חלוקת בעלי זכות הבחירה ע"פ המגזרים השונים וע"פ נתוני הצבעה במערכת הבחירות הקודמת שנערכה ב-2013 ומניתוח תוצאות הסקר, מצביעה על כך, כי לאחוז ההצבעה בקרב הציבור שאינו חרדי משמעות אדירה על זהות ראש העיר הבא וככל שיצאו ויצביעו יותר חילוניים ומסורתיים, כך גוברים הסיכויים כי העיר אשדוד תחווה ב-30.10.2018, או לכל המאוחר שבועיים מאוחר יותר, מהפך של ממש.

בהצלחה לכל המתמודדים!.

נתוני ההצבעה מספרי ואחוזים:

אולי תתעניין ב...

סיוע באיתור נעדר בסיכון – רונן גרוס

סיוע באיתור נעדר בסיכון – רונן גרוס משטרת ישראל מבקשת סיוע באיתור נעדר העונה לשם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.