הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

בקרוב יוקם מרכז לגיל הרך- פיל לבן או מרכז שימושי?

ראש העיר: "אנחנו העיר, שמביאה את בשורת ההורות לישראל ונוביל את תפיסת 'קמפוס הגיל הרך' בעולם"

כך אמר הבוקר (א') ראש העיר בכנס "אשדוד חושבת הורים", שהתקיים במרכז להורות משמעותית בעיר. רגע לפני הכנס נפגש ראש העיר עם פרופ' מנואל טרכטנברג שיחד עם העירייה יוביל הקמת קמפוס לגיל הרך שצפוי להוות מודל ראשון מסוגו בעולם.

השאלות הקשות שראש העיר יחיאל לסרי צריך להתחיל לענות עליהן בתחום החינוך הן רבות ומגוונות:

לפי ספר התקציב לשנת 2018, הסכום שהוקצה לצורך שיפוץ גני הילדים הוא 100,000 ש"ח בלבד. מדוע לא חושבים להגדיל את התקציב? אנחנו ערים לכך, וכתבנו לא פעם, על מצב תחזוקה ירוד, הכולל בעיות בטיחותיות, בגנים לילדים המיוחדים – מדוע שם לא טורחים לשפץ?

מדוע לא מחליטים לפתוח את אזורי הרישום לכלל בתי הספר וגני הילדים? מדוע ברבעים הוותיקים נסגרים גני ילדים חדשות לבקרים והילדים המתגוררים במקום מופנים לרבעים אחרים? מדוע לא נפתחות אלטרנטיבות חינוכיות אחרות באשדוד (בתי ספר מונטסוריים, אנתרופוסופיים, לאומנות, לטבע)?

נדמה, כי הקמת מרכז לגיל הרך יוכל להחזיק, במקרה הטוב, כותרת טובה בעיתון ובמקרה הפחות טוב – יעמוד כפיל לבן וכאבן שאין לה הופכין. שהרי השינוי חייב להגיע מהשטח כלפי מעלה ולא ההפך. האם מישהו בשנת הבחירות החליט לגייס כותרות טובות בכל מחיר?

 ראש העיר אמר הבוקר, כאמור, כי אשדוד "תוביל את תפיסת קמפוס לגיל הרך בעולם". מדוע ראש העיר חושב פעם אחר פעם, כי על אשדוד להוביל תחומים עולמיים? עיר גדולה, אומנם, אמורה להוביל אך במקרה של אשדוד – כדאי לפעול מלמטה ולנקות את השטח היטב לפני שעולים לרמה הארצית ובטח העולמית. ברגע שנזכה לראות את כל הילדים המיוחדים בעיר מגיעים לבתי הספר ולמוסדות החינוך בזמן ללא בעיות של הסעות ולמקומות הולמים (שלא כמו היום), או אז נדע, כי הגיעה שעתנו להוביל ברמה הארצי;  ורק לאחר מכן, בצנעה, גם ברמה העולמית. כל מניירה של איש פוליטי זה או אחר קודם לכן – תישאר בגדר מניירה ותו לא.  

ראש עיריית אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי ציין בכנס "לקחתי על עצמי משימה – להפוך את אשדוד לעיר המובילה בישראל בתחום טיפוח ההורות המשמעותית. משחר ההיסטוריה הייתה תפיסה, כי יש לנו אינסטינקטים טבעיים לגידול ילדינו. בעשור האחרון מקצוע ההורות מתברר כמקצוע שיש ללמוד. כדי להיות הורה טוב, בעיקר בעידן הטכנולוגי, עלינו לקבל כלים מקצועיים. אני שמח שפרופ' מנואל טרכטנברג חבר אלינו ויסייע לנו להצטיין בתחום ויוביל איתנו את הקמפוס לגיל הרך".

פרופ' מנואל טרכטנברג, שהשתתף בכנס אמר ש"ככל שנשקיע יותר בחינוך מגיל לידה, בהכוונה והדרכה להורים כבר בשלבים הראשונים להתפתחות הילד, כך נחסוך עלויות רבות בהתערבויות הטיפוליות של המדינה ושל ההורים בעתיד".

חה"כ יעקב מרגי, יו"ר ועדת החינוך, שמכיר את הפעילות שנעשית באשדוד אמר, כי "העצמה הורית היא פרמטר חשוב וקריטי בחינוך הילדים. חה"כ מחויבים להביא את הנושא לקדמת הבמה, ממש כמו שנעשה באשדוד. תפקידנו ללוות את התהליך ברמה הלאומית. המועצה לגיל הרך גם היא חזון שמתממש, יש לנו במדינה המון אתגרים, אבל זהו תפקידנו החברתי לקדם את גידול הילדים ולהשקיע בהם בגיל הרך. עד גיל 3 90% ממוח הילד מתעצב – זו המחויבות המוסרית והחברתית שלנו להשקיע בילדים בגיל הזה ובליווי ההורים לילדים. אשדוד חלוצה בתחומים רבים ובפרט בתחום ההורות. מאשדוד תצא הבשורה. אני יחד אתכם ואני אפעל לשכפול המודל שפועל באשדוד לרשויות רבות בארץ".

מנכ"לית הרשות העירונית למלחמה בהתמכרויות ובאלימות באשדוד, סימונה מורלי, שאירחה את הכנס הוסיפה ש"מחקרים מראים שכדי לצמצם את כמות הילדים שמגיעים למצבי סיכון בגיל הנעורים יש להשקיע בהנחיית והדרכה להורים מגיל צעיר מאוד של הילד. כך נסייע למנוע נזקים נפשיים ופיזיים לילד ונבטיח התפתחות תקינה יותר. בשנים האחרונות אני פועלת יחד עם ח"כים מובילים שהתגייסו למשימה לקידום חקיקה בנושא. המטרה שלנו היא שהמדינה תתן לכל הורה בישראל סל מענים מקצועי לגידול הילדים. זהו התפקיד החשוב והמשמעותי ביותר בחיינו ולא סביר שהמדינה לא תתן לנו את הכלים לבצע אותו על הצד הטוב ביותר. בסופו של דבר אנחנו מעצבים את האישיות שלהם ויש לנו תפקיד מכריע על איך תיראה החברה של המחר".

הדברים נאמרו בכנס הארצי השנתי שמובילה עיריית אשדוד באמצעות המרכז להורות משמעותית בעיר הפועל במסגרת הרשות העירונית למאבק בהתמכרויות ובאלימות שהוקם לפני 17 שנים על ידי עיריית אשדוד.

בצילום מימין : ח״כ יעקב מרגי, יור ועדת החינוך של הכנסת, ד״ר יחיאל לסרי ראש העיר אשדוד, עו"ד מאיר בן סימון יו"ר הרשות העירונית למלחמה בסמים והתמכרויות, פרופ׳ מנואל טרכטנברג, וסימונה מורלי מנכ״לית הרשות. קרדיט צילום: צבי תקשורת

אולי תתעניין ב...

מבחן מנהיגות לראש העיר: האם יצליח למנות את נכט לסגנו או לא? סניה חושש למעמדו, החרדים מתחמקים מתשובות

מבחן מנהיגות חשוב הערב לראש העיר, ד״ר יחיאל לסרי- האם יצליח למנות את חבר המועצה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.