הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

אִירוֹנִיָהּ: ארגון הקבלנים אשר העמיד בראשו מורשע בפלילים מלין על מה שהוא מכנה ״תופעה פסולה״

התנהלות מוזרה: ארגון הקבלנים אשר העמיד בראשו אדם המורשע בפלילים, בָּא בִּטְרוּנְיָה על תופעה, לפיה קבלנים עם סיווג גבוה ומתאים, מגישים הצעות למכרזים במשרדים ממשלתיים, זוכים ומעבירים את העבודה לקבלנים עם סיווג נמוך יותר

לא ברור איזו לגיטימציה יש לארגון המעמיד בראשו אדם המורשע בפלילים, להלין על תופעה פסולה ככל שתהיה. ארגון הקבלנים בעיר עדיין מוצא לנכון לעשות כן.

הארגון המדובר מלין, כי "קבלני מזוודה" הם קבלנים בעלי סיווג מתאים ברשם הקבלנים אך ללא כלי עבודה הנדסיים וללא פועלי בניין, מציעים במכרזים ממשלתים ושל רשויות מקומיות הצעות נמוכות ולטענתם אף לא ריאליות. לאחר שאותם קבלנים זכו, הם מעבירים את עבודת הביצוע תמורת אחוזים לשיפוצניקים/קבלנים, לטענתם, טובים פחות, ללא כל סיווג, המכונים "קבלני טנדר", כיוון שאין להם אפילו משרד. כך אומרים קבלנים בארגון הקבלנים באשדוד והשפלה.

נזכיר, כי רק לפני מספר שבועות, אותו ארגון המתיימר להיות צדקני, בחר לראשותו את הקבלן איציק חדד, המורשע בפלילים ואף ריצה את עונשו בעבודות שירות ממש עד לא מזמן, כולל תשלום קנס גבוה על העבירות אשר הודה בביצוען, במסגרת הסדר טיעון.

איציק חדד, יו״ר ארגון הקבלנים

כעת נדמה, כי התהפכו היוצרות, ואותו ארגון מלין על ״התנהלות קלוקלת״, לטענתו, מצד מזמיני העבודה הציבוריים:

"70% אחוזים מענף הבנייה מתנהל בדרך הזאת בגלל מדיניות קלוקלת והיעדר אכיפה מצד מזמיני העבודה הציבוריים. לאחר שהקבלן זוכה במיכרז, אף אחד לא בודק מי יהיה קבלן הביצוע שיבצע את העבודה בפועל. קבלן המזוודה  שזכה במיכרז, מעביר את העבודה לביצוע של קבלן טנדר, גובה ממנו 4 אחוזים מהפרויקט ומשלשל העמלה ישר למזוודה". כך מסביר אילן אדרי, בעלי חברת א.ד האחים אדרי, קבלן מבצע בעל סיווג קבלני גבוה ברשם הקבלנים. אדרי בונה פרויקטים בעשרות מיליוני ש"ח ואף יותר ולדבריו הוא נתקל לא מעט בקבלני מזוודה וקבלני טנדר.

אילן אדרי: "למפרסמי המכרזים מטעם הממשלה והרשויות המקומיות אכפת רק מהמחיר ולא מאיכות הבניה. קבלן מזוודה שמציע הצעה במחירי הפסד, מעביר את המיכרז לביצוע של "קבלן טנדר" שחייב לחסוך בחומרים. קבלן הטנדר הוא לא מקצועי ובגלל הרצון להרוויח מזייף בכמות חומרי הבנייה ואז נוצרות בעיות איכות וליקויים חמורים בבנייה ואפילו תאונות בנייה".

עולה התהייה, האם מדובר בדאגה כנה של הארגון לאיכות העבודה, או שמא האינטרס המיידי של הארגון הזה מעוניין לקדם את החברים בו, אותם קבלנים חזקים ועשירים ממילא?

לדבריו,  מזמין המכרז צריך לוודא באמצעות אכיפה ופיקוח, שכל שרשרת הביצוע מתבצעת על ידי קבלנים בעלי סיווג מתאים ברשם הקבלנים ולא על ידי חאפרים שלא רשומים אפילו אצל רשם הקבלנים ואין להם סיווג בכלל ובמיקרה הטוב אין להם סיווג מתאים לביצוע העבודה. 

שלומי בן עזרי מנכ"ל ארגון הקבלנים באשדוד והשפלה: "תופעה מוכרת ידועה וכואבת. זה המצב בענף הבניה והתשתיות. כששומעים את המילה "קבלן" כל אחד רואה לנגד עיניו את היזמים הגדולים שבונים דירות מגורים יפות ויקרות. זה לא ענף הבניה. ענף הבניה כולל אלפי קבלנים שהציבור לא מכיר. מי בונה את מבני הציבור, מניח קוי מים וביוב. סולל כבישים ומדרכות, מתחזק אותם, אלה הקבלנים. ואלה עובדים מאוד קשה, נלחמים בבירוקרטיה, במחסור בעובדים, בהתיקרויות לא סבירות. ענף הבניה זקוק לניעור חזק כדי להחזיר אותו לשפיות. ענף הבניה למגורים מוביל את דימויו של הקבלן, בעוד שהמציאות בשטח שונה לחלוטין. עליית מחירי הקרקע משתקפת בדו"חות הכספיים של החברות היזמיות הגדולות בדווחי שיא, אבל אלה מהווים אחוזים בודדים מציבור הקבלנים. קבלני הביצוע לא מופיעים בטלויזיה, לא קוראים עליהם בעיתון וגם לא ברשתות החברתיות. הם לרוב מוכתמים בבטון מעבודה קשה ובפועל בונים את המדינה שלנו. צריך לוודא שישארו איתנו ויזכו לבנות את ישראל בביטחה ובתחרות הוגנת". 

אולי תתעניין ב...

שיתוף פעולה בין תזמורת האופרה לנגני העתיד תלמידי ״אקדמא״

נגני העתיד של המוסיקה הקלאסית באשדוד מנגנים: מירי מסיקה, אמיר דדון וגליקריה.שיתוף הפעולה בין תזמורת …

תגובה אחת

  1. מושחתים נמאסתם…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.