הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

17,167 קולות נזרקו לפח בבחירות הקודמות ללא השפעה על מועצת העיר

רַבּוֹתַי, הַהִיסְטוֹרְיָה חוֹזֶרֶת
שׁוּם דָּבָר לֹא אָבַד, לֹא נִשְׁכַּח.
עוֹד נִזְכֹּר, תַּחַת גֶּשֶׁם עוֹפֶרֶת
אֵיךְ בְּסוּרְיָה צָעַד הַפַּלְמָ"ח.

מילים: חיים חפר

כמו בבחירות 2013 , כך גם הפעם, עושה רושם, כי הציבור הכללי לא למד מטעויות, לא הפנים את הצורך וצו השעה להתאחד סביב מועמד אחד לראשות העיר ורשימות גדולות בלבד למועצת העיר. גם הפעם, הצהירו כבר מספר רשימות על ריצה למועצת העיר, מה שבוודאות ירחיק מהציבור הכללי את כמות המושבים במועצת העיר.

לא למדנו לקח? ככל הנראה – לא.

פה רשימה, שחושבת שהפעם היא תצליח, כי בפעם הקודמת הייתה קרוב-קרוב. מבלי לנתח את הסיטואציה, שמי שתמך אז לא בהכרח יתמוך היום ואפילו שלא נכנסו בפעם הקודמת, הפעם יהיה קשה יותר לשחזר את מה שהיה בבחירות 2013; משחק הכיסאות ברשימת השלטון הנוכחי; משחק הכיסאות גם ברשימה נוספת; שם העוזר ההוא; ועוד אחד בדרך; פה פעילי המחאה; שם מועמד מהסקטור הגיאורגי; עוד 3 רשימות של הסקטור של עולי ברית המועצות לשעבר בנוסף לרשימה המובילה של כצנלסון; יש עתיד בוודאי לא ירצו להישאר מאחור; כך גם הבית היהודי שבקדנציה הזו לא היה להם נציג במועצה; מפלגת הליכוד שבוודאי ירצו להריץ מועמד משלהם, כי "הכסף כבר קיים"; מפלגת המחנה הציוני (עבודה) ועוד כהנה וכהנה.

כספים ייזרקו ללא הרף וכך גם קולות כשרים, טהורים וטובים של תושבים יקרים ותמימים, שכל מבוקשם הוא להשפיע בבחירות ולהשתדל ככל יכולתם על מנת שיהיה להם נציג "משלהם" במועצה. או לכל הפחות, כזה שייצג את השקפת עולמם ואת האינטרסים שלהם.

במקום לרענן את השורות במועצת העיר, יקרה בדיוק ההפך.

בבחירות האלה, אחוז החסימה למנדט הראשון יהיה גבוה מאוד ויעמוד על כ-3,000 קולות. אם אחוז ההצבעה יהיה גבוה יותר, אחוז החסימה יעלה בהתאם. חברים, מדובר ב-ה-מ-ו-ן אנשים להביא לקלפי להצביע וזו משימה קשה מאוד, הדורשת משאבים רבים, אנרגיות, עבודה מוקדמת, הוכחות חד משמעיות על פעילות ציבורית מוצלחת ועוד.

מרבית הרשימות לא תעבורנה כלל את אחוז החסימה לא משום שאין בהן אנשים ראויים, אלא משום שזו משימה קשה מאוד. משמעות הדבר היא, שהקולות הללו פשוט יזרקו לפח ולאותם מצביעים לא תהיה נציגות במועצת העיר. שוב.

הרבה רשימות תהיינה קרוב-קרוב אבל בפוליטיקה קרוב-קרוב פשוט לא לוקח ולא מספיק. כאן אין "פרס ניחומים" למי שהיו חסרים לו "רק עוד 200 קולות". בפוליטיקה המקומית משמעות הדבר היא, שיותר קולות נזרקו לפח מבלי שהייתה להם שום השפעה, למעט פיצול קולות ומועצת עיר שלא משקפת את הציבור הכללי, אלא הסקטוריאלי בלבד.

מה צריכים לעשות?

ראשית, לצאת ולהצביע! איש, איש, על פי השקפתו הכללית צריך להתלכד עם רשימות גדולות קיימות. נכון, שהן לא תמיד משקפות אחד לאחד את האג'נדה שיש לכל אחד ואחת מאיתנו, אך, נכון לעכשיו, להן יש את הסיכוי הגבוה ביותר להיבחר ולהצליח להשיג לפחות את המנדט הראשון. באופן הזה, הקולות של הציבור הכללי יבואו לידי ביטוי בריבוי מושבים במועצת העיר, שלא כמו המצב הנוכחי כיום.

תוצאות הבחירות 2013 למועצת העיר

בעלי זכות הצבעה: 172,983

מצביעים: 94,491

קולות פסולים: 2,050

כשרים: 92,441

לסרי- 7,039; בוטרשווילי- 3,633; צילקר- 8,436; אבו – 6,703; ש"ס – 11,836; קול הלב – 4,339; כצנלסון – 9,951; גרשוב – 5,212; גיטרמן – 6,806; יהדות התורה – 11,319.

סך הכל הקולות המשפיעים על בניית מועצת העיר: 75,274 קולות; סך כל הקולות שטרחו להצביע אבל לא באמת השפיעו, כי הרשימות בהן תמכו לא הצליחו לעבור את אחוז החסימה: 17,167 קולות.

אילו כמות המצביעים הזו היו מתאחדים סביב רשימה אחת או שתיים עיקריות, בוודאי היו מצילחים להשפיע על נציגות הציבור הכללי במועצת העיר.

ניתוח מושבי מועצת העיר כיום

כיום, המצב הנוכחי של מועצת העיר הוא:

4 ש"ס

4 אגודת ישראל

2 קול הלב

2 גרשוב

4 שמעון כצנלסון

3 צבי צילקר

3 ראש העיר

2 צחי אבו

2 גיטרמן

1 בוטרשווילי

סך הכל: 10 מושבים לחרדים; 9 סקטור עולים חדשים; 3 ראש העיר; 3 אופוזיציה; 2 צחי אבו.

מעוניינים לשנות את המצב? צאו להצביע לרשימות גדולות בלבד !

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.