הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

האם חברי המועצה חשבו על הדּוֹרוֹת הבאים בהצבעתם בעד בניית 440 דירות ונגד האפשרות להגדיל בעתיד את הקאנטרי?

אתמול (רביעי), במסגרת ועדת המשנה לבניין עיר, הועברה ההחלטה לבנות בסמוך למתחם הקאנטרי כמות של 440 דירות, תוך אישור שינוי ייעוד הקרקע מספורט ונופש למגורים, מסחר ומבנים. פרט לד"ר אלי לחמני וחברת המועצה מסיעתו הגב' לינה קרצמן – כל יתר החברים הצביעו בעד ההחלטה. על יתרונותיה וחסרונותיה של ההחלטה ניתן לקרוא כאן.

ועדת המשנה לבניין עיר התכנסה אתמול לראשונה לאחר הבחירות, בראשותו של שמעון כצנלסון, האמון על תחום הבניה בעיר.

לצד גורמי המקצוע בעירייה, חברי הועדה הם נבחרי הציבור אשר נבחרו רק לפני מספר שבועות לתפקידם החדש או הוותיק היותר. בין יתר הסעיפים אשר הועלו בועדה, התבקשו חברי הועדה להכריע בעניין השטח הסמוך לקאנטרי, שמעולם לא נבנה בשלמותו, על אף תקציבי העתק שהוזרמו לחפ"א לצורך בנייתו.  ואלה שמות חברי הועדה:

אינג' שמעון כצנלסון יו"ר ועדת המשנה – הצביע בעד
עו"ד כנפו גבריאל חבר וועדה – הצביע בעד
מר גרשון פלדמן חבר וועדה – הצביע בעד
הרב מני אזולאי חבר וועדה – הצביע בעד
מר חיים אמסילי חבר וועדה – הצביע בעד
ד"ר לחמני, רו"ח עו"ד (חבר וועדה)  – הצביע *נגד*
הרב יחיאל וינגרטן חבר וועדה – הצביע בעד
מר שמואל שוק חבר וועדה – הצביע בעד

מר מאיר אברג'ל חבר וועדה – טרם נכנס מינוי לתוקף.
גב' לינה קרצמן – ספירידנוב – הצביעה נגד

ההחלטה לבצע שינוי ייעוד של הקרקע, ובכך לגנוז, למעשה, אופציה להרחבה עתידית של הקאנטרי, שייבנה בקרוב לפי הצהרותיו של כצנלסון, היא קריטית ביותר וחשובה מאין כמוה  לדּוֹרוֹת הבאים.

בהתאם להסכם הגג, אשר מונה תוספת של 30,000 דירות באשדוד, צפויה לגדול אוכלוסיית אשדוד לכדי 400,000 תושבים, מעבר להגדלה הצפויה בישובים ומושבי הסביבה. בעיר אשר תמנה 400,000 תושבים, חשוב שנבחרי הציבור יחשבו על עתיד הקרקעות בעיר ורגע לפני הרמת האצבע 'בעד', יחשבו מה המשמעות של ההצבעה בשינוי ייעוד של קרקע מספורט ונופש למגורים ומסחר?

 

"מחשבה על הדּוֹרוֹת הבאים"

בתחום הבניה, קיים מושג חשוב הנקרא : "מחשבה על הדּוֹרוֹת הבאים". משמעות המושג היא, לשמור על משאבי הטבע המתכלים, כאלה שלא ניתן לייצר במפעל או למצוא בלי הגבלה, במקרה המדובר: קרקעות, ולחשוב הלאה על הצרכים העתידיים של אלה שיבואו אחרינו או אפילו על ילדינו הקטנים. מחשבה על הדורות הבאים הינה חשובה מאין כמוה, שכן אלמלא החשיבה העתידית, ישתלטו על כל חלקה טובה מפלצות בטון רווחיות מאוד לבעלי ההון ואילו הציבור בכללותו יישאר חסר כל גם בעתיד ולכן חייבים לחשוב על מבני ציבור, שטחים ירוקים ובמקרה המדובר ברובע יג' – שטח אשר ייעודו ספורט ונופש.

הפיתוי הגדול להרים את האצבע 'בעד' החלטה לבנות 440 דירות היא ברורה, אבל צריך לזכור, כי מדובר ב- 1.3% מכל הסכם הגג הגדול ובנוסף, עתודות הקרקע בעיר אשדוד טרם הסתיימו ולכן לא חייבים למהר לבצע שינוי ייעוד על שטח, אשר צפוי היה להכיל הגדלה העתידית של הקאנטרי.

קרקעות לבניית מגורים עדיין קיימות בעיר אשדוד ואילו קרקעות המיועדות לספורט ונופש נמצאות בחוסר משמעותי הרבה יותר. צריך להבין, כי שינוי ייעוד שמתבצע היום כמעט לא ניתן לשינוי בעתיד וכאשר ייצא השטח למכרז, ואילי הנדל"ן יעוטו עליו כעל מוצאי שלל רב, לא ניתן יהיה להשיב אותו לייעודו המקורי, משום שהבניה עליו תתבצע במהירות האור.

אם כך, מה גרם לחברי המועצה להצביע בעד ההחלטה? אולי זו המשמעת הקואליציונית המוקפדת? או שמא הם, חלילה, כלל לא הספיקו לחשוב על משמעות הצבעתם? בכל זאת, 158 עמודים לקרוא ולהעמיק בהם רק מספר ימים לפני הוועדה זו לא משימה פשוטה לאיש.

 

 

אולי תתעניין ב...

3,000 ש״ח לבניין המקושט ביותר בדגלים

הייתם מאמינים שיש תחרות כזו? דיירי בניין המגורים ברחוב שבט זובולון 1 זכו במקום השני …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.