הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

מדוע בצוות התכנון של פארק ההיי-טק לא נמצאת אף לא אשה בכירה אחת?

עיריית אשדוד החלה בתכנון פארק ההיי-טק בעיר כאשר חברת BUILD נבחרה כדי להוביל את האסטרטגיה. בתמונה שנשלחה למערכת היו בעיקר גברים אשר קשורים להובלת הפרויקט. פנינו לעירייה עם שאילתא: האם ניתן לוודא שתהיה לפחות אשה מוכשרת אחת בצוות? התשובה- מעניינת

עיריית אשדוד והועדה המחוזית מובילות קידום מהיר של תכניות בכ- 75% משטח פארק ההייטק, שצפויות להפוך אותו לאזור התעסוקה המרכזי של המחוז. העירייה בחרה בחברת BUILD לקידום התכניות בהקדם האפשרי. בשטח הפארק כבר ניתן לראות את חברת "אלבטק" בבעלות היזם יחיאל אבו, אשר מקימה את משכנה ושטחי עבודה לחברות סטארט-אפ נוספות, ושני יזמים נוספים קרובים לקבלת היתר בניה. אין ספק, כי מדובר בבשורה משמחת לצעירים ולעובדים מחוץ לעיר.

התמונה הבאה, הועברה למערכת ״אשדוד היום״ ,כמו גם למערכות עיתונים נוספים, כאשר יותר מכל, בלטה העובדה, שעיקר הצוות המשפיע על התכניות, לא כולל אפילו לא אישה אחת משמעותית, בתפקיד בכיר ומשפיע.

כיצד ייראה פארק ההיי-טק אם לא תהיה בצוות התכנון אף לא אשה אחת בכירה די הצורך? הייתכן, כי בעיר עם כרבע מיליון תושבים, לא נמצאה אף לא אשה ראויה אחת מבין הפוליטיקאיות ו/או הפקידות הבכירה?

החשיבות של נוכחותן של נשים לפחות כפי ייצוגן האמיתי באוכלוסיה (מעל 50%) הינו הכרחי, שכן הן יכולות להציע רעיונות ולהצביע על כשלים תכנוניים בעודם על הנייר ובטרם יצאו לביצוע, שנובעים מכך, שלא כל סוגי האוכלוסיה מעורבים באופן ראוי בתכנון.

נקודה נוספת למחשבה- לשתף קבוצה של בנות ובני נוער בתכנון פארק ההיי-טק. בסופו של דבר, הנערות והנערים של היום יהיו המשתמשים העיקריים בפארק ומספיק שהם ירגישו חלק מהבנייה שלו כדי לייצר קשר עתידי מעולה.

למשל: בצוות תכנון אשר בו תהיינה נשים מובילות, בכירות ומשפיעות, עשוי להיות יותר ייצוג להנגשת מקומות לצורך הליכה עם עגלת תינוק או אפילו על נעלי עקב. בצוות גברי בעיקרו ייתכן, שנושאים אלו יישארו בסדרי עדיפות פחותים.

(ה.מ-שלומית שוחט המצולמת בתמונה הינה סגנית מנהל האגף).

בעוד חברת "אלבטק" מקימה את משכנה ושטחי פעילות לחברות סטארט-אפ, ואוטוטו יצטרפו אליה שני יזמים נוספים שאמורים לקבל היתרי בנייה בימים הקרובים, מקדמת העירייה והועדה המחוזית את המשך פיתוחו של פארק ההייטק של אשדוד. לשם כך בחרה העירייה בחברת BUILD, מתוך ארבע קבוצות מציעים שהגיעו לשלב האחרון במכרז, לביצוע עבודה שאמורה לקדם את התכניות ולהפוך את הפארק למרכז הייטק הגדול והאיכותי באזורנו.

מטרתו העיקרית של המכרז הוא כתיבת מסמך מדיניות חדש לרובע ההייטק תוך 3 חודשים, שיכתב בשיתוף מנהל ההנדסה, האגף לפיתוח תעשיה, הועדה המחוזית ונציגי בעלי הקרקעות, ובכך לייצר הסכמה אחידה על היקף הזכויות והשימושים בפארק ההייטק. בעיריית אשדוד בטוחים כי מהלך זה הוא מה  שיאפשר קידום מאסיבי ומהיר של תכניות.

41 חברות פנו לקבלת המכרז. 4 מתוכן הצליחו לגבש קבוצת אנשי מקצוע (מתכנני ערים,  אדריכלים, אדריכלי נוף, יועצי תחבורה, כלכלנים ואנשי שיווק( העומדים בסטנדרטים ובתנאי הסף שהכתיב המכרז. חברת BUILD, בשיתוף משרד האדריכלים AL/Arch, בלטה בניסיונה, בהבנה של התהליך והחזון, וזכתה במכרז.

בעלי הקרקעות בפארק מציינים כי המסמך שפורסם כבר החל לייצר עניין בקרב חברות ויזמות נדל"ן בכירות בתחומי הקמה וניהול אזורי תעסוקת הייטק, ששטחי המשרדים שלהן בערים מאוכלסות ע"י מותגי ההייטק הבינלאומיים שכולנו מכירים בתפוסה של כמעט 100%. חברה כזאת שתחבור לבעלי הקרקעות לצורך הקמה וניהול של פרויקט רחב ידיים, יהיה בשורה משמעותית לאשדוד ולתושביה. לאחר סיום כתיבת מסמך המדיניות, העירייה יחד עם ספקים נבחרים, יפעלו לקידום מהלכים נוספים שאמורים להשפיע על איכותו של הפארק.

אלי נכט, סגן רה"ע והממונה על האגף לפיתוח תעשיה ותעסוקה: "הזמנים השתנו וכך גם מגמות  השוק. ביקושים צפויים של חברות הייטק וחברות עתירות ידע, למשרדים  ברובע הקמפוס, יהיו גדולים משמעותית ממה שהתב"ע הנוכחית מאפשרת להכיל, ולפיכך אנו פועלים כדי לייצר מתווה שיאפשר הקמת אזור תעסוקה גדול ומודרני אשר ימצב את אשדוד כמטרופולין המספק אקו-סיסטם אטרקטיבי למעסיקים הטובים ביותר ולתושבי העיר והסביבה".

באגף לפיתוח תעשיה ותעסוקה שמים אצבע על אחד מסעיפי המכרזשמבהיר כי ניסוח מתווה לניהול הפארק יהיה בסטנדרטים הנהוגים באזורי תעסוקה המארחים  חברות עתירות ידע, יגבש מתווה למימוש השטח והפיכתו לקטליזאטור; יתייחס לתכנון התחבורתי והנופי והממשק עם כל האזור ועוד… 

מנהל האגף לפיתוח תעשיה ותעסוקה, אור בן שמחון: "החלטות היסטוריות הכתיבו לנו מציאות שבה האזור נמצא בבעלות יזמים פרטים, ואנו כפופים לתוכנית בניין עיר שהגדירה את היקף זכויות ושימושים בזמנים בהם לא היה ניתן לחזות לאן ילך השוק. לשמחתנו בעלי הקרקעות והיזמים הבינו את הפוטנציאל והמתינו להתאמת התוכניות למגמות העולמיות שמדברות על בניה רוויה ועירוב שימושים באזורים עם נגישות תחבורתית ופוטנציאל מטרופוליני.

להלן תשובת העירייה לשאילתא שהוגשה על ידי מערכת ״אשדוד היום״:

״פרוייקט ההקמה של פארק ההייטק באשדוד פועל במסגרת האגף לפיתוח תעשיה ותעסוקה ומנוהל ישירות ע"י שלומית שוחט, סגנית מנהל האגף.
האגף עצמו נמצא בתוך המינהל הכללי שבראשו עומדת דינה בר אולפן – המשנה למנכ"ל העירייה.
האגף בראשות אור בן שמחון מופקד על שורה של פרוייקטים שעניינם פיתוח תעשייה ותעסוקה, משיכת יזמים וקידום מיזמים שעניינם תעסוקה בתחומי תעשיות עתירי ידע, חדשנות וטכנולוגיות מתקדמות. חלק מהמיזמים, בנושאים הקשורים בפיתוח משאבי קרקע ונושאי הנדסה, מתקיים שיתוף עם מינהל ההנדסה שבמסגרתו ישנן מהנדסות ומתכננות, המעורבות מאוד בתהליכים.
בכל תחום, הליכי תכנון, גיבוש מדיניות והחלטות, נעשים ע"י אנשי מקצוע. בסופו של יום, כאשר מתפרסם מכרז בו מזמינה העירייה הצעות לביצוע עבודות, המכרז פתוח ושוויוני כנדרש בחוק, ואיליו יכולים לגשת כל מי שעומד בתנאי המכרז (לרבות נשים כמובן)״.

אולי תתעניין ב...

המטח האחרון: נפילה בשטח פתוח באשדוד

״עלות השחר״, היום השלישי- אזעקה בשעה 15:20 ברחבי העיר, יירוטים באוויר על ידי סוללת כיפת …

4 תגובות

 1. כמו הכל באשדוד המושחתת גם זה לא הייטק ולא שמייטק…
  חצי מזה זו מסגרייה של צחי אבו עם אלתה…אחלה הייטק😆🤣😆🤣😆
  לכו תראו מה זה הייטק, בתלאביב, רעננה,רחובות וראשון לציון.
  עוד זנה נעיף את כל הנוכלים.

 2. עאלק הייטק באשדוד חחחחחחחחחחחחח

  בעיר השלוכלנד הזו לא יודעים לבנות הייטק רק מחששות לשלוכים ממרוקו זה כן רמה של איזה ביקתה במרוקו ככה נראית כל ההתנהלות הזו בעיר המושחתת ביותר במדינת ישראל עיר הקומבינה הפשע הרשע והאלימות לאשדוד הגעת צחצחים" ממרוקו קיבלת!!!!….

 3. מדוע שלא תפני שאלה ישירה לראש העיר לסרי ?

  איפה לסרי החמקמק / סיליקון ???

 4. אין תפקיד כזה סגנית מנהל האגף אל תעבדו עלנו

  תגובת הערייה חמורה .אין משרה כזו בעירייה עובדה שלא היה אף פעם מכרז לתפקיד ״סגן/ית מנהל האגף״ תבדקו לפני פרסום הגב שלומית מועסקת על ידי החברה העירונית ולא עי הערייה. בדיחה עצובה על חשבון הצבור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.