10 חודשים זוז: תתחילו לארוז | ניתוח גל המחאה בעיר

את הרכבת הדוהרת קדימה עושה רושם, כי לא ניתן לעצור.

הסחף אשר אירע בסוף השבוע האחרון, שהתחיל בשיירת מכוניות ברחבי העיר והמשיך להפגנות בביג פאשן ומול בניין העירייה הן תחילת הבשורה לעיר אשדוד. התחלה של שינוי מרענן.

לא נגד חרדים – בעד אשדוד מאוחדת

האוכלוסייה בעיר מורכבת ממגוון רחב של אנשים אשר משותף לכולם הוא הרצון להמשיך ולחיות ביחד בעיר זה לצד זה. מעולם לא היו באשדוד מלחמות דת לשום כיוון והרי רבים מתושביה הם שומרי שבת והסטטוס – קוו בריא וטוב גם להם.

בשבת האחרונה, לפי מידע שקיבלנו, ניתנו קנסות במקומות מסוימים בעיר. למשל, ידוע לנו בוודאות על עסק אחד בחוף שקיבל קנס לתשלום בגין היותו פתוח בשבת. בביג פאשן, התקבלו לא התראות לפחות בחלק מבתי העסק.

ההתנהלות נראית, לכאורה, מוזר, שכן בית המשפט כבר פסק בעניין זה, כי לא תתקבל אכיפה סלקטיבית וכי אם מחליטים לבצע אכיפה אזי היא חייבת להיות בהתאם לחוק וגורפת לכל העיר.

מה מנסים לעשות? שאלנו את דובר עיריית אשדוד והיועץ המשפטי של העירייה ותשובות לא התקבלו עד לרגע זה. ככל שתתקבלנה תשובות, הרי שיפורסמו ויקבלו במה.

אם ננסה לנתח את הדברים, תושבי העיר יצאו למחאה בגין נושא מסוים אשר היה רק הטריגר למה שהם מכנים "רוצים את אשדוד בחזרה לתושבים".

החברות בקבוצות מחאה רבות בוואטסאפ וברשתות החברתיות עשויות ללמד, כי המחאה היא איננה רק בשל סוגיית השבת, אלא גורפת ומהווה זרז חיובי לתושבים לצאת ולמחות כדי שקולם יישמע.

כידוע, ראש העיר סגר את לשכתו בפני התושבים, ככל שידוע לנו אם אין שינוי בעניין, וגם בעניין גל המחאה הזה לא שמענו את קולו באופן ישיר בפומבי או בשיח אל מול התושבים המוחים.

חשבון הפייסבוק הרשמי של ראש העיר, אשר בזמן האחרון הוא פעיל, לא העלה ולו סטטוס אחד מיום חמישי בצהריים. כלומר, יש לראש העיר מספר ערוצים לפנות אליהם לציבור ולפי כל הבדיקות שערכנו, לא שמענו את קולו, נכון לרגע זה, בשום פלטפורמה.

ימי קבלת הקהל אשר נהוגים במקומות רבים בלשכות ראשי עיר אינם מתקיימים באשדוד. אולי זה מה שקומם את התושבים לכדי מצב של יציאה מהבית ומאזור הנוחות החוצה?

באתר החרדי "כיכר השבת", פורסמה ב-8/1/18 כותרת משנה, לפיה: "דו"ח המתפרסם לראשונה ב"כיכר השבת" חושף, כי מאז החל לסרי חובש הכיפה לכהן כראש עיריית אשדוד ניכרת אוזלת יד באכיפת חילולי השבת, עליה דרמטית במספר העסקים שנפתחו בשבת".

אם כך, חוסר מנהיגות של מנהיג כלשהו מקרינה לכל הכיוונים וכאשר אין החלטות לשום כיוון, אזי שום צד איננו מרוצה.

האביב הערבי בשנת 2011 הוכיח לנו, כי ככל שהמשטרים הטוטליטרים במצרים ניסו לסגור את התושבים ולהשבית את הרשתות החברתיות כגון פייסבוק ואינסטגרם, כך התושבים מצאו דרכים לגיטימיות אחרות על מנת להביע את מחאתם. למשל, במצרים, פנו התושבים לרשת החברתית "טוויטר",  אשר דורשת פס גלישה צר יותר, ושם, באמצעות "האשטאגים" #מיוחדים עדכנו על מועדי הפגנות ומיקומים. באופן הזה, הצליחו להוביל לנפילת שלטונו של מובראק במצרים.

לאחר נפילת השליט במצרים, נפלו עוד כמה שליטים בארצות ערב. נושא "האביב הערבי" השפיע רבות גם על ישראל הגובלת עם מדינות ערב וחלחל לתודעה של כל אדם בעולם, תודות לגלובליזציה.

התושב הסביר באשדוד מבין, כי הלגיטימציה הקיימת לשלטון מסוים קיימת כל עוד יש הקשבה לתושבים. מספר מקרים לאחרונה גרמו לתושבים להבין כי, לפי תפיסתם, אין איש שיקשיב להם.

ציר זמן – מ"הפרדת הפסולת" עד למחאה חברתית בכיכר העירייה

זה התחיל בכישלון פרויקט הפרדת הפסולת אשר "הונחת" בעיר ונכשל; המשיך בפרויקט הרי-ווי (נתיבי תחבורה ציבורית) שהוא פרויקט שנוי במחלוקת; חתימה על הסכם גג; שיח, לכאורה, עם תושבי רובע טו' ולאחר מכן העברת החלטת מועצה על בנייה רוויה בלב שכונת הווילות; תלונות של תושבים בגין מה שנתפס בעיניהם כהתגרות, לכאורה, מצד ראש העיר כאשר הוקלט אומר במועצה, כי "אילו יועצי התחבורה יאשרו לו לבנות ברובע טו' מעל 750 דירות, יפעל לבנות יותר"; דיונים בוועדה המחוזית להקמת אתר גפ"מ בעיר; והטריגר האחרון – מתן התראות לסגירת בתי עסק בשבת בביג ובסטאר סנטר ביום שבת 6/1/18.

מה הלאה?

להערכתנו, העתיד צופן שינוי בעיר. מה שהתחיל במחאה טובה של אלפי תושבים בעיר עשוי להמשיך גם לשינוי בקלפי. שלטון מחליפים אך ורק בדרך דמוקרטית בקלפי. אשדוד היא לא מצרים ולא איראן. על כן, איש איש לפי אמונתו וצו מצפונו ילכו לקלפי ביום הבחירות וישפיעו מהמקום הכי חשוב.

קבוצות המוקמות מעת לעת ומכריזות על כך, ש"אינן פוליטיות" – אין להן זכות קיום ומוטב לא לחבור אליהן, שכן רק באמצעים פוליטיים ניתן להוביל שינוי מהותי.

כל עוד לא תתורגם המחאה לכדי שינוי פוליטי, לא יהיה שינוי מהותי בעיר. 

 

 

 

 

אולי תתעניין ב...

שוב תאונת דרכים על שדרות הרצל

שדרות הרצל הפך לכביש דמעם מאז יצא פרוייקט רי ווי לדרך לפני כשנתיים מאז החלו …

שינוי גודל גופנים