הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

הלוחמת הדס מלכא ז"ל והצדקת ללה-סוליקה – קווים לדמותן

ביקור בקברה של הצדקת ללה-סוליקה, בעיר פס במרוקו, הציף בי רצון להעלות על הכתב את נקודות הדמיון וההשקה בינה לבין לוחמת מג"ב האמיצה הדס מלכא ז"ל. ניתוח מעמיק על שתי נשים אמיצות וחשובות לעם היהודי.

האשה הצדקת סול חגואל ז"ל (1817-1834) הידועה בכינוייה "ללה סוליקה" נולדה בעיר טנג'יר ונקברה בעיר פס במרוקו.

מסופר, על נערה בת 17, אשר סירבה בכל תוקף להתאסלם ולהינשא למוסלמי, כפי שהיה נהוג בעת ההיא. ללה סוליקה העדיפה למות כיהודייה ולא להתאסלם. היא רצתה להינשא לבחיר לבה, יהודי טוב ולא למוסלמי שחפץ בה. הסיפור של ללה סוליקה הגיע לכל מקום בעולם והקהילה היהודית התאבלה עליה רבות. מילות הקינה עליה הוכנסו לתפילות של תשעה באב וסיפורה הותיר חותמו עד עצם היום הזה.

יהודים רבים במרוקו ומחוצה לה עולים לקברה של ללה-סוליקה ומאמינים, כי שם, בבית העלמין היהודי בפס שם קבורה הצדיקה ללה סוליקה בסמוך לקברו של רבי יהודה בן עטר (סבו של רבי חיים בן עטר) ועוד צדיקים גדולים ממשפחת  אבוחצירא שטמונים בבית העלמין – יתמלאו כל משאלות ליבם לטובה.

ללה סוליקה היא הסיפור המרכזי של פמיניזם בתרבות המרוקאית, בוודאי בשנים אלו. יש המייחסים ללה- סוליקה את ראשית הפמיניזם של יהדות מרוקו.

כאשר עמדתי בשבוע שעבר אל מול קברה של הצדקת ללה-סוליקה, חשבתי על הדס מלכא ז"ל. הלוחמת האמיצה אשר נרצחה בידי מחבלים בשער שכם לפני כשבועיים.

נקודות הדמיון בין שני הסיפורים זעקו ולתחושתי, שם, על אדמת מרוקו, זעק דמה של הדס, אותה לא הכרתי, אך במותה, זכינו להכירה כולנו.

חייהן ומותן של ללה-סוליקה והדס מלכא ז"ל

ללה-סוליקה נולדה בשנת 1817. 200 שנה בדיוק לאחר מכן, נרצחה הדס בירושלים ומתה. ללה-סוליקה ילידת טנגיר במרוקו. גם הדס בת למשפחה שעלתה ארצה ממרוקו. שתיהן נרצחו בדם קר, בידי רוצחים מוסלמים. צעירות מדי.

פורצות דרך

ללה-סוליקה, נערה בת 17, בתקופה בה אישה לא הייתה מסרבת לגבר באשר הוא והשליטה הייתה כמעט מוחלטת, החליטה היא לזקוף ראש, להישיר מבט ולהגיד : "נולדתי ואמות כיהודייה". היא ידעה את תוצאות דבריה ובכל זאת, המשיכה בנחישות והאמינה, כי עליה לנהוג באופן הזה ובכך סחפה אחריה עם שלם.

הדס, כאמור, יכולה הייתה לעבוד בכל עבודה אחרת לפרנסתה. היא החליטה לשרת בשירות קבע מתוך אמונה בצדקת הדרך. אף היא, ידעה, כי עמידה במשמרת בשער שכם עלולה לגרום למותה. לפני פחות משנתיים נהרגה כמעט באותן הנסיבות, חברתה הדר כהן ז"ל. המקרה הקשה לא מנע מהדס להמשיך לשרת במשמר הגבול, באמונה שלמה, שזו הדרך הנכונה.

יופי חיצוני ופנימי

מסופר, על יופייה של ללה-סוליקה שהותיר את כל מי שראה אותה פעור פה ממש. סיפרו, כי כל מי שראה אותה נדהם מיופייה החיצוני ונוסף עליו טוב לבה וענוותה. יופייה של הדס ז"ל ניכר בכל תמונה בה רואים אנו אותה. לבושה במדי מג"ב או בבגדים אזרחיים – תמיד יפה ומטופחת. קורנת מאושר ושמחה.

שמירה על עם ישראל

ללה-סוליקה, נערה בת 17, לקחה על עצמה ועל כתפיה עול של עם שלם. לפי תפיסתה, ההתבוללות הייתה אסורה והיהודים היו חייבים לשמור על עצמם מפניה, שמא עם ישראל ייכחד. ללה-סוליקה שמרה על עם ישראל בכך, שלא הסכימה להתאסלם ולא הסכימה להינשא למוסלמי, שלא כמקובל באותה העת.

הדס ז"ל, שמרה על עם ישראל פשוטו כמשמעו. נטלה לידיה נשק, בחרה במקצוע קשה מאוד, סזיפי ולא מתגמל וראתה בכך "את חלקה" למען עם ישראל. שתיהן קיפחו את חייהן בשמירה על עם ישראל.

לקיחת אחריות

ללה-סוליקה יכולה הייתה להגיד לעצמה, כפי שעשו רבות בזמנו, כי למען החיים ולמען משפחתה, עדיף להתאסלם ולהישאר בחיים, אך לא כך. היא בחרה בדיוק להיפך.

הדס מלכא ז"ל יכולה הייתה לבחור לעצמה כל מקצוע אחר. הרי את השירות הסדיר שלה היא כבר סיימה ובשער שכם באותו ליל שבת, היא עמדה מתוך בחירה מלאה, בשירות קבע, שהוא על בסיס רצון בלבד ולא מתחייב בשום צורה. אין ספק, כי הדס עמדה שם מתוך אמונה שלמה בצדקת הדרך ובאמונה בעם היהודי במדינת ישראל ובבירתו היא ירושלים. כל אחת מהן – ללה סוליקה והדס – יכולות היו לבחור קצת אחרת ואולי להישאר בחיים או לכל הפחות, נסיבות מותן היו שונות לגמרי, אך הנחישות והאמונה הפנימית, כי כך עליהן לנהוג הובילה אותן להיכנס לספרי ההיסטוריה , כל אחת בדרכה שלה.

נקודות ההשקה והדמיון בין שני המקרים הקשים, בהם מצאו את מותן בנסיבות קשות, שתי נערות צעירות, גרמו לי להעמיק ולהעלות על הכתב את הדברים.

לעילוי נשמת הצדקת ללה-סוליקה ז"ל.

לעילוי נשמתה של הלוחמת האמיצה הדס מלכא ז"ל.

 

 

 

 

אולי תתעניין ב...

בית הדין לעבודה הורה לעובדי הגוררות לשוב לעבודה סדירה

בית הדין האזורי לעבודה הורה לעובדי סקטור הגוררות בחברת תעבורה ימית אשדוד לשוב לעבודה סדירה …

תגובה אחת

 1. בא לי להקיא מהעיוותים ומהכתבה הזאת שנראת לי כחזיר בעור של כבד, כנבלה וטרפה שמשהו החליט להכשיר, ככה זה כשאין תורה והדמיון והחינוך של השלטון הציוני מעוות מוחות ומעודד דמיונות.
  1. השוואה בין ללה סוליקה לבין הדס מלכא? ללה סוליקה נהרגה על קידוש ה' מסרה את הנפש מתוך בחירה, חיה חיי קדושה וצניעות הלכה בדרך האמהות הקדושות, נקרעה לגזרים, מסרה חייה על הקדושה.
  2. הדס מלכה לא נראת בתמונה כמי שנהגה בצניעות, הכתב/כתבים מדברים על השוואה בינהם , מדברים על יופי חיצוני, כי זה מה שמענינים אותם היופי החיצוני, הדס מלכה נהגה בצניעות??? הדס מלכה הלכה לפי דעת רבנים וקדושי ישראל ???? הדס מלכה התגייסה לצבא , צבא שמטמא את בני ובנות ישראל, צבא הטומאה והשקר. אם היה זה צבא אמיתי ברוח ישראל מעולם לא היה ערבוב בין נשים לגברים, לא היתה שם פריצות. בצבאות של דוד המלך היום צדיקים! מי שהרהר בין תפילין של ראש לשל יד לא היה יוצא לקרב!!!
  חבורה של מטומטמים עם כתבה מעוותת שמכשירה את השרץ. מאיפה פתחתם את הכתבה והחלטתם לדבר על המושג הכפרני, המעוות ושבניגוד בבסיסו ובמהותו לכל מה שנאמר בתורה, המושג "פמניזים", טינופת שאין כדוגמתה, ובאותה כתבה מדברים על קידוש ה'???
  לא מענינת אותכם סוליקה ופועלה , רציתם להכשיר את מעשיה של הדס ולהכשיר אותה כדמות על מנת שבעקבותיה יכלו בנות נוספות!!! להפיל עוד מבנות ישראל.
  שקר וטינוף שאין כדוגמתו! ואני מתפלל יום יום לה' ומבקש ממנו שישלח את משיח צדקנו, וה' ימלוך עלינו. וה' יחסל אחת ולתמיד את הערב רב והעמלק בכל מקום ובמיוחד פה בארץ ישראל, שעושים נזקים קשים מאוד מאוד במודע ובמכוון נגד עם ישראל. ימח שמם ושם זכרם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.