הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

שתיקתו הרועמת של שמעון כצנלסון סביב סערת עץ האשוח

לפני מספר ימים, הנהלת הבית פאשן בעיר החליטה להציב עץ אשוח מקושט ודמויות מוארות כחלק מחגיגות נובי-גוד.

למעשה נדמה, כי הנהלת הבית נענתה לבקשות של תושבים בעיר והחליטה לכבד את המסורת, לצד הצבת חנוכיה במקום.

צילום: לאון גלמן

התקשורת הארצית עסקה אף היא בנושא ושוב, מרכז הבית פאשן, כסמל, עומד כמחלוקת ציבורית באשדוד. פחות משנה אחרי מחאת השבת, אשר המיקום המרכזי בגינה פרצה היה הבית פאשן, שוב, עומד המקום בפני מחלוקת והפעם עלתה סוגיית הצבת עץ האשוח לראשונה לצד דמויות מוארות. יש שטענו, כי מדובר בסממנים של חג נוצרי, אחרית הגנו בכל תוקף על מה שהם מכנים נובי-גוד ולא חג המולד, וזו מסורת שהביאו עמם לארץ מארצות חבר העמים לשעבר.

בצל המחלוקת הגדולה והדיון הציבורי, מי שהוביל את הציבור הדתי-מסורתי בין הפוליטיקאים היה אבי אמסלם – ממלא מקום ראש העיר, שפנה ישירות להנהלת הבית וביקש ״להסיר לאלתר את החרפה״. כלומר, להוריד את העץ והדמיות שהוצבו במקום. היו מי שראו בהצבת הסממנים לצד החנוכיה כפגיעה של ממש ברגשותיהם הדתיים-מסורתיים.

הנהלת הביג מצדה השיבה תשובה לקונית אשר עיקרה: ״העץ פה כדי להשאר״.

מי שנאלם קולו לחלוטין בנושא היה שמעון כצנלסון – סגן ראש העיר היום. האיש אשר רק לפני שנה סייר בשבת בביג פאשן ביחד עם מר אביגדור ליברמן (בעודו שר הבטחון) לא השמיע את קולו ועמדתו בנוגע להצבת עץ האשוח בביג. לצד הצבעותיו הגורפות באופן חד משמעי לצד הקואליציה בישיבת המועצה האחרונה, החליט כצנלסון, כפוליטיקאי ממולח וותיק, להעלם מהזירה הציבורית ומהתקשורת דווקא בלב הסערה אשר הרבה ממנה נוגע ישירות למרבית בוחריו. מקרה? לא בטוח.
האם כצנלסון חושב, שאילו יגיב בנושא, עצם תגובתו תעורר סערה? אולי אף תוביל להוצאתו מהקואליציה? מה בעניין הבוחרים שלו, שהיו בטוחים כי יקבלו ייצוג הולם במועצה?

בשונה מכצנלסון, אלי נכט, חבר המועצה החדש, החליט לייצג את בוחריו ולנקוט בעמדה ברורה לגבי הצבת העץ. נכט היה בין מובילי העמדה להציב את העץ ולחגוג נובי-גוד בביג פאשן. בערב כינון המועצה אף הזמין נכט את הציבור מעל לבמת הנואמים לחגוג את הנובי גוד בביג בביג. נציין, כי נכט אף הוא נמצא בקואליציה,ובעוד שנתיים וחצי, בהתאם להסכם הקואליציוני שנחתם בינו ובין ראש העיר, יהיה נכט סגן ראש העיר. אז מי אמר שבשביל להיות סגן ראש עיר חייבים לוותר על העקרונות? נכט מראה לנו יפה מאוד שאפשר גם וגם.

 

פנינו לשמעון כצנלסון על מנת לקבל תגובה ותגובתו טרם התקבלה. ככל שתועבר תגובתו, הרי שתפורסם במלואה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.