תביעה: חרף תוצאות הבדיקות נמנעו הרופאים לטפל והפציינט נפטר

תביעה: חרף הבדיקות שהצביעו על מחלת לב מסכנת חיים, נמנעו הרופאים מלטפל במנוח או להזהירו. התוצאה: חטף דום לב ומת במהלך אימון אופניים. הותיר אחריו אלמנה ו-6 יתומים.

המנוח, תושב הגליל, בן 63 במותו, היה חובב מושבע של רכיבת שטח על אופניו, והיה נוהג לבצע אימון רכיבה מספר פעמים בשבוע.

לדברי פרקליטו עוה"ד מאור גלבוע, המנוח הגיע לבדיקה שגרתית, במהלכה הועלה חשד, כי הוא סובל מבעיה לבבית. הוא נשלח לבדיקת מיפוי לב בביה"ח רמב"ם, שהעלתה כי ספיקת החדר השמאלי בלבו עומדת על 22%, ספיקה הנמוכה פי שלושה מן הנורמה .

על פי התביעה, הרופא שערך את הבדיקה ברמב"ם לא שיתף את המנוח בממצאיו, אלא הסתפק בשרבוט בכתב ידו על תוצאות הבדיקה את האבחנה: "קרדיומיופתיה?".

כך, ללא כל אזהרה או טיפול, נשלחו תוצאות הבדיקה בדואר אל המנוח עצמו. המנוח הגיע עם התוצאות אל רופאת המשפחה. רופאת המשפחה לא התייחסה לתוצאות הבדיקה, שחררה את המנוח לביתו בידיעה שבעוד שבועיים וחצי קבוע לו תור לקרדיולוג הקופה.

המנוח הגיע כמתוכנן אל הקרדיולוג המטפל מטעם קופת חולים 'כללית'. אך לדברי עו"ד מאור גלבוע, גם הקרדיולוג לא טרח להזהיר את המנוח, לא הנחה אותו לשינוי אורחות חייו, ולא רשם לו טיפול תרופתי שהיה יכול להצילו.

תחת זאת, כך על פי התביעה, שלח הרופא את המנוח לבצע בדיקה נוספת – אקו לב – שאמורה הייתה להתבצע כעבור מספר שבועות.

אך למרבה הצער, המנוח לא הגיע לבדיקה. הוא לקה בדום לב ומת במהלך אימון אופניים אינטנסיבי מספר ימים לאחר מכן.

לדברי פרופ' הילטון מילר, מומחה לקרדיולוגיה, הרופאים בקופת חולים כללית ובבי"ח רמב"ם חרגו בצורה משמעותית מהפרקטיקה הנהוגה במקרים שכאלה. לדבריו, הם היו יכולים להזהיר את המנוח מפני פעילות גופנית חריגה, לרשום לו תרופות מתאימות הידועות כאפקטיביות במקרים שכאלה, ואף לאשפזו.

"הדבר מהווה כשל חמור בהתנהלות הרופאים מאחר וידוע שאדם עם ממצאים כמו של המנוח, נמצא בסיכון גבוה לאי ספיקת לב ומוות", קבע פרופ' מילר.

המנוח השאיר אחריו אלמנה ושישה יתומים.

לאחרונה, הגיש עו"ד מאור גלבוע תביעת מיליונים נגד קופת חולים כללית, ונגד משרד הבריאות המפעיל את ביה"ח רמב"ם בחיפה – בטענה לרשלנות רפואית. בכתב ההגנה אותו הגיש ביה"ח רמב"ם נטען כי בית החולים רק ביצע בדיקות, והאחריות לטיפול במנוח מונח לפתחה של קופת חולים 'כללית'.

בכתב ההגנה של קופת החולים 'כללית' נכתב כי המנוח הזניח את בריאותו, לא נענה להוראות רופאיו, ולא הגיע לבדיקת הלב שנקבעה לו.

התביעה הוגשה לביהמ"ש המחוזי בירושלים, ונדונה בימים אלה.

אולי תתעניין ב...

נמל אשדוד: מפגש היסטורי של מנהלי העבודה לדורותיהם

חברת נמל אשדוד קיימה בשבוע שעבר מפגש ייחודי של מנהלי העבודה בנמל לדורותיו. במפגש החגיגי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים