הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

״ארנונה של פריז- תשתיות של הודו״? מי ראה את אילן בן עדי, מנכ״ל העירייה?

ההצפות אשר היו הבוקר בעיר בעקבות מערכת גשמים משמעותית חשפה את העיר במערומיה מבחינת מצב התשתיות בחלק מהרבעים. האם 12 שנים בשלטון לא הספיקו למנכ״ל העירייה, אילן בן עדי, על מנת לבנות תכנית מקיפה לטיפול בתשתיות עירוניות?

גשמים צפויים אשר ירדו הבוקר בעיר גרמו לחסימות כבישים, חילוץ תושבים מרכבים שוקעים ומראות של תושבים שטים על גבי סירות גומי. ״משלמים ארנונה כמו בפריז והתשתיות מזכירות את הודו״, זעקו תושבים ברשתות החברתיות בהקצנה מכוונת אולי בכדי להבהיר את גודל האבסורד שכל תושב בעיר התעורר אליו הבוקר. ילדים קטנים שלא הצליחו להגיע לבית הספר הבוקר או לגן הילדים אם משום שהרכב שבו נסעו שקע או שמא כביש שלא היה להם סיכוי לחצות בבטחה מבלי להרטב.

עצוב להגיד בקול אך אשדוד של שנת 2020, לאחר 12 שנים של שלטון יציב בקדנציה השלישית, עדיין לא מוכנה לחורף הקל יחסית שקיים במדינת ישראל. כן צריך להגיד בקול רם: גשם בחודש נובמבר עם תחזית מטאורולוגית מדויקת – הוא ממש לא הפתעה, לא ״חריג״ ולא בגדר ״משהו שלא ניתן היה לצפות אותו״. על כך יעידו המוני הפוסטים אשר הועלו בשלל עמודי העירייה השונים- הן בעמוד הרשמי והן בעמודי המנהלות. אין חולק על כך, שבוודאי היערכות כלשהי לקראת החורף בוצעה. אך כזו מבוצעת מדי שנה ועדיין אנחנו שבים לחזות באירועי הצפות שונים ברחבי העיר (אגב, לא רק ברבעים ה מזרחיים) וכן בצירי תנועה סגורים. שמא ההיערכות המבוצעת לא מתאימה לכמויות הגשמים היורדים בשנים האחרונות?

שערו בנפשכם מצב, שבו שדרות השאנז אליזה בפריז נחסמות לתנועה רק בשל גשמים שירדו בשמי העיר פריז או לחילופין שדרת אוקספורד בלונדון. מישהו יכול לדמיין מהודרת חדשות בcnn, שנפתחת עם ידיעה מסוג כזה? תירוצים באשדוד יש בשפע אך בשורה התחתונה כמעט כל תושב בעיר יודע- אם הצפי בחדשות הוא לגשמים, המשמעות באשדוד היא שתהיינה הצפות, חסימות כבישים ופינוי תושבים לבית החולים. האם ככה מתנהלת עיר השואפת להיראות ולהתנהל ככל ערי הבירה באירופה? מהדורות החדשות כמעט בכל ערוצי החדשות היום- 12, 13, 11, גלי צה״ל, רשת ב׳ ועוד פתחו עם עדכון מביך על הצפות וחילונים בעקבות הגשם בעיר החמישית בגודלה בארץ, אשדוד. היש מביך מדיווח כזה בשנת 2020?

איפה אילן?

הרשתות החברתיות געשו היום בסרטונים, תמונות וביקורת קשה אשר הופנתה, איך לא, כלפי ראש העיר בשתים עשרה השנים האחרונות, ד״ר יחיאל לסרי. האומנם מי שאחראי על הטיפול הישיר בבעיות התשתית הרבות בעיר הוא ראש העיר? אין חולק על כך, שראש העיר הינו המנהל הבלעדי של העיר ונושא באחריות כוללת הן לפרויקטים המשובחים שקיימים בה והן לכל היתר, כולל המחדלים, כדוגמת בעיות התשתית הרבות שנחשפו רק הבוקר. אך אם ננסה לנתח את אופן ניהול העיר, נוכל להגיע למנהל בפועל של העיר, האחראי כמעט על כל הפרויקטים בעיר ב-12 השנים האחרונות. איש הביצוע האגדי, שמחמאות אודותיו נשמעו מעל כל במה וכמעט בכל אמצעי תקשורת מקומי. אילן.

מנכ״ל העירייה – אילן בן עדי

אילן בן עדי הגיע לאשדוד לכהן בתור גזבר העירייה בסוף כהונתו של ראש העיר דאז צבי צילקר. בן עדי כיהן כמנכ״ל מועצת ירוחם ועשה שם חייל. כשהגיע לעיר, סגנון הניהול הייחודי שלו היה נושא שיחה מרכזי בעיר ובמסדרונות העריייה בפרט. עם השנים, השייח הגלוי דעך ויש הסוברים, כי את מקומו החליף שייח מתחת לפני השטח. בשנים הראשונות הצליח בן עדי להוביל פרויקטים משמעותיים בעיר ושמו התנוסס בכותרות העיתונים כמי שהצליח ״לעשות סדר״ בעבודתם של עובדי העירייה. עם השנים, נשמעו ביקורות כלפי סגנון הניהול של בן עדי, לפחות את חלק מהאנשים שזכו להכירו, אשר עיקרן: ריכוזיות. היכולות הגבוהות של בן עדי לשלוט בתחומי עשייה רחבים הוכיחו את עצמם בהתחלה. האם סגנון הניהול הזה מתאים גם לשנת 2020? או שמא פיזור סמכויות בעיר כל כך גדולה כמו אשדוד היה מבטיח טיפול יעיל וטוב יותר, למשל בתשתיות?

תחילת הסוף – דו״ח מבקר המדינה בנושא ״רי ווי״ וההמלצה לחיוב אישי

המפלה הגדולה ביותר של בן עדי, לכאורה, הגיעה לפני כשנתיים עם פרסומו של דו״ח מבקר המדינה המפורט בנושא ניהול פרויקט התחבורה ״רי ווי״ על שדרות הרצל ומנחם בגין. הדו״ח חשף התנהלות מעוררת שאלות ותהיות עד היום ולקינוח, המליץ מבקר המדינה בצעד חריג על חיוב אישי הן לאילן בן עדי מנכ״ל העירייה והן לראש העיר, ד״ר יחיאל לסרי. השניים מיהרו לעתור לבג״צ בנושא ולהתעקש, כי הדו״ח לא כולל תשובות רבות ששניהם מסרו למבקרים. עד מהרה, גם עתירה זו של בג״צ הורדה בעדינות מסדר היום והשניים החליטו למשוך אותה פן יתבזו שוב בציבור. מאז פרסום דו״ח מבקר המדינה בנושא ״רי-ווי״, הקפיד בן עדי להתנהל מאחורי הקלעים ולמעט הבלחות ציבוריות פומביות פה ושם- לא זכינו לראותו.

בן עדי מול אבידן

עם תחילת הקדנציה הנוכחית, הפשיל בן עדי את שרווליו ובחשק רב נשא נאום קשה בפני מועצת העיר אשר עיקרו – מילים קשות על מנכ״ל חפ״א דאז, יהודה אבידן. בן עדי לא חסך ביקורת מהאיש וביקורת שהושמעה עליו אז, בעיקר תהתה מדוע הביקורת כלפי אבידן לא נאמרה לאורך השנים בחדרי חדרים? מדוע נבחר התזמון מיד לאחר הבחירות ובפני כל מועצת העיר, אבידן ובני משפחתו שנכחו במקום באותה העת?

העיר אשדוד מתמודדת עם מגיפת הקורונה – איפה בן עדי?

אם בשל חלוקת עבודה ברורה מראש ואם בשל אילוצים אחרים שהציבור לא נחשף אליהם, החליטו בעיריית אשדוד להבליט את ד״ר יחיאל לסרי בעניין התמודדות עם משבר הקורונה. בן עדי, אשר בדיוק כשהחלה המגיפה נסע לטיול בן 40 ימים בפיליפינים, חזר ממנו כאשר ההתמודדות של העיר היתה בשיאה. הגל הראשון הסתיים בצורה טובה, יחסית לערים אחרות, אך ההתנהלות העירונית, בין היתר, הובילה לגל שני עוצמתי וקשה מאוד בעיר עם רמת תחלואה גבוהה שטרם נראתה כמותה בערים גדולות אחרות, להוציא את ירושלים. סגר מקומי הוטל פעמיים על רבעים ח׳,ג׳, ו׳ ובהתחלה אכיפה משמעותית כמעט שלא נראתה ברחובות העיר. העיר אשדוד הצטערת להיפרד מתושבים יקרים בעקבות מחלת הקורונה והעצב והצער שלטו באותה העת במצב רוחם של תושבים רבים. היכן בן עדי היה באותה התקופה? כמובן בארץ ובתפקידו בעיר אך האם יכולנו לראות יוזמה מעניינת ייחודית לעיר? דרכי התמודדות יצירתיות? או שמא העיר כולה נגררה אחרי המתנה להחלטות ממשלתיות שלא תמיד הגיעו בזמן? בניגוד לאשדוד, היו ערים אחרות שהרימו את הכפפה והחליטו לנהל בעצמן את ההתמודדות עם המחלה. טוב מכולם תעיד על כך ראשת מועצת ירוחם, הגב׳ טל אוחנה וכן ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן. שניהם, כמובן, לא היחידים.

בשורה התחתונה- התשתיות בעיר קרסו הבוקר. היכן בן עדי היה במשך 12 שנה?

השלטון הנוכחי על מרבית פקידיו הבכירים מכהן מזה כ-12 שנה בעיר. לצד הצלחות רבות של ראש העיר והצוות הבכיר, קיימים לא מעט כשלונות אשר בוקר כמו היום חושף אותם במלוא כיעורם הציבורי. עבודה על תשתיות – מישהו חשב על זה? במשך תקופה ארוכה הן במסגרת העבודות בפרויקט התחבורה ״רי-ווי״ והן ביתר העיר, ראו תושבי העיר עבודות על כבישי העיר והתבשמו מפורטים שונים המעדכנים אודות ״עבודה רצינית על תשתיות״. העתיד היה נראה מבטיח ולתושבים לא נותר אלא להאמין למראה עיניהם. הבוקר, גשמים שהיו צפויים וידועים מראש, חשפו את מצב התשתיות הרעוע הקיים בעיר וזו לא הפעם הראשונה. עלעול קצר בכל אתר אינטרנט חדשותי יוכל להוכיח עד מהרה, כי הצפות מעין אלו יכולנו לראות גם בשנים עברו. האם 12 שנים של כהונה בשלטון לא הספיקו על מנת לשריין תקציב הולם ולבנות תכנית רצינית לפתרון בעיית התשתיות? 12 חורפים פעם עתירי גשמים ופעמים אחרות פחות, לא הספיקו על מנת לגרום לקברניטי העיר ולמנכ״ל העירייה בתור הגוף המבצע לפעול בכיוון?

לא הוגן וגם לא נכון יהיה להגיד, כי לא נעשה דבר מבחינת תשתיות בעיר ב-12 השנים האחרונות אך העדות החיה והצורמת הבוקר, בדמות חסימת כבישים וחילוץ תושבים, העידה שגם אם נעשתה עבודה (ואכן נעשתה) היא בוודאי לא מספיקה על מנת לפתור 100% מהבעיות הקיימות, ברבעים המזרחיים ולא רק בהם. 12 שנים לא מספיקות? די להביט בבאר שבע או בשכנתינו אשקלון בשביל להבין שבזמן הזה ניתן היה להשקיע במקומות הנכונים ולפתור בעיות של שנים בעיר, כמו התשתיות.

אז מי באמת אחראי על מחדל ההצפות הבוקר?

האחראי הבלעדי על ניהול העיר הוא ראש העיר, ד״ר יחיאל לסרי, אשר ממנו מואצלות מסכום לפקידים הבכירים השונים בעיריית אשדוד, כולל מנכ״ל העירייה. עם זאת, יש שיסכימו, כי האיזון התפעולי בניהול העיר אמור להגיע ביתר שאת ממנכ״ל העירייה. בטח כזה המעורב ופעיל כמו אילן בן עדי. אומנם השקעה בתשתיות איננה אטרקטיבית בעבור פוליטיקאי כמו השקעה בהופעות בקיץ או בסלילת כבישי אופניים הנראים ונחוצים לכל. טיפול בתשתיות עולה כסף רב וקשה להציגו כאטרקטיבי בפני תושבי העיר. עם זאת, ההשקעה היא הכרחית, בטח לאור הצמיחה בעיר בשנים האחרונות בשכונות מסויימות, עם חידוש בנייני תמ״א ופינוי בינוי. אם העיר עתידה להתקדם אל עבר פרויקטים נוספים של תמ״א ופינוי בינוי כפי שמכריזים מעת לעת, הרי שהשקעה בתשתיות בהתאמה הינה הכרחית להמשך קיומה התקין של העיר.

חסימת כבישים בעיר אשדוד בשנת 2020 לא אמורה להתרחש כלל וכלל, ינסו להסביר זאת איך שינסו. האם מישהו שמע על תכנית מקיפה לטיפול בבעיה החוזרת כמעט מדי חורף בשנים האחרונות? האם מישהו מקברניטי העיר ו/או בכיריה לקח אחריות על הנעשה? האם הפוליטיקה בעיר הפכה עד מהרה לצינית ויהירה עדי כדי כך שהאחראים על התחום אפילו לא יצאו לציבור להעניק הסבר או להתנצל, חלילה? ובכלל, מי יישלם על הנזקים בעיר? על הנזקים לבתים? לרכבים? ולתושבים שנאלצו לוותר על יום עבודה? או כאלה שנפצעו? כך או אחרת מדובר בניצול יעיל ונכון של כספי הציבור ועל כן טובה ההשקעה במניעה פי כמה מפיצוי לאחר מחדל.

גלריית תמונות צנועה מאירועי הבוקר ברחבי העיר:

אולי תתעניין ב...

שחקן חיזוק לסניף הליכוד בעיר- ניסים לסרי

מערכת הבחירות מתעוררת בסניף הליכוד באשדוד- בכירי הסניף נפגשו היום עם השרה מירי רגב, ביניהם …

4 תגובות

  1. השלוך המכונאי רכב מירוחם מה אפשר לצפות מרע סרי ראש העיר המרוקאי הטיפש? כלום ככה זה שיש ציבור אשדודי מפגר אוטיסט ליכוד ואופוזייציה מחורבנת שדואגת לכיסא וכיבודים??!!….

  2. סכנת חיים הבוקר עם הגשם שירד כמו חברי שאמר ארנונה פריז ותשתיות הודו אין מה עוד להוסיף בושה וכלימה לעריית אשדוד

  3. החסיד שמפליק בישבן של בחורות

    רבותי אשמח לבחורות אני רוצה שתי בחורות ללילה ואני יטפל בהם כול שצריך עם כול הגישטמק והאינצף אני יטפל בהם מי רוצה חסיד שאוהב צעירות

  4. החסיד הצדיק מנשכיז

    רבותיס הציונים האלה הרשעים האלה מחרבים את העולם אני אחתוך להם את הברית עם הסכין שאני חותך את הקיגל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.