הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

הקבלנים הצילו את עצמם, הפוליטיקאים אכלו אותה| דבר המערכת

הכרעת הדין החמורה שהתקבלה אתמול בבית המשפט בעניינם של ממלא מקום רה״ע לשעבר הרב עמרם כנפו וסגן ראש העיר לשעבר יצחק דרי, טלטלה את אמות הסיפים של המערכת הפוליטית המקומית והדהדה מסר חד משמעי: הפוליטיקאי מחוייב לציבור וחייב שיהיה בעל מוסר גבוה במיוחד וכמובן לא לסמוך על איש| טור דעה מאת: תמי אברהמי

פרשת השחיתות בעיריית אשדוד, שנחשפה במלוא כיעורה עם כתב אישום קשה שהוגש בחודש אפריל 2017, עוררה סערה במערכת הפוליטית אשר באה לידי ביטוי גם בתוצאות מערכת הבחירות שנה לאחר מכן, בשנת 2018. הפוליטיקאים אשר נכללו בכתב האישום כבר לא מכהנים בשום תפקיד ציבורי אומנם, אך זה לבד לא הספיק והם צפויים לקבל עונש כבד, לצד הרשעה בפלילים.

זמן קצר לאחר הגשת כתב האישום, כבר פורסמו על ידי מערכת ״אשדוד היום״ את התחלת הסדרי הטיעון שהחלו להסגר בזה אחר זה מול הקבלנים המעורבים בפרשה החמורה. סגירת הסדרי הטיעון המקלים, יש לומר, עם הקבלנים בעלי הממון, ניבאה למביני העניין את מה שכולנו ראינו אתמול. הפוליטיקאים הולכים לחטוף ממערכת המשפט הרבה יותר ממה שהקבלנים קיבלו.

כבר בחודש מאי 2017, חודש בלבד לאחר הגשת כתב האישום, כתבנו ב״אשדוד היום״ את הידיעה שזכתה לכותרת ״תופרים אותם״ (לינק לכתבה המלאה בלחיצת כפתור כאן) . כל מי שמבין משהו במערכת המשפט יודע, כי כאשר מישהו סוגר עסקת טיעון ומודה בנתינת שוחד והוא לא היחיד, הרי מי שמסתבך פלאים הוא בדיוק הצד השני שיהיה לו קשה מאוד עד בלתי אפשרי לטעון, שלא קיבל דבר.

בזו אחר זו הגיעו ההודעות על עסקאות הטיעון עם הפרקליטות, כאשר ברור לכל, כי הודאתם של הקבלנים במתן שוחד לגמרי מסבכת את הצד השני. הצד השני של מתן השוחד הוא מקבלי השוחד, או לפחות אלה שנאשמים בו בכתבי האישום ואתמול בהכרעת הדין הורשעו בו באופן מלא – הפוליטיקאים.

״על פניו, העסקאות שנרקמות בין הקבלנים לפרקליטות, מצביעות,לכאורה,  על דפוס פעולה שגורם ל"תפירתם" של הפוליטיקאים כמו יצחק דרי ועמרם כנפו״, כך כתבנו עוד במאי 2017 ואתמול, המילים האלו קיבלו משמעות וגושפנקה, עם הרשעתם של שניהם.

הקבלנים אצו רצו לסדר לעצמם עסקאות טיעון מקלות. בזה אחר זה דיווחנו ב״אשדוד היום״, בזמן אמת, על עסקאות הטיעון שאומנם הותירו את מיטב קבלני העיר עם הרשעה פלילית ואולי קנס שאף פעם לא כיף לשלם אבל משוחררים מכל ישיבה בכלא, חלילה וחס. העסקאות האלה, הן שסיבכו כהוגן את הפוליטיקאים לשעבר כנפו ודרי. העסקאות המקדימות, תרמו ל״תפירתם״ מכל כיוון אפשרי ואת זה יכולנו לראות בהכרעת הדין. מסקנה: שום חברות לא היתה פה, שום רעות, שום אחווה הדדית, אף לא מחשבה על האחר. כל אחד חשב אך ורק על עצמו ואת זה ראינו כבר בזמן אמת.

כנפו ודרי- שני אנשי ציבור שעשו רבות לטובת העיר ותושביה

הציבור שאיננו מכיר את השניים באופן אישי מרגיש, שנעשה צדק בהיותם אנשי ציבור שהיו אמורים לשרת את הציבור נאמנה ולא למעול באמון. אנשי המילייה הפוליטי בעיר, כל אותם 300 אנשים משפיעים, שמכירים היטב את דרי וכנפו ואת פועלם, יודעים, ששניהם פעלו רבות למען הציבור, הובילו רפורמות חשובות ופרויקטים שמשרתים את הציבור עד עצם היום הזה. אנשי ״המילייה״ קיבלו את בשורת הכרעת הדין אתמול בפנים נפולות. לא היתה פה שמחה לאיד או תחושה של צדק עליון ומוחלט. המציאות היא לא שחור או לבן וההכרעה הקשה שהתקבלה אתמול, אשר המשמעות המיידית הנגזרת ממנה היא, כפי הנראה, עונש מאסר בפועל, צורמת בלב לכולם.

מבט לעתיד

האם אכן כל חברי המועצה כיום לא עוסקים בנדל״ן, כפי שעלה מההכרעה שהעיסוק בנדל״ן בהיותך חבר מועצה הוא אסור בתכלית? כולנו יודעים שזה לא המצב וכן, ישנם חברי מועצה שעוסקים גם בנדל״ן. האם נראה המשכיות של הפרשה שעשתה לעיר אשדוד שירות גרוע ביחסי ציבור ושם רע? נקווה שלא.

שבת שלום!

אולי תתעניין ב...

פסטיבל תוצרת הארץ מגיע לעיר: אמיר דדון, איציק קלה, עדן חסון ומופעי הצדעה לאריק איינשטיין

קיץ ישראלי באשדוד: מופעי תוצרת הארץ יוצאים  לדרך. שרים מתוצרת הארץ: אמיר דדון, איציק קלה, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.