הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

גורמים בעיריית אשדוד: ״השקענו רבות בשיקום נחל לכיש ובמועצת באר טוביה ממשיכים לזהם״

נחל לכיש מזוהם והנושא החשוב שוב עומד על הפרק: עיריית אשדוד מפנה אצבע מאשימה למועצת באר טוביה בראשות מר קובי אביבי וטוענת: ״באר טוביה ממשיכה להזרים מי קולחין לנחל לכיש ופוגעת בבריאות הציבור"

זיהום נחל לכיש, שוב על הפרק. בשנים האחרונות נראה, כי עיריית אשדוד עושה מאמצים כבירים על מנת למנוע את זיהום הנחל ועדיין, מעת לעת אנו מתעדכנים על זיהומים שונים במי הנחל. בשנתיים האחרונות, השייט בנחל לכיש החל לאחר עשרות שנים שבהם נמנע ועניין זה, העלה ציפייה שמא הנחל יישאר נקי מזיהום. נציין, כי בשנת 2007, הועמד ראש העיר לשעבר אינג׳ צבי צילקר ז״ל לדין על זיהום נחל לכיש, בעודו ראש העיר הואיל ויש לראש הרשות אחריות אישית על הנושא. ראש העיר דאז אף ריצה את עונשו בעבודות שירות שביצע.

גורמים בעירייה אמרו השבוע ל״אשדוד היום״ : "למרות ההבטחות שניתנו למדינה ולעיריית אשדוד – מועצה אזורית באר טוביה והעומד בראשה פוגעים בבריאות תושבי אשדוד ולא פחות מכך בחי וצומח בסביבת הנחל והים. השקענו רבות בשיקום נחל לכיש, בשדרוג הנחל וסביבתו, בשמירה עליו תוך דאגה לצומח ולבעלי החיים בסביבה. השיפור האקולוגי הגדול שעבר הנחל, אף הובילו למתן אישור לשיט בנחל לכיש ואנחנו לא מתכוונים לתת לאף אחד להרוס את חלקת הטבע של העיר אשדוד״.

עיריית אשדוד שלחה מכתב חמור לרשות המים ולמועצה האזורית באר טוביה, בו היא דורשת למצוא פתרון להפסקת הזיהום ולהציג את התוכנית שהובטחה למניעת הזרמת מי הקולחין המזהמים את נחל לכיש ואת חופי הים. בעירייה מאיימים לפנות לבית המשפט אם הדרישה לא תענה. בינתיים, ממשיכה המועצה האזורית באר טוביה לזהם, ללא הפרעה.

עיריית אשדוד, דורשת מרשות המים והמועצה האזורית להציג בזמן הקרוב את התוכנית למניעת הזרמת מי קולחין ממאגרי חצור לים, כפי שהובטח בפגישה של בכירי הרשות עם מנכ"ל עיריית אשדוד, אילן בן עדי. במכתב ששלחה העירייה לרשות המים באמצעות עו"ד אמיר ברק, היא מציינת כי המועד הסופי שהוצג לשם פתרון בעיית עודפי הקולחים במרחב – בעוד כחמש שנים – אינו מקובל עליה, ויש למנוע כבר כעת את המשך זיהום נחל לכיש וחופי אשדוד.

בפגישה הוצהר על ידי מנהל רשות המים, כי מתוכנן פתרון זמני כך שההזרמה לנחל ולים תפסיק בחודש מאי 2022, ואילו מר זאב אחיפז, המשנה למנהל רשות המים, ציין בפני מנכ"ל העיריה אילן בן עדי כי עד לחודש ספטמבר 2022 תושלם התקנת תשתית שתמנע המשך הזרמות ממאגר חצור לעבר נחל לכיש בחורף 2022-2023.

עם זאת, לא הוצגה תוכנית סדורה של הפעולות אותן בכוונת רשות המים והמועצה האזורית באר טוביה לבצע בנדון. "בנסיבות אלו, וגם אם קיים רצון לעמוד במועדים, אין שום וודאות כי הוכנה וקיימת תוכנית ריאלית שתאפשר עמידה בלוחות הזמנים שהוצגו", אומר עו"ד ברק.

עוד צויין במכתב ש"אם בכל שלב שהוא יתברר שהתוכנית שהוצגה אינה ישימה או שאין כוונה להוציא אותה לפועל בלוחות הזמנים שהוצגו, מרשיי יפנו לערכאות לצורך קבלת סעד הולם".

ברקע הדברים העובדה שרשות המים והמועצה לא פעלו עד היום לפיתרון נאות שימנע את הזרמת הקולחין לנחל, דבר הגורם לכך שקולחים ממשיכים לזרום לנחל ולים ללא היתר מרשות המים ומהוועדה למניעת זיהום הים ולגרום לזיהום נחל לכיש וחופי העיר אשדוד.

במכתב ששלח עו"ד ברק, צויין, כי במהלך השנה הוזרמו מי קולחין ממאגרי חצור לנחל ברקאי, ומשם, דרך נחל האלה, לשפך נחל לכיש ולחוף הים באשדוד, ללא היתר או בקשה מהגורמים המוסמכים. לפיכך, נוצר מצב ובו "נהרות" של קולחין מזוהמים ומזהמים זורמים לעבר חופי הים". בהקשר זה, יש לציין כי הזרמת הקולחים היא עבירה פלילית לפי מספר חוקים סביבתיים

בשנת 2019 הוזמן ראש מועצת באר טוביה- מר אביבי עלידי מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה לשימוע עקב הזרמת קולחים, אשר מקורם במאגר תימורים, לנחל האלה ללא צו הרשאה.

קרדיט צילום – נחל לכיש – ניר רויבסקי

אולי תתעניין ב...

הבחירות להסתדרות ייערכו מחר לראשונה בקלפיות דיגיטליות

הבחירות להסתדרות ייערכו מחר, 24/5/22, לראשונה בקלפיות דיגיטליות, מאילת ועד קריית שמונה. מדובר במערכת הבחירות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.