הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

העסקת מומחה זר בישראל – מה זה דורש מכם?

בעשור האחרון צומצם תקן העובדים הזרים במדינת ישראל. יחד עם זאת, במקרים חריגים בהם יש צורך של עובד זר מומחה, היא מאפשרת זאת. התהליך לקראת קביעת העסקת מומחה זר בארץ הוא לא פשוט, כולל הרבה הליכים מורכבים וטכניים, אולם מה שיכול להפוך את זה לקל יותר זה סיוע משפטי. כך הבקשה נשקלת בצורה מהירה ויעילה יותר, ומגדילה את הסיכויים שמומחה זר אכן יקבל אישור העסקה בארץ.

מתי מתאפשרת העסקת עובד זר בישראל?

הסיבה לכך שמדינת ישראל הצהירה על תוכנית לקיצוץ מספר העובדים בארץ, היא להשאיר יותר משרות פנויות לאיוש עבור אזרחים ישראלים. הגורם שאמון על יישום התוכנית הזו הוא משרד הפנים, אשר מדי שנה מצמצם עוד את היקף האשרות שמונפקות עבור עובדים זרים מומחים. מתי בכל זאת מתאפשרת העסקת מומחה זר בישראל? כאשר יש לו התמחות בתחום ספציפי, אשר עשוי לקדם ולתרום לצמיחתה של החברה הישראלית, על ידי מתן קרקע פורייה להעסקת עובדים ישראלים בתחום. ניתן למצוא מומחים זרים בעיקר בתחומים כמו אומנויות, רפואה, אקדמיה, הייטק ובתעשיות השונות. 

נוהל הנפקת אשרה להעסקת עובד זר מומחה בישראל

כדי לאזן בין תוכנית צמצום הנפקת אשרות העבודה למומחים זרים בישראל לבין אותם מקרים חריגים, הממשלה גיבשה נוהל להנפקת אשרה להעסקת עובד זר מומחה. על פי הנוהל, חברה יכולה להעסיק עובד זר מומחה אם הוא נמצא חיוני לחברה, דבר שצריך להיות מגובה באישורה של וועדת ההיתרים של משרד הפנים. כמו כן, המומחה יצטרך להשתכר בשכר כפול משל השכר הממוצע במשק של עובד בעל אזרחות ישראלית. 

לצד אלו שמקבלים היתר, יש מקרים בהם אין היתר להנפקת אשרת העסקה לעובד זר מומחה. האלטרנטיבה המוצעת במקרה שכזה הוא מינוי של עובד פוטנציאלי ששוהה בארץ עם אשרה אחרת.

תהליך הנפקת אשרה לעובד זר מומחה בישראל

אם אתם אכן זקוקים לשירותיו של עובד זר מומחה בארגון או בעסק בו אתם עובדים, כדאי ראשית להיעזר בשירותיו של עורך דין משרד הפנים, אשר יעניק ייעוץ משפטי מקצועי ויסייע לכם לנהל את התהליך בצורה יעילה ומהירה יותר. כמו כן, עליכם לבצע את שני שלבי הנוהל להנפקת אשרה:1. הנפקת היתר עבודה על ידי המחלקה לעובדים מומחים במשרד הפנים.2. הנפקת אשרת עבודה שנתית. 

ההיתר הוא כאמור שנתי, ויש לחדש אותו אחת לשנה למשך 5 שנים, זאת כל זמן שהמומחה הזר עומד בקריטריונים הנדרשים. בנוסף, הנפקת היתר העבודה מהמחלקה לעובדים מומחים מצריך מילוי טופס בקשה להעסקת עובד זר, עותק של טפסי 102 שהגיש המעסיק לביטוח לאומי, אישור מרואה חשבון על מהותה של החברה, מכתב הסבר בגין חיוניותו של העובד לארגון, הדרישה לשכר כפול מהשכר הממוצע במשק, תשלומי אגרה וכו'. לאחר שמקבלים את היתר ההעסקה מטעם המחלקה לעובדים זרים מומחים, בקשת הארגון נידונה על ידי משרד הפנים, שם מחליטים האם לאשר את הבקשה להיתר ולהנפיק אשרת עבודה או לא. 

במקרים בהם יש צורך מידי בעובד הזר, ניתן לבצע את ההליך המקוצר לקבלת ויזה שאושר על ידי המחוקק. הגשת בקשה בדרך זו מקצרת את זמני הטיפול בבקשה, שיכולה להימשך 45 ימים לכל היותר. ההליך המקוצר רלוונטי יותר למומחים זרים שיועדו לתחומי הפיקוח, ייעוץ, תיקון ציוד מטעם החברה שמעסיקה את העובד הזר, הרצאות והדרכות וכן משימות אחרות שדורשות את המומחיות הספציפית שלו. ההיתרים המבוקשים יונפקו תוך 6 ימים במידה והבקשה מאושרת.

צילום: freepik

אולי תתעניין ב...

היכן סגן ראש העיר יחיאל וינגרטן? בחוף הים

היכן נמצא סגן ראש העיר הרב יחיאל וינגרטן, בזמן שהיריבות בין חסידי גור לפורשים מגיעה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.