הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

״תַּרְנְגוֹל כַּפָּרוֹת״- חשבון הנפש של הפוליטיקאים| מיוחד ליום כיפור

יום הכיפורים הוא יום חג מיוחד, שבו נדרשים כולנו לערוך חשבון נפש על השנה שהיתה וזו שתגיע. בעבור הפוליטיקאים שלנו, מדובר בשנה קריטית, לפני הבחירות, כאשר מרבית הקדנציה כבר מאחוריהם. חשבון הנפש של הפוליטיקאים- פרויקט מיוחד של ״אשדוד היום״ לכבוד יום כיפור

הבחירות הקרובות ייערכו רק בנובמבר 2023, אך המירוץ בעיר התחיל כבר לפני מספר חודשים. הראשון להתחיל את המירוץ היה מעשה תליית השלטים של ״אבי אמסלם לראשות העיר״. אמסלם,מצדו, ממשיך להכחיש בתוקף כל קשר לשלטים, אנחנו לא שופטים בבית המשפט ולכן נדבר רק על עצם המסר. השלטים הפשוטים, שעלו מאות בודדות של שקלים בלבד, הצליחו להרעיד את העיר ואת הקומה החמישית בפרט.

השני, היה יו״ר האופוזיציה, ד״ר אלי לחמני, שהכריז על ריצה לראשות העיר בכנס פעילים שערך לאחרונה.

ראש העיר ד״ר יחיאל לסרי לא נותר חייב ופרסם אף הוא הודעה על ריצה לראשות העיר, כולל תחזית אופטימית מצדו- ״אתמודד וגם אנצח״.

המירוץ לראשות העיר עוד רחוק, אומנם, אך בימים קדושים אלה לפני יום הכיפורים, מן הראוי, שהמתמודדים וחברי מועצת העיר, יעסקו בחשבון נפש ציבורי, בהיותם אנשי ציבור נבחרים בעיר החמישית בגודלה בארץ.

ראש העיר – ד״ר יחיאל לסרי

ראשון הפוליטיקאים בעיר. ראש העיר ד״ר יחיאל לסרי נמצא במערכת הפוליטית המקומית מזה כ-18 שנה. בשנת 1998 התמודד לראשונה לראשות העיר, הפסיד לאינג׳ צבי צילקר. בשנת 2003 הלך ביחד עם אינג׳ צבי צילקר והתמנה לתפקיד ממלא מקום ראש העיר. בשנת 2008 נבחר ד״ר לסרי לראשונה לראשות העיר ומאז ועד היום הוא מכהן כראש עיריית אשדוד, זו הקדנציה השלישית. ד״ר לסרי עשה רבות בעיר לטובת העיר ותושביה, כאשר סיים את בנייתו של המשכן לאומנויות הבמה והצליח לצקת תוכן אומנותי חדש ומעניין בעיר. פתיחת בית החולים ״אסותא״ בעיר הגשימה, למעשה, את חלומו הגדול ביותר של ד״ר לסרי. במעמד פתיחת בית החולים סיפר ד״ר לסרי, כי כאשר רצה להתמודד לראשות העיר, הלך לבקש את ברכת הדרך מאמו. אמו סירבה לשתף פעולה, תחילה, עם המירוץ של בנה הרופא לראשות העיר ואמרה לו: ״אחרי כל העבודה הקשה שלך כל השנים ללמוד רפואה, עכשיו לא תעסוק ברפואה?״, ד״ר לסרי, מצדו, השיב לאמו: ״ואם אני אביא בית חולים לעיר כשאהיה ראש העיר?״, ״אם כך״, אמרה האם, ״אני מברכת אותך. תרוץ לראשות העיר ותצליח״. ואכן כך היה. ד״ר לסרי נבחר לראשות העיר והצליח לגרום לפתיחה של בית חולים ציבורי בעיר.

על מה בכל זאת צריך ד״ר לסרי לעשות חשבון נפש ואולי אף לבקש סליחה מהתושבים?

פרויקט ״רי ווי״- עדיין לא מאוחר לבוא בגילוי לב מול הציבור ולספר על המשך הפרויקט- מה עתיד להיות? היכן? מתי יגיעו האוטובוסים החשמליים שהובטחו? ואולי אפילו לבקש סליחה על תקופה ארוכה של עבודות בכבישים, על ביטול פניות ״שמאלה״, שיבושי דרך רבים ונתיבי נסיעה צרים מדי.

סליחה מהזוגות הצעירים- וגם מאלה שנאלצו לעזוב את אשדוד בשל מחסור בדיור בר השגה. מחירים מאמירים, מיעוט יחסי בהתחלות בניה וביקוש שיא גרמו לצעירים רבים לעזוב את העיר לערים שכנות.

החלת מדיניות ״דלת פתוחה״ – לא מאוחר כעת לפתוח את הדלת של לשכת רה״ע. פתיחה אמיתית משורש הנשמה, לפגוש תושבים ולגלות, שמרבית הסוגיות נפתרות ברגע שמתייחסים לתושב, עוד בטרם ביצוע פעולה כלשהי.

מדיניות פיוס כוללת – להשלים עם כל מי שרואה את עצמו נפגע. להתחיל ביזם הגדול ביותר בעיר- עו״ד צחי אבו.

ממלא מקום ראש העיר- עו״ד גבי כנפו

עו״ד גבי כנפו, יו״ר הקואליציה וממלא מקום ראש העיר. האיש החזק ביותר בעיריית אשדוד. בריאיון החג ל״אשדוד היום״ אמר כנפו, כי הוא חושב שבעיריית אשדוד יש מספיק אנשים שיודעים להתמודד עם אתגרים, ובראשם ראש העיר, ולכן הוא מושך את ידיו מעשייה אלא אם כן הוא נקרא לדגל ואז הוא מגיע ומסייע. בשנים האחרונות, הצליח כנפו לקפוץ קפיצה משמעותית ביותר ברמה המקצועית-אישית והוכיח את עצמו כמנהל מוביל בקבוצת אללוף ובכלל במשק הישראלי, שמו הולך לפניו. אדם כזה מוכשר, בתפקיד ציבורי מוביל, מן הראוי שיגלה יותר מעורבות בעשיה הציבורית משום שידוע לכל- אם כנפו מטפל בנושא כלשהו- מדובר בטיפול מצוין ולא פחות. מילה לכנפו? לעשות יותר, להראות יותר, להיות יותר מעורב. העיר זקוקה למוחות מעולים.

סגן ראש העיר – שמעון כצנלסון

סניה כצנלסון הבטיח לבוחריו, כי לא יישב עם ד״ר לסרי בשום קונסטלציה והראה בדיוק ההפך. נראה, כי לא מדובר בהבטחה יחידה שלא התממשה, אלא במספר גדול הרבה יותר. כצנלסון פרסם תמצית הבטחות בינואר 2019 ומתוך ההבטחות שפוזרו באוויר, רבות לא התגשמו ואף לא קרובות לכך.

קאנטרי- אין.

סינמה סיטי – מדובר ב-100% מיזם פרטי ולכן ההבטחה לא ברורה והמימוש שלה הוא בוודאי לא בזכות או תודות לכצנלסון אלא רק להנהלת ״ביג״ הארצית, שהיתה מספיק קשוחה לעמוד מול כל האתגרים. הבטיחו וקיימו.

פתרון למבקרים בפארק אשדוד-ים- נכון להיום- אין.

דיור לצעירים – אין. ההגירה השלילית מהעיר ממשיכה שנה אחר שנה.

אם כך, על איזו ״עשייה״ מדבר כצנלסון? אולי על מינויים של שלושה בכירים במטה הבחירות שלו לתפקידים מפנקים בעירייה? אולי על הקמת סניף של עיריית אריאל פה אצלנו באשדוד? אולי על מינויה של מנהלת המטה שלו לודה גוזב לתפקיד מנהלת הוסטל בחפ״א? אולי על מינוי מנהל ואיש הכספים שלו בבחירות, אבי עזר, לתפקיד מנכ״ל חפ״א? אולי על מינוי היועץ המשפטי שלו בבחירות עו״ד דוד זיו לתפקיד היועץ המשפטי של חפ״א? אולי על מינוי פעילים מובילים לג׳ובים שונים? או אולי על מרבית הפעילים שנותרו מאוכזבים ממנו? למען הציבור הרחב ראינו, כי הדיבורים רבים והמעשים הרבה פחות.

פוסט של כצנלסון מינואר 2019

ממלא מקום ראש העיר – אבי אמסלם

הבכיר בחברי הקואליציה של ד״ר יחיאל לסרי. האיש שהכריע חד משמעית וקבע, למעשה, את זהותו של ראש העיר. התמיכה של אמסלם במועמד זה או אחר, גם בבחירות 2023, תמיכה שלו תכריע בוודאות את זהות ראש העיר אלא אם כן יחליט לרוץ בעצמו ואז כללי המירוץ ישתנו, לראשונה באשדוד. אמסלם מקפיד לשמור על שקט יחסי בגזרתו. מדי פעם, מחליט לעשות שרירים ״בקטנה״ וחוזר ללשכתו. אמסלם מקפיד לקבל קהל של פונים אצלו בלשכה. מדובר בפוליטיקאי היחיד והבכיר ביותר בעיר, שנוהג לעשות כן בעירייה. אמסלם יודע לפתור סוגיות קלות ועל כן, התושבים שפונים אליו נותרים אסירי תודה. מרבית הקדנציה כבר מאחוריו וכמעט שלא ניתן להצביע על פרויקט משמעותי, מרכזי, שהצליח אמסלם להוביל. בקדנציה הנוכחית, שברובה היו עסוקים בטיפול במגפת הקורונה, לא ניתן להצביע על פרויקט משמעותי כלשהו שהתקדם בעיר על ידי חבר כלשהו אך הציפייה מאיש, שהוכיח שהוא שווה 20,000 קולות, להצליח לסמן יעד גדול ומשמעותי ולעמוד בו. לא מאוחר מדי לפעול.

סגן ראש העיר – הרב יחיאל ויינגרטן

האיש שממעט להראות בתקשורת הכללית. מתמקד בציבור הבוחרים שלו ובו בלבד. קדנציה ראשונה של הרב וינגרטן במועצת העיר אשדוד. איש אמונו של הרבי מגור והגיע מחצרו ישירות לעיר החמישית בגודלה בארץ. הרב וינגרטן החליף את הרב מרדכי ליברמן, שהיה איש מקצועי וחריף מחשבה. אוחז בתפקיד בכיר במועצת העיר ולא ניתן לשמוע את קולו. גם הציבור שלו לא זוכה לקבל את הזכות לרכוש דירות, תלמידים בחינוך החרדי ממשיכים ללמוד, בחלקם, בקרוואנים ובכלל נראה, כי התשוקה לתפקיד ממנו והלאה. האם נראה אותו ממשיך בתפקידו גם בקדנציה הבאה? ימים יגידו. הם והרבי מגור.

סגן ראש העיר – עו״ד אלי נכט

האיש שהבטיח הרים וגבעות לבוחריו. מ״כרטיס תושב״, שאותו חילק פיזית בקמפיין הבחירות שלו בשביל להמחיש את התכנון שלו וכלה בייצוג הולם לבוחרים החילוניים, עולים חדשים מברית המועצות לשעבר. הרבה יצירתיות, המון מילים, עשיה? הצחקתם את הכסא של נכט. נכט שמר על שקט כמעט מוחלט מצדו במשך מרבית הקדנציה, בלע את הצפרדע הענקית בכך שלא התמנה מעולם לכהן כיו״ר יובלים על אף שזה הוסכם בהסכם הקואליציוני מולו והכל בשביל מה? על פניו נראה, כי השקט היה על מנת לקבל את הכסא של תפקיד סגן ראש העיר. משאת נפשו של נכט. הלכה למעשה מה נכט עושה בתפקידו? האם הוא מוביל פרויקט משמעותי? משמיע את קולו בקול רם בנוגע לסוגיות עירוניות? לחיוב נגיד, כי נכט היה תלמיד חכם והבין, שאם ברצונו לשרוד במערכת הפוליטית העירונית עליו פשוט לשתוק. את זה, מיישם נכט באופן ראוי להערכה. עשייה הלכה למעשה? פחות. הרבה פחות.

חברי האופוזיציה – יו״ר האופוזיציה ד״ר אלי לחמני, עו״ד אופיר לסרי, אינג׳ ולדימיר בורודה, עו״ד הלן גלבר

לפני הכל, היה מצופה מחברי האופוזיציה כולם ביחד להתאחד למען מטרה אחת, שהיא מטרה של כל אופוזיציה בכל שלטון – להציג אלטרנטיבה שלטונית. ד״ר לחמני ועו״ד גלבר לא התאחדו ואיחוד כזה, לצערם של תושבים רבים, אף לא נראה באופק. אלמלא יהיה איחוד בין כל בחרי האופוזיציה כולם, קשה מאוד יהיה להחליף את השלטון ושוב, הקולות יתפזרו בין המועמדים ושינוי- לא יהיה. חברי האופוזיציה אומנם שולטים בסדר היום הציבורי של מועצת העיר, מגישים שאילתות והצעות לסדר אך המבחן שהציבור עורך הוא שונה בתכלית. הציבור רוצה מעשים ולא דיבורים. המעשה הכמעט יחיד שחברי האופוזיציה יכולים לעשות מספסלי האופוזיציה הוא להתאחד. נכון לעכשיו, זה לא קיים ועל כן זו הסליחה העיקרית שהם צריכים לבקש מהציבור.

חברת המועצה סטלה וינשטיין

וינשטיין התמודדה בבחירות האחרונות לכנסת, לא נכנסה לכנסת אך קיבלה תפקיד בכיר ביותר וכיום היא מנכ״לית מפלגת ״ימינה״. במועצת העיר, וינשטיין יושבת במועצה מטעם מפלגת ״ישראל ביתנו״ ,שתמכה בכצנלסון. וינשטיין היא אשת ציבור מצוינת. לאחרונה, עם כניסתה לתפקיד ב״ימיניה״, ממעטת וינשטיין להגיע לישיבות המועצה ונראה, כי העשייה שלה עברה להיבט הארצי והרבה פחות במקומי. מעולם לא התבקש שום גבר בתפקיד במועצת העיר להתפטר מתפקידו בשל היותו עסוק מדי מחוץ לתפקיד ולכן גם כאן, אין שום דרישה מוינשטיין להתפטר מתפקידה בעיר. עם זאת, כאחת הנשים הבודדות במועצה והמובילה שבהן, מצופה ממנה למעורבות גבוהה יותר בעיר ואדרבה, לנצל לטובה את יכולותיה הארציות על מנת להביא לעיר פרויקטים מעניינים.

חבר המועצה עו״ד חנוך דרך-ארליך, יו״ר חפ״א

עו״ד דרך-ארליך נכנס לתפקידו כיו״ר חפ״א כשלושה חודשים לאחר תחילת הקדנציה. חבר המועצה גרשוב התמנה תחילה לתפקיד ולאחר שסירב לפעול לפיטוריו של יהודה אבידן מתפקיד מנכ״ל חפ״א, החליט סניה כצנלסון להדיח אותו ומינה תחתיו את דרך-ארליך לתפקיד. דרך-ארליך אכן עמד בציפיות ודאג להדיח את אבידן מתפקידו, עד לעזיבתו. בתקופתו של דרך-ארליך, הממוקם במקום השני ברשימתו של שמעון כצנלסון למועצת העיר, התמנו שלושה בעלי תפקיד שהיו בכירים במטה הבחירות של כצנלסון וכיום הם בכירים מאוד בחפ״א. והרי הם- לודה גוזב – מקורבת לכצנלסון, ניהלה את מטה הבחירות וכיום היא מנהלת הוסטל מטעם חפ״א. אבי עזר– ניהל את הכספים במטה הבחירות של כצנלסון וכיום הוא מנכ״ל חפ״א. עו״ד דוד זיו– היה היועץ המשפטי של כצנלסון בבחירות וכיום הוא היועץ המשפטי של חפ״א.

השלושה כולם תושבי חוץ ואינם מתגוררים באשדוד. השלושה עבדו בעבר בעיריית אריאל. גוזב היתה בעברה חברת מועצה באריאל. כלום לא נמצאו לתפקידים בכירים אלה תושבי העיר אשדוד? האם מדובר ביד המקרה ששלושתם הגיעו מעיריית אריאל?

נקודת זכות עומדת לדרך-ארליך, שהכריז על התקדמות העבודות על הקאנטרי. חשוב לזכור, שמחדל אי-הבניה של הקאנטרי לא יושב על כתפיו הצעירות של דרך-ארליך . מדובר במחדל של מעל 20 שנה וכן, עדיין קיים הסיכוי, שמי שיגזור את הסרט, יהיה דרך-ארליך שבאמת פעל לרבות לקידום- הפרויקט החשוב. עיניהם של כל תושבי העיר נשואות לדרך-ארליך.

יתר חברי המועצה

נכון, שתפקיד חברי המועצה הוא בהתנדבות. נכון, שלמרבית חברי המועצה יש משפחות לפרנס ועבודות לעבוד בהן . עם זאת, ידוע, כי תפקיד חבר/ת מועצה הוא תפקיד תובעני ועל כן יש הלוקחים זאת בחשבון ומראש, מחליטים לא להתמודד או לדחות את התמודדותם לשלב בחיים, שבו הם יוכלו להשקיע באמת בתפקיד הציבורי החשוב. חברי המועצה הנמצאים בקטגוריה הזו של ״כל היתר״ צריכים אף הם לבקש סליחה ענקית מתושבי העיר על כך שיכולת ההשפעה שלכם היא מינורית, אם בכלל קיימת. וכמובן, לשאוף לשפר את היכולת לקראת המירוץ ב-2023.

תמונה ראשית מתוך pixabay

אולי תתעניין ב...

הלב נשבר: הלכה לעולמה שחף אפרת פלד

שחף האהובה על כל מי שזכה להכירה הלכה לעולמה היום והיא רק בת 50 שחף …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.