הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

זוכת פרס תור הזהב ריימונד אבקסיס: "הפרס הזה לא רק שלי אלא גם של ילדיי"

יומו השני של פסטיבל "תור הזהב" באשדוד נפתח בטקס "פרס תור הזהב" שהוענק השנה לשלושה אנשי תרבות נפלאים שהם חלק מעולם ומלואו שהיה הרבה לפנינו ויישאר הרבה אחרינו- הזמרת והשחקנית ריימונד אבקסיס, המוזיקאי ד"ר אבי עילם- אמזלג והפרופ' והחוקר משה בר- אשר. מחר, יום שבת, בשעה 11:00 יתקיים שיח גלריה "אוצרות הזמן" במוזיאון הפלישתים על שם קורין ממן.

בטקס נכחו אנשי ציבור, חברי ועדת הפרס, מר מוטי מלכא, מנהל פסטיבל, היוזם שלו וחבר ועדת פרס תור הזהב, בני משפחות הזוכים, אורחים ומכובדים נוספים.

למה דווקא אשדוד?
אשדוד כעיר רב תרבותית מייצגת באופן הטוב ביותר את הרב- תרבותיות. אנחנו משלבים בין מזרח ומערב ומאפשרת למגוון קולות ותרבויות ישראל לבוא לידי ביטוי, לא רק בפסטיבל אלא בחיי היומיום, תוך מתן כבוד האחד לשני ויצירת תרבות ישראלית מגוונת שיונקת מהשורשים של כל התרבויות שמרכיבות אותה. רב תרבותיות היא אנטי- תזה ל"כור ההיתוך". עיריית אשדוד החליטה לייסד את הפרס הזה ולהעניק אותו דרך המרכז לתרבות אנדלוסית ופיוט בישראל זו השנה השלישית. הפרס הזה הופך להיות פרס יוקרתי וחשוב לא רק באשדוד אלא בכל מדינת ישראל, אנחנו מעריכים את אותם היוצרים שמנחילים את התרבות שלהם אל החברה הישראלית כולה.

אנחנו מקדמים את הערכים האלה כבר שנים ולוקחים את רב התרבותיות ושמים אותה בקדמת הבמה. פרופ' משה בר אשר הוא גדול חוקרי הלשון העברית בדורות האחרונים והערבית המוגרבית, המסורת הלשונית, ד"ר אבי עילם- אמזלג הצליח באמצעות מחקר ויצירה וכמנהלה הראשון של התזמורת האנדלוסית הישראלית לחולל מהפכה של ממש ולהביא לחברה הישראלית מהפך עם הבאתה של מסורת שירת הבקשות והמוזיקה האנדלוסית וריימונד אבקסיס היקרה פועלת במשך עשרות שנים, על כל במה כדי לשמר ולהציל משכחה את הזמר המרוקאי בעקבות עשייה נחושה, כישרון ייחודי והפכה לקול בולט ואותנטי של תרבות וקהילה.


בעינינו כל אחד מהזוכים האלה זכאי לפרס ישראל ולמרות שזה נראה שאנחנו מתיימרים, זה לא כך. אנחנו מביאים הצעה לחברה הישראלית לדרך נוספת להוקיר מצוינות בחברה הישראלית. שיח שהוא פחות הגמוני, יותר מכיל ומתאים להרכב של החברה הישראלית. אנחנו בחרנו לאורך כל השנים לחפש ולהציע פתרונות ועובדות. הדרך הזו היא היעילה והטובה לחולל שינוי. אנחנו לא מסתכלים על עצמנו בצד החלש או מתלוננים על קיפוח, בטח לא מצפים שהממסד ישים אותנו בצמרת אלא ממקמים את עצמנו בצמרת ובצד החזק, בו אנו נמצאים".

זה אחר זה עלו לבמה הזוכים לקבלת הפרסים כשהם נרגשים ומלאי הוקרת תודה על בחירתם לקבלת הפרסים.

ריימונד אבקסיס אמרה: "הפרס הזה הוא לא רק שלי. ליוויתם אותי ועזרתם לי להיות כל יום טובה יותר מאתמול. אני רוצה להודות לבת שלי יעל (אבקסיס) ולבן שלי ליאל ומתנצלת על הימים בהם רציתי לישון ולא חיבקתי אתכם מספיק. אני מודה לתזמורת האנדלוסית, בלעדיה אנשים לא היו יוצאים מהבית ואני לא הייתי קיימת, למוטי מלכא וד"ר יחיאל לסרי שתרמו את כל חייהם והיום התזמורת האנדלוסית היא הדלת הפתוחה לכל העתיד של המוזיקה המרוקאית והאנדלוסית ולבנזוג שלי".

ד"ר אבי עילם- אמזלג אמר: "כשילד מגיע לבר מצווה הוא אומר "תודה להוריי שהביאוני עד הלום אני אומר תודה לאשתי. תודת חיי נתונה לאשתי, רעייתי ואהובתי. אני מודה לכל אותם האנשים היקרים שעבדתי איתם ולמדתי מהם כל כך הרבה- רבי דוד אדרי שהיה היועץ האולטימטיבי של התזמורת האנדלוסית הישראלית, שני זמרים נפלאים שהיה עונג ללמוד ולהקשיב להם- אמיל זריהן וליאור אלמליח וכל הנגנים והקהל".

פרופ' משה בר אשר אמר: "הפרס הזה מעלה על נס את העיר אשדוד המצטיינת במגוון הנפלא של יוצאי תפוצות שונות היושבים בה שכבר הפכו אותה לעיר ואם בישראל. במעמד הזה יוצא טבעה כעיר של תרבות המוקירה יצירה, אמנות ומחקר מדעי".

מיד לאחר הטקס התקיים ערב שירת נשים מפרס בלובי המשכן שכן ידוע כי בתרבות הפרסית ישנו מקום מיוחד לשירת הנשים בין אם בשמחות, שירי עבודה או שירי ערש היוצרים קשר ייחודי בין האם הפרסיה לילדיה. על הבמה עלתה שרונה יהאן פרוז (אמא של ריטה) והרכב של שלוש דורות של נשים פרסיות בליווי הרכב מוזיקלי עשיר. אל הלובי אגב, הגיעה הזמרת ריטה יחד עם בני משפחתה לפרגן לשרונה על המופע.


בשעה 21:00 החל קונצרט המחווה לזמר הרגשות סאמי אלמגריבי שנחשב לאחד מהמבצעים הגדולים של כל הזמנים של המוזיקה האנדלוסית הפופולארית ושל החזנות של יהודי מרוקו במשכן שנפתח בוידיאו של אלמגריבי שר בליווי התזמורת האנדלוסית ומיד בסיומו, פתחה המנצחת סיון אלבו בן- חור יחד עם התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד את הערב המיוחד, בו עלו לבמה זה באחר זה אמנים שונים: הפייטנים אמיל זריהן ובינימין בוזגלו, ליז ממן נכדתו של אלמגריבי, אלברט גיגי, אביר אל- עבד ואסתר רדא שבצעו ממיטב שיריו של אלמגריבי. כל העיבודים לשירים נעשו על – ידי שמואל אלבז.
את הערב הנחתה ליבנת בן חמו, בת העיר אשדוד ושדרנית גל"צ וגלגלצ.

*קרדיט צילום: חנבו תקשורת

אולי תתעניין ב...

אימה ברובע ו׳: לקח נערה בת 14 לביתו ואנס אותה

זוועה ברובע ו׳: בן 40 חשוד שלקח נערה בת 14 ואנס אותה בביתו ברובע ו׳ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.