הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

מנכ״ל ״בית הדר״ מספר לנו על הסיוט של כל מנהל מוסד שיקומי וההקלה שבאה בעקבות הגילוי שהבדיקות שליליות| ריאיון בלעדי

טל תורג׳מן, מנהל המוסד השיקומי ״בית הדר״ מתמודד עם הסיוט הכי גדול של כל מנהל מוסד שיקומי או גריאטרי בארץ ובעולם בעידן הקורונה. תורג׳מן ניהל ביד רמה את המשבר, גם לאחר שהתגלה, כי הבדיקות של הדיירים ואנשי הצוות יצאו בכלל שליליות. ריאיון מקיף עם מנהל המוסד השיקומי הגדול ביותר בעיר

אל״ם במיל׳ טל תורג׳מן, מנהל המוסד השיקומי ״בית הדר״ בעיר, מתמודד עם התפרצות הקורונה במוסד השיקומי שאותו הוא מנהל כבר 7 שנים. תורג׳מן נולד באשקלון וכיום מתגורר בקרית אונו, ״אבל אוהב את אשדוד, משווק אותה ואומר לכל החברים שלי, שהם חייבים להגיע לראות כמה יפה אשדוד״.

תורג׳מן הינו עורך דין במקצועו, למד תואר ראשון במשפטים, תואר שני במנהל עסקים ובימים אלו לומד לתואר שני בפילוסופיה. תורג׳מן השתחרר בדרגת סרן כמפקד פלוגה ואת ההתקדמות שלו בסולם הדרגות והתפקידים ביצע במילואים. במבצע ״צוק איתן״, יולי 2014, פיקד תורג׳מן על צוותי המנהרות בעזה.

את מר טל תורג׳מן לא יכולנו לפגוש, מפאת הסיכון ההדדי והשמירה על הוראות משרד הבריאות, אך שוחחנו עמו טלפונית והתרשמנו ממנו כאדם ישיר, מקצועי ואמין. לשאלותינו הלא פשוטות, השיב תורג׳מן במקצועיות רבה וחשוב לא פחות- בשקיפות מלאה. מגיפת הקורונה הגיחה אל חיינו בתחילת ינואר, תחילה דרך סרטונים מעוררי אימה שהגיעו מסין ולאחר מכן, כאן בכמות נדבקים הולכת וגדלה. כבר בתחילת הדרך, היה ברור למומחי הבריאות, כי מוקדי הסיכון נמצאים בבתי אבות ובדיור המוגן.

נכון להיום, משרד הבריאות החליט למנוע ממכון ויצמן לעבד בדיקות קורונה במעבדות שלהם, הואיל וככל הנראה,התקלה היתה שלהם במתן תשובות חיוביות לאנשים שכלל לא היו חולים. שאלנו את תורג׳מן מספר שאלות והוא הקפיד להשיב על כולן. אגב ערכית הריאיון נו מתבשרים, כי יתכן ותוצאות הבדיקות שהגיעו כלל לא נכונות וברגעים אלו, משרד הבריאות עורך בדיקות נוספות על מנת לאשש או לשלול את התוצאות. כמובן נעדכן בהתאם.

כיצד אתה מרגיש עכשיו,כאשר התוצאות של הבדיקות החוזרות יצאו שליליות?

כמו שאמרתי מלכתחילה, זו הקלה לדעת שכולם שליליים בצד דאגה כאזרח לאמינות הבדיקות.
זה לצד כאב על הסבל שנגרם למאושפזים, למשפחות שלהם, לאנשי הצוות שנמצאו חיוביים ולמשפחות שלהם.

מתי נעשתה הפניה של ״בית הדר״ למשרד הבריאות לביצוע בדיקות כללל החולים והצוות הרפואי וכל מי שבא במגע? מתי התקבלו התשובות?

פנייתנו למשרד הבריאות התבצעה בשבועות האחרונים, כמו בתי חולים רבים נוספים, הפניה הייתה למשרד לשקול ביצוע בדיקות לכל המאושפזים והצוות כחלק מצעדי מנע. מובן שמדיניות הבדיקות ומועדן נקבעת על ידי משרד הבריאות. לפני כשבוע וחצי, לערך, התבשרנו כמו כל יתר המדינה, כי מדיניות משרד הבריאות היא לדגום את כל בתי החולים הגריאטריים. חלפו מספר ימים עד שהתארגן מבצע הבדיקות אצלנו. להבנתנו, בעת הזאת, אנחנו בית החולים היחיד שנסקר בצורה מלאה, כל המאושפזים וכל הצוות.

מה חלקה של הרשות המקומית בסיוע ל״בית הדר״ בנושא הבדיקות? והאם ניתן סיוע כזה?

הבדיקות הן באחריות משרד הבריאות ובביצוע מד"א, הרשות המקומית לא מסייעת בביצוע בדיקות. עיריית אשדוד עמדה לרשותנו בסיוע בדברים אחרים כגון הפעלת שמרטפייה וכו'. אנו בקשר שוטף ופורה עם עיריית אשדוד.

מדוע החלטתם לערוך בדיקות אצלכם?

מדובר היה בבדיקה יזומה של כל הצוות ומטופלים ובסך הכל 630 בדיקות. נמצאו 14 מאושפזים מאומתים ו- 6 אנשי צוות. רובם ללא תסמינים כלל. משמע, ההתעקשות שלנו לקיים בדיקות לכולם ומדיניות משרד הבריאות לקיים בדיקות אלו נתנה לנו תמונת מצב. אם חלילה לא היו בדיקות הרי שאנשי צוות ומאושפזים שלא יודעים כלל שהם חיוביים היו ממשיכים להדביק בלי לדעת כלל. לשמחתי, התשובות התגלו בסופו של דבר שליליות.

האם אתה יכול לתת בנקודת הזמן הנוכחית נתוני אמת בנוגע לסך הבדיקות שבוצעו ב״בית הדר״, כמה אובחנו לכמה תוצאות עוד ממתינים?

למעט עוד כמות קטנה של אנשי צוות שלא הגיעו תשובות, כל יתר הבדיקות של מטופלים הגיעו. המספרים כפי שציינתי לעיל, כאמור, כולם בסופו של דבר יצאו שליליים והייתה תקלה ככל הנראה במעבדה שבדקה את הבדיקות.

הציבור מבקש לדעת, ובצדק, מהי מדיניות השקיפות הנדרשת ממוסד רפואי זה בעת הזו? והאם הסתרתם נתונים כלשהם מהציבור?

אנחנו פועלים ופעלנו תמיד בשקיפות מלאה. דעתנו היא שלמעט מגבלות חסיון רפואי וצנעת הפרט יש לעבוד בשקיפות מלאה.

צריך לזכור שאנו בית חולים שיקומי ומונשמים, מאושפזים מגיעים ויוצאים כל הזמן. אנחנו עורכים מראש תיאום ציפיות עם כל מטופל ומשפחתו ומדגישים, כי במקרים של חשד אנו מפנים לבית חולים כללי. שהות בבית חולים שיקומי כמו שלנו ובפרט במחלקות שיקום או מונשמים היא בעלת סיכון מטבעה ולכן כל אדם מחליט לעצמו מראש ומודע לסיכון שבעצם הימצאות בבית חולים.

אנחנו מקווים ומאמינים שנתונים שנלמדו אצלנו למעשה מדגם מייצג של 630 איש שנלקחו באופן יזום ילמדו את המערכת נתונים חשובים להמשך האסטרטגיה.

האם אתה, טל, יכול להגיד לבת או לנכדה של מאושפזת אצלכם, שהיא יכולה להיות סמוכה ובטוחה כי סבתה מטופלת כראוי, לא חשש?

מעל 5,000 אנשים בשנה נפטרים מזיהומים בבתי חולים. אנשים עם מערכת חיסונית חלשה זה כשלעצמו מצב שיוצר בעיה קשה ויכול להוביל למוות, גם בלי קשר לקורונה. מטופל שיש לו זיהום מבודד בלי קשר לקורונה, כך שאנחנו מכירים את הנושא. הקורונה זה סוג של זיהום, נגיף שמתנהג שונה מהאחרים אבל נושא הבידוד הוא יומיומי בבתי חולים וגם אצלנו.
שהות בבית חולים שיקומי יש בה סיכון מעצם העובדה, בוודאי אצל מונשמים או בתהליך גמילה מהנשמה. יש לנו חולה שהוא מעל 10 שנים מונשם. אריק שרון היה 9 שנים מונשם. חלק מהמונשמים עוברים תהליך גמילה ומתפקדים בצורה סבירה אחר כך. האם אין בזה סיכון? יש סיכון בעצם הימצאות בבית החולים. עניינית, אם אפשר להיות בבית זה עדיף,אבל מה שכן, יש לחץ של אנשים שרוצים להגיע לשיקום אצלנו. זה הפתיע אותנו, כי ידעו מה קורה פה. העדיפו לצאת מבית חולים ולהגיע אלינו גם אתמול ושלשום. אם אפשר להיות בבית והשהות לא מהווה סיכון זה עדיף. צריך לעשות מאזן: מה יותר מסוכן לי? המצב הרפואי לא עוצר עם הקורונה יש עוד אתגרים.
נערכנו כבר מחודש ינואר עם ציוד מלא. הקמנו מחסנים שלמים עם ציוד מתאים, רכשנו ציוד ללמעלה מחצי שנה לפני שהמדינה חשבה להתארגן. רכשנו 15 מכונות הנשמה נוספות בתחילתו של המשבר וציוד מיגון שרכשנו בעצמנו. לצערי, מצבי חירום מוכרים באשדוד, אומנם לא כמו קורונה אבל אנחנו מיומנים בהם ולכן פעלנו ככה.
ביום שבת האחרון 11/4/20 עשינו בדיקות לכל החולים ולאנשי הצוות. לא בגלל חשש ספציפי לאדם מסוים אלא לבקשותינו נעשתה סקירה לכולם.
בתחילת חודש מרץ היה מצב של אשת צוות, שבעלה נדבק וביקשנו ממנה שתשאר בבית, דיווחנו למשרד הבריאות. לפני למעלה משבועיים היה מקרה של חולה שיצאה לאשפוז, קיבלנו עדכון שהיא חולה. אף אחד לא נכנס אלינו, לא מבקרים, לא שליח של פרחים. לגבי הבדיקות: מיום שבת אנחנו במלחמה. קיבלנו אישור ביום שישי אחר הצהריים לביצוע הבדיקות כל הלילה בשישי עבדנו, הכנו את כל המטופלים. עובדים שומרי שבת הלכו ברגל, הגיעו מהבתים שלהם בעיר ובאו להבדק כדי לא לחלל שבת. 360 עובדים ו-272 חולים שנבדקו. לאחר מכן התלבטנו אם להודיע אבל עדיין לא היה אישור. שלחנו סמס לכל המשפחות שכולם נבדקו ומחכים לתשובות. הבדיקות היו יזומות.

טיהור ״בית הדר״ על ידי צוות החיילים של פיקוד העורף, ביום שלישי האחרון:

אולי תתעניין ב...

קווי לילה חוזרים לפעול- הפרטים המלאים

הודעה חשובה לצעירים ולהורים: קווי לילה חוזרים לפעול בחופשת הקיץ משרד התחבורה משיק מחדש את קווי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.