הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

אַנְדַּרְלָמוּסְיָה במצודה: תחילה טענו שאין צורך בהיתר ואז חיש מהר דאגו להיתר לאחר הבניה| מבולבלים?

הפלופ של עיריית אשדוד: תחילה, טענו נציגי עיריית אשדוד, כי בניית מרפסת התצפית במצודה, השנויה במחלוקת על עצם הקמתה, לא דורשת היתר ומאידך, כינסו את ועדת רשות הרישוי למתן היתר, לאחר הבניה. למי עשו ״כיפה אדומה״? ומי הפוליטיקאי שישלם מחיר כבד?

לפני כשבועיים, החלה מחאה ציבורית משמעותית כנגד האופן שבו משמרים את המצודה. לטענת המשתתפים במחאה, הברזלים היצוקים במקום לא מוסיפים יופי למצודה וכי יש מספר דרכים לשמר אתר ארכאולוגי, מבלי לפגוע באותנטיות שבו.

מעיריית אשדוד, מי שמונה או לקח על עצמו להיות נציג הדוברים מול הציבור שהביע את מחאתו, הוא חבר המועצה עו״ד חנוך דרך-ארליך. דרך-ארליך אומנם הוא יו״ר חפ״א ולא נושא בתפקיד רשמי בכל הנוגע למצודה ובכל זאת הוא היה הנציג של העירייה במענה לתושבים שדרשו תשובות. היכן הם הנציגים הרשמיים? מדוע לא עומד בפני הציבור יו״ר החברה לתיירות, חבר המועצה גרשון פלדמן? והכין ראש העיר בסיפור הזה ומדוע הוא לא נותן תשובות ישירות?

באחת השיחות ברשת החברתית, בקבוצה אשר מונה כיום מעל 2,300 תושבים החרדים לגורל המצודה, טען עו״ד דרך-ארליך, כי ״כלל אצבע, אין היתר, כי מדובר בעבודות חיזוק ושימור״. אמירה זו הייתה שנויה במחלוקת, בעיני חלק מהמשתתפים בדיון, ואילו דרך-ארליך התעקש, כי בדק את הדברים ואכן אין צורך בהיתר למה שנבנה עד כה, כולל לא המרפסת שכבר עומדת מספר שבועות על כנה. כמו כן, הדגיש דרך-ארליך, כי לעמדת השומר והשירותים אכן דרוש היתר ועל כן כל עוד לא יוציאו- לא תבנה העמדה וגם לא השירותים. נציין, כי המרפסת עתירת הברזל כבר הוקמה וקיימת באתר (להלן התמונות).

הפלופ של כצנלסון, יו״ר הועדה לבניין עיר

מפתיע ביותר היה לראות, כי בעיצומו של משבר הקורונה, עת בעלי העסקים באשדוד נמצאים בקריסה ועשרות אלפי תושבים ספונים בביתם, מובטלים או בחופשה ללא תשלום עקב האיסור החד משמעי לצאת מהבית, בעיריית אשדוד החליטו לפעול חיש מהר ולכנס את ועדת רשות הרישוי העירונית.

נדגיש, כי בסמכותה של רשות רישוי לאשר רק בקשות פשוטות תואמות תכנית בניין ערים, שאין בהן חריגות או התנגדויות. ועדת משנה היא בעלת סמכויות רבות יותר, אך רק מליאת ועדה רשאית לדון בבקשות חריגות ובנושאים עקרוניים שונים.

רשות הרישוי היא הרכב מתוך הוועדה המקומית: יו"ר הועדה הוא היו"ר שמעון כצנלסון ומהנדס הוועדה הוא חבר. יש שמכנים את רשות הרישוי כ"ועדת השניים". בסמכות רשות הרישוי לאשר בקשות להיתר התואמות תב"ע. רשות הרישוי אינה מוסמכת לאשר הקלות או שימושים חורגים.

כפי שאנו יכולים לראות, ב-27/4/20, בעיצומו של משבר הקורונה, התכנסה ״ועדת השניים״, כפי שנהוג לכנותה, והחליטה לייצר היתר לעבודות שכבר נעשו במצודה כמו: מרפסת התצפית.

האם מישהו פה עשה ״כיפה אדומה״ לעו״ד חנוך דרך-ארליך וצייד אותו במידע לא אמין? האם בעיריית אשדוד אכן חשבו, שבניית מרפסת תצפית על אתר ארכואולגי, לא דורשת היתר?

בפניכם מוצג המסמך המקורי מתוך הועדה, עיניכם הרואות:

אולי תתעניין ב...

קווי לילה חוזרים לפעול- הפרטים המלאים

הודעה חשובה לצעירים ולהורים: קווי לילה חוזרים לפעול בחופשת הקיץ משרד התחבורה משיק מחדש את קווי …

4 תגובות

 1. הטופס המצורף הינו בקשה להיתר ולא ההיתר עצמו.
  איפה ההליך התקין של הוועדה לתכנון ובניה, איפה הפרסום בעיתונות ובשטח בדבר הבקשה להיתר.
  למה אין הליך תקין שמאפשר התנגדות התושבים כפי שמקובל בבקשה להיתר.
  העיריי מתנהגת כמו מאפייה!
  עד היום לא ראיתי את ההיתר שלהם
  פשוט ביזיון!!
  אם תושב פלוני ינסה לבנות לעצמו מרפסת אחרי 5 דק׳ העיריי תגיע אליו עם מכתבים מאיים לפירוק

 2. הטופס המצורף הינו בקשה להיתר ולא ההיתר עצמו.
  איפה ההליך התקין של הוועדה לתכנון ובניה, איפה הפרסום בעיתונות ובשטח בדבר הבקשה להיתר.
  למה אין הליך תקין שמאפשר התנגדות התושבים כפי שמקובל בבקשה להיתר.
  העיריי מתנהגת כמו מאפייה!
  עד היום לא ראיתי את ההיתר שלהם
  פשוט ביזיון!!
  אם תושב פלוני ינסה לבנות לעצמו מרפסת אחרי 5 דק׳ העיריי תגיע אליו עם מכתבים מאיים לפירוק

 3. עובדים עלינו בעיניים אפילו חנוך נפל בפח שלהם ואולי הוא בכלל חלק מאלו שעובדים עלינו בעיניים

 4. חיים המבין עניין

  עו"ד חנוך דרך ארליך עדיף שתתפטר לאלתר מאשר לשמש כפיון כפי שחברת המועצה הלן גלבר היטיבה לתאר אותך וכפיתיון של הממונים עליך מר סניה ( שמעון ) כצנלסון – אתה פשוט מבזה את עצמה ומוריד מערכך ! תתבייש לך עו"ד חנוך דרך ארליך , הייתי לקוח שלך והחלטתי שזהו אם אתה מסוגל לבזות את עצמך עד לעפר המצודה – אני לא יהיה זה שיפרנס אותך – קפיש חנוך דרך ארליך ? אתה בושה וחרפה לאינטילגנציה !!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.