ראש העיר מצהיר – "העיר חוזרת כמו קודם. שום דבר לא השתנה"
ואני התושב המודאג שחיי השתבשו לגמרי בחודשיים האחרונים, שלא הצלחתי להתרכז בעבודה או לנהל חיי שגרה רגילים, כי חששתי באמת לגורל העיר שאני כל כך אוהב ולא ידעתי לאן הולכים פניה מכאן והלאה, אני אמור עכשיו לשמוח על כך שמפסיקים עם הקנסות במרכזי הבילוי ושהעיר חוזרת להתנהל כרגיל.
בנקודה הזאת האינסטינקט שלי רוצה להגיד תודה לראש העיר. באמת ובתמים רוצה לפרגן לו. רוצה לשכוח את הטלטלה שעברנו כאן יחד לאחרונה. לשים את זה מאחור. למי יש כוח למאבקים האלה ? בזבזתי הרבה אנרגיה אבל לא היתה לי ברירה והרגשתי שאני חייב. עם זאת אני תמיד מעדיף "לבזבז" אנרגיה על פרגון ולא על מאבקים.
אז למה בכל זאת קשה לי לפרגן במקרה הזה ?
כי אחרי כל הזגזוגים שלך אדוני ראש העיר, אני לא מאמין לך יותר.
לקחת עיר שקטה ושלווה, במו ידיך יצרת לה בעיה, ובמשך חודש וחצי שברת את כל השיאים האפשריים בהמצאת תירוצים לקיומה. כל שבוע שמענו תירוץ אחר לקנסות (אילוצים קואליציוניים, חוק המרכולים, חוק העזר העירוני, החלטת בית המשפט, סופרמרקטים מול בתי כנסת, הפרת הסטטוס קוו…)
ועם כל זה הייתי מעדיף לשכוח את הכל ולחזור לשיגרה, כי התוצאה היא העיקר. אתה רק בן אדם וכל אדם עושה טעויות.
אין לי צורך לדרוש ממך להודות שטעית. אני לא קטנוני.
אין לי גם צורך שתתנצל על כל הכינויים שהדבקת למפגינים. אני אדם בוגר ולא לוקח את זה באופן אישי. גם מיותר לי להצהיר "ניצחנו" כי ההרגשה היא שכולנו הפסדנו.
אני אפילו לא אקשה עליך ולא אשאל אותך אם "העיר חוזרת כמו קודם וכלום לא השתנה" אז בשביל מה עשית את כל זה ?
בכלל אני מעדיף פחות לשאול כרגע. פחות להטיל ספקות. רוצה רק להאמין שהכל באמת נגמר. שזה לא ניסיון להביא לרגיעה עד לבחירות.
רוצה אבל לא יכול. לא מסוגל להאמין לך יותר וזה ממש מתסכל אותי.
גרמת לי להבין שאתה לא רואה אותי ואת צרכיי בתור תושב. הוכחת לי שיש לך העדפות אחרות ושאתה לא רואה את כל התושבים כשווים. יש לך מושג לאיזו הרגשה זה גורם ? אתה יודע בכלל כמה אכזבת ? אני מקווה שאתה מבין שמתאכזבים ממישהו רק אם אוהבים אותו או מעריכים אותו, ואני מאוד הערכתי אותך. עצמתי עיניים מול הבעיות השונות שבעיר והתמקדתי בטוב, עד שהטלת עלינו את הפצצה האחרונה שפקחה לי את העיניים ומאז לא מצליח לי לראות את הטוב.
אתה יכול לעזור לי להאמין ? מישהו מטעמך יכול לענות לי ולהרגיע אותי שיהיה כאן טוב מעכשיו ?
ראינו את מכתב הדרישות של הרבנים שפורסם, שהאשים אותך ב"דרדור הסטטוס קוו בעיר" ושבעקבותיו התחיל כל הבלגן. אז איך קרה שעכשיו הם לא יתנגדו יותר שבתי עסק יפתחו בשבת ? האם גם הם מתחרטים על הכפייה ולא ידרשו אותה יותר או שגם אם הם ידרשו את זה אתה לא תתייחס לדרישתם ? האם הם החליטו להוריד פרופיל עד לבחירות ? אני מרגיש שאני צריך תשובות. רוצה להירגע באמת.
ברשותך אני אחזור לראיון הקצר שבסרטון –
כשאתה אומר "אין סיבה יותר להפגנות. אין סיבה להתלהם ולשלהב" אתה בעצם רק מסביר כמה היתה סיבה להפגנות !!! גם בגלל שברור וידוע שההפגנות הן הסיבה האמיתית לחזרה לשיגרה שהצהרת עליה, וגם בגלל שכשאתה מציע לנו להפסיק את ההפגנות, אתה חושף בלי להתכוון את מה שבאמת הפריע לך, ולכן כן היתה סיבה מאוד מוצדקת לקיומן של ההפגנות.
וכשאתה אומר ש"חוק העזר העירוני הוא מצוין ואי אפשר לשנות אותו" האם אתה זוכר שאותו חוק קובע שגם מוסדות תרבות, בילוי וספורט יהיו פתוחים בשבת לרווחת התושבים ?
האם אתה מתכוון ליישם את החוק הזה במלואו ?
לסיום, אני מציע לך להפסיק להתנהג כמו שריף של העיירה. להפסיק להנחית עלינו החלטות שמשבשות לנו את החיים. זאת עיר של כל האשדודים וכולנו שווי זכויות כאן. בפעם הבאה אנחנו מצפים ליותר שיתוף לפני קבלת החלטות. כולם רוצים לחיות בשלום ובשקט וזה מגיע לנו. באחריותך לפעול שהזכות הזאת תתקיים.
לציבור החרדי אני רוצה להגיד, שאם הייתי מרגיש שהזכויות שלכם בעיר נפגעות, הייתי יוצא למאבק באותה המידה. אין סיבה שאף אדם שגר בעיר הזאת, ירגיש נרדף או מקופח. בואו נשמור על הכבוד של כולנו ועל המרחב הציבורי שלכם ושלנו. בואו לא נתערב אחד לשני באורח החיים ולא ננסה לקדם החלטות שמפריעות לנו או לכם.
לכל אדם יש צורך בסיסי יסודי לחיות את חייו בקהילה עם צרכים זהים לשלו. מהסיבה הזאת הציבור החילוני לא מתערב באורח חייכם ולא מבקש לכפות עליכם מנהגים או אמונות אחרות.
כבדו בחזרה.
"כל ישראל ערבים זה לזה" זה משפט שהגו חז"ל, והלוואי שנזכור שזאת אחריות מוסרית חברתית עליונה של כולנו לקיים אותו.

שמוליק דואק – בתמונה עם השלט הצהוב (צילום: "אשדוד היום")