הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

כמה יעלה לציבור ערב הפרידה ממנכ״ל יובלים- שלמה אטיאס?

הערב, ייערך ערב פרידה ממנכ״ל יובלים לשעבר- שלמה אטיאס- באולם מפואר מאוד בעיר, על חשבון הציבור. כמה יעלה לנו ערב הפרידה המפואר?

ערב פרידה מפואר מאוד יתקיים הערב, באולם ״אהובת הספן״ בעיר.

ב-20/11/2020 פרסמנו ב״אשדוד היום״, כי שלמה אטיאס, מנכ״ל תאגיד המים יובלים, התמנה לתפקיד בכיר במשרד הכלכלה. אטיאס הועסק במשך מעל 10 שנים כמנכ״ל יובלים, בניגוד לתקנון החברה עקב פרק הזמן הארוך שלו כמנכ״ל התאגיד.

הערב, ייערך ערב הוקרה ופרידה ממר שלמה אטיאס, מי שכיהן כמנכ״ל חברת יובלים באולם ״אהובת הספן״.

בחברת ״יובלים״ עובדים כ-30 עובדים. למערכת ״אשדוד היום״ נודע, כי מוזמנים נוספים צפויים להגיע לערב המכובד. כמה הערב הזה עלול לעלות למשלם המיסים, שאלתם?

הערכה כללית ביותר- מנה באולם ״אהובת הספן״ יכולה להגיע גם ל-300 ש״ח לאדם. אם נכפיל בכמות המוזמנים שהיא מעל 100 אנשים, ניתן להגיע בקלות לכ- 30,000 ש״ח ואולי אף יותר.

חדי העין וחובבי הפוליטיקה המקומית בוודאי שמו לב, כי יו״ר הדירקטוריון הנוכחי הוא עו״ד יאיר לחן, חברו של ממלא מקום רה״ע גבי כנפו ולא אלי נכט. נדגיש, כי מול אלי נכט סוכם ונחתם הסכם קואליציוני בתחילת הקדנציה, לפיו הוא יכהן כיו״ר תאגיד המים ״יובלים״ וזה, כמובן לא יצא אל הפועל וככל הנראה לא צפוי להשתנות בקרוב. נכט, מצדו, נותר בכל זאת בקואליציה ותמיהה גדולה סביב החלטתו.

שלמה אטיאס, מנכ״ל תאגיד המים ״יובלים״ מפנה את מקומו והפעם, לצמיתות. בהתאם למידע שהתקבל במערכת ״אשדוד היום״, אטיאס התמנה לתפקיד מנהל הרשות להשקעות ולפיתוח התעשייה והכלכלה במשרד הכלכלה והתעשיה. תוקף המינוי הזה יהיה ל-6 שנים. כיום, שר הכלכלה והתעשיה הוא חה״כ עמיר פרץ, ממפלגת העבודה.

בתחילת נובמבר 2020, דיווחנו לקוראי ״אשדוד היום״ אודות זרימת מי ביוב בסמוך למתקן התפלה הינו אירוע חריג ביותר ועלול להיות מסוכן לציבור. רק לאחר 12 שעות של זליגת ביוב, הצליחו למנוע את ערבוב הביוב עם מי השתיה. אלמלא פעולות השאיבה האינטנסיביות, היה יכול להתרחש מגה אסון אקולוגי. אז איך זה שלא שמעתם על כך אף לא מילה אחת עד כה? דרשנו בעבר- שלמה אטיאס מנכ״ל התאגיד – תן תשובות לציבור! תשובה- לא הגיעה.

במהלך נובמבר 2020, אירעה זליגת מי ביוב משמעותית מצינור אשר באחריות תחזוקה של תאגיד המים ״יובלים״ והחלה זליגה של ביוב בקרבת המאגר להתפלת המים. אילו הייתה ממשיכה הזליגה המשמעות היתה עלולה להיווצר בעיה חמורה בהזרמת מים לבתים של תושבי העיר אשדוד, בהיותו מתקן ההתפלה היחיד באיזור. מדובר בכמעט מגה- אסון אקולוגי. אז איך זה שלא שמעתם על זה אף לא מילה אחת? ומי מנסה להסתיר עובדה זו מהציבור הרחב, שמשלם ממיטב כספו לתאגיד המים הציבורי-עירוני ״יובלים״?

לפי המידע שהגיע למערכת ״אשדוד היום״, תאגיד המים העירוני ״יובלים״ ביצע עבודה במכון הביוב הצפוני, ככל הנראה ללא תיאום עם המפעלים הסמוכים לתחנת השאיבה (סמוך למט״ש). העבודה הסתבכה וכתוצאה מכך ביוב גולמי זרם ונפרס בשטח. רק לאחר מעל 12 שעות הצליחו לתקן את התקלה. התוצאה: זליגת ביוב מקו הסניקה.

כשתאגיד המים ״יובלים״ נפתח וחשבונות המים הועלו בהדרגה, סיפרו לציבור, כי התאגיד פועל על תשתיות תת קרקעיות שאולי לא רואים אותן אך הן חשובות להתנהלותה התקינה של העיר. האומנם?

שעות קשות עברו על עובדי תאגיד המים ״יובלים״ ועובדי מתקן ההתפלה באשדוד ביום שלישי (10/11/2020). עובדי מתקן ההתפלה הזעיקו את עובדי תאגיד המים ״יובלים״ ובמאמץ משותף הצליחו למנוע את ערבוב הביוב שזלג מהצינור בסמוך למקום עם המים הנקיים לשתייה. מה היה קורה אילו מי הביוב היו מתערבבים עם המים הנקיים? סביר להניח, שהיתה מתרחשת תקלה עצומה שאולי אף ניתן להגדירה כ״מגה-פדיחה״ או ״מגה אסון אקולוגי״, בהיותו של המתקן מזרים מי שתייה לכל בתי האב בעיר.

בישראל פועלים כיום ארבעה מתקני התפלה גדולים (לפי סדר הקמתם): באשקלון, פלמחים,  חדרה, שורק ואשדוד. עוד מתקן אחד קטן באילת.  מתקני התפלת מים מליחים המזרימים רכז לים, קיימים במעגן התפלה ומעגן מיכאל ובמקורות אילת סבחה. התפלת מים מטיוב בארות מתבצעת במקורות אשקלון. כל המתקנים הנ"ל מחויבים בהיתר הזרמה לים.

האסון האקולוגי של זרימת הביוב על הקרקע בוודאי עוד ייתן את אותותיו ומן הסתם שלא מן הנמנע, כי יצורים חיים שחיו באיזור, בוודאי כבר לא איתנו עוד אך התקלה שהייתה יכולה להתרחש אילו אכן התערבבו מי הביוב עם המים לשתיה הייתה קשה אף יותר.

לפי המידע שהגיע למערכת ״אשדוד היום״, יתכן, כי עם תכנון נכון יותר של העבודות במקום, מראש היה ניתן למנוע את הכמעט מגה-אסון שעלול היה להתרחש במקום.

תמונות מיום שלישי, 10/11/2020, פיצוץ צינור הביוב בסמוך למתקן ההתפלה בעיר אשדוד:

אז של מי הפדיחה? או במילים אחרות: האם הציבור בעיר אשדוד יזכה לראות מישהו לוקח אחריות על עצמו ומודה בתקלה, מדבר אודותיה, מסביר כיצד פתר אותה וכיצד יימנע ממנה בעתיד? אנחנו מנסים לשמור על אופטימיות זהירה בנושא, אך חוששים להתאכזב.

בחודש ספטמבר 2019 הודיע ראש העיר, ד״ר יחיאל לסרי, כי עיריית אשדוד נערכת לבחירה של מנכ״ל חדש לתאגיד המים ״יובלים״. מאז, עברו הרבה מים בנהר ואטיאס נותר בתפקידו. עד מתי? ומי שומר על אטיאס? 

בחודש אוגוסט 2018, חשפנו ב'אשדוד היום' בפרסום ראשון, כי מנכ"ל חברת יובלים מר שלמה אטיאס מועסק מזה זמן מה בניגוד לתקנון חברת 'יובלים'. הסוגיה עמדה בפני החלטה של יו״ר התאגיד הקודם עו״ד יאיר לחן. בספטמבר 2019, בעקבות שאילתא שהוגשה לאחר פרסום הכתבה ב״אשדוד היום״ על ידי ד״ר אלי לחמני, ראש העיר הבהיר, כי בעירייה נערכים לבחירתו של מנכ״ל חדש. זאת בניגוד לתשובתו של גבי כנפו אשר כיהן בזמנו כיו״ר התאגיד, על שינוי התקנון. מבולבלים? נסביר הכל. 

מאז אוגוסט 2018, כבר חלפו הבחירות המוניציפליות, התחלפו יושבי הראש של התאגיד וכיום, עו״ד יאיר לחן הינו יו״ר התאגיד עד לאישורו הסופי של אלי נכט לתפקיד מול רשות תאגידי המים – אישור שטרם ניתן לו וספק רב מאוד אם יאושר בכלל. בימים אלה, מתפקד נכט כיו״ר התאגיד על בסיס הצבעת חברי הדירקטוריון, אם כי הוא חסר את כל הסמכויות הואיל, וכאמור, טרם אושר לתפקידו באופן סופי.

בהמשך לפרסום מאוגוסט 2018, ב-14 ביולי 2019, פנה יו״ר האופוזיציה, ד״ר אלי לחמני לראש העיר ושאל לפשר העסקתו של מנכ״ל יובלים, שלמה אטיאס, בתפקידו בניגוד לתקנון התאגיד. נציין, כי בקדנציה הקודמת, כיהן ד״ר אלי לחמני כיו״ר תאגיד המים ״יובלים״ למספר חודשים כאשר ישב בצוותא עם ד״ר לסרי בקואליציה (שהתפרקה זמן מאוד קצר לאחר כינונה).

להלן השאילתה של ד״ר אלי לחמני: 

בתשובתו של ד״ר לסרי ליו״ר האופוזיציה ציין, כי בכוונת התאגיד להיערך לבחירתו של מנכ״ל חדש: 

בהתאם לתקנון של חברת 'יובלים', וליתר דיוק, עמוד 13, סעיף 64:

"תקופת כהונתו של המנהל הכללי תהיה למשך 4 שנים והיא ניתנת להארכה על פי החלטת הדירקטוריון לתקופה אחת נוספת של 4 שנים".

כלומר, לפי תקנון חברת 'יובלים', יכול המנכ"ל לכהן בתפקידו מקסימום 8 שנים. לפי המידע הקיים במערכת 'אשדוד היום', מכהן מר אטיאס קרוב ל10 שנים וזאת, כאמור, בניגוד לתקנון החברה.

לאחר הבחירות, הוסכם, כי חבר המועצה החדש אלי נכט יכהן כיו״ר יובלים אך מינוי זה לא אושר עד כה, באופן לא מפתיע כבר שלי קדנציה חלפה מאז החתימה על ההסכמים הקואליציוניים. הסיכוי שנכט יאושר לתפקידו הולכת ופוחתת, ככל שעובר הזמן וגם אמירותיו של כנפו כנגדו לא מוסיפות לנכט פופולריות לקבלת התפקיד. נשאלת השאלה, האם בכוונתו של נכט והדירקטוריון החדש שיקום, להכשיר את המשך העסקתו של אטיאס, על אף שזו, נכון להיום, כלל איננה מתיישרת עם התקנון של 'יובלים'? ככל הנראה, זו לא הכוונה אך תמיד חשוב לזכור, כי נכט טרם מונה לתפקיד יו״ר התאגיד באופן סופי וכי עדיין חסר לו האישור מרשות המים הארצית.

נזכיר למר נכט וליתר חברי הדירקטוריון החדשים שצפויים להיות, את האסון האקולוגי שפקד את נחל לכיש רק לפני שלוש שנים.

אסון אקולוגי בנחל לכיש/אוקטובר 2017:

באוקטובר 2017, אירע זיהום קשה מאוד בנחל לכיש, אסון אקולוגי של ממש, בו מצאו את מותם מיליוני דגים ויצורים חיים נוספים. הזיהום, השכיח מתושבי העיר כל חלום שהיה על שייט בנחל לכיש וכל הבטחותיו של ראש העיר בנושא התפוגגו כלא היו.

בתחילת חודש מרץ, התקיים שימוע לתאגיד "יובלים" במשרד להגנת הסביבה. הסיבה לשימוע – זיהום קשה של נחל לכיש באוקטובר 17.

תושבי העיר המתינו בציפייה דרוכה לדעת מה תהיינה הפעם ההשלכות של הזיהום בנחל. בעבר, זכור לכולם, כי ראש העיר הקודם, מר צבי צילקר, הואשם באישום פלילי ואף ריצה עבודות שירות עקב זיהום דומה באותו הנחל (לכיש). למערכת "אשדוד היום" נודע, כי בתחילת חודש מרץ, התקיים שימוע לעובדים בתאגיד "יובלים" העירוני.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה במרץ 2018: 

"המשרד להגנת הסביבה ערך בשבוע שעבר (ה.מ: תחילת מרץ 18) שימוע לתאגיד "יובלים" בעקבות זיהום נחל לכיש, והליך האכיפה כנגד הגורמים השונים נמצא בעיצומו. בשימוע הוצגו נתונים, כי ספיקת הביוב גדלה בכ-150% במהלך הגשמים החזקים, וכתוצאה מכך מי ניקוז מבתים פרטיים ואולי אף מניקוזים ציבוריים, חדרו לביוב והובילו להזרמת ביוב לנחל. יצוין, כי מאחר שמערכת הניקוז מצויה גם באחריות העירייה, ידרוש המשרד מהעירייה במסגרת הליך אכיפה להגיש תכנית פעולה להסדרת הנושא, בשיתוף התאגיד".

51,000 ש״ח עלות העסקה חודשית ממוצעת למנכ״ל ״יובלים״

משרד האוצר פרסם בחודש מרץ 19 את המשכורות של בכירי המשק ברשויות המקומיות ובחברות העירוניות. 

להלן טבלת השכר של הבכירים המועסקים בתאגיד המים ״יובלים״, לפי מה שפורסם על ידי משרד האוצר: 

תגובתו של גבי כנפו/יו"ר 'יובלים' דאז מאוגוסט 2018, לנושא העסקתו של שלמה אטיאס בניגוד לתקנון 'יובלים':

 "מדובר בתקנון של החברה בתחילת דרכה. היום ידוע יותר מתמיד, כי תאגיד מים וביוב הוא תאגיד הדורש מיומנות ומקצועיות שנרכשת במשך שנים. לכן, נדרש לשנות את התקנון בדירקטוריון ולאשר את התיקון במוסדות הרלוונטיים. כנראה יבוצע לאחר בחירת הדירקטורים שיבחרו במועצת העיר הבאה. התקיים דיון במועצת העיר בנושא ואין לי ספק שהתקנון יתוקן".  

בתמונה: שלמה אטיאס מתוך ״אלבום אישי״ .

פנינו למר שלמה אטיאס בנובמבר 2020 במטרה להשיג את תגובתו בעניין דליפת מי הביוב בסמוך למי השתיה אך זו טרם הגיעה עד לכתיבת שורות אלה. ככל שימצא לנכון מר אטיאס להעביר את תגובתו לדברים הרי שתגובתו תוכנס במלואה.

למשרד להגנת הסביבה הועברה שאילתא בנושא ותשובתם תפורסם מיד כשתשלח למערכת ״אשדוד היום״.

תמונה ראשית: שלמה אטיאס. מתוך אלבום פרטי.

אולי תתעניין ב...

קווי לילה חוזרים לפעול- הפרטים המלאים

הודעה חשובה לצעירים ולהורים: קווי לילה חוזרים לפעול בחופשת הקיץ משרד התחבורה משיק מחדש את קווי …

תגובה אחת

  1. הקומבינה האשדודית

    חבורה של נוכלים שעושה עם הכסף שלנו מה שהם רוצים….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.