שר התחבורה הכריז על אשדוד כמטרופולין; ראש העיר:"הנמל החדש והסכם הגג יקדמו את העיר"

השר כץ בהכרזה: אשדוד כעיר מטרופולינית ומרכז תחבורה אזורי, תתאם ותקדם את דרכי התחבורה של אשדוד והערים שמסביבה, ואת הקשר שלהם עם מרכז הארץ

עוד בטרם הסתיים לו פרויקט התחבורה הניסיוני בעיר אשדוד בתמיכת משרד התחבורה, יצא היום (שני) שר התחבורה מר ישראל כץ בהצהרה, כי אשדוד תהפוך למטרופולין תחבורה.

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ הודיע לראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי, על החלטתו להפוך את העיר אשדוד למטרופולין תחבורה אשדוד רבתי שיאפשר לראשונה תיאום מירבי של כל התחבורה הציבורית באשדוד ובערים והישובים הסמוכים אליה.

אילו ערים תיכללנה במטרופולין אשדוד?

מטרופולין אשדוד יכלול את הערים אשקלון, קרית גת, קרית מלאכי, גדרה, יבנה, גן יבנה, בני עי"ש, וכן את המועצות האזוריות באר טוביה, גדרות, חבל יבנה, חוף אשקלון, לכיש וגן רווה.

מה המשמעות של הצהרת אשדוד כמטרופולין?

מטרופולין היא אוסף גדול של יישובים עירוניים וכפריים המקיימים זיקות בעוצמות שונות אל עיר־אם, שעל שמה קרויה לרוב המטרופולין. עיר־האם מספקת לערי ויישובי הלוויין שירותים בתחומי התעסוקה, החינוך, התרבות, ושירותים נוספים. הזיקות לעיר הראשית מתבטאות בין השאר בנסיעות תדירות אליה. האם באשדוד קיימים מספיק מקומות תעסוקה? 

במסגרת בחירתה של אשדוד לעיר מודל לתחבורה ציבורית ותחבורה בר קיימא, יוקם בעיר מרכז שליטה ובקרה משוכלל שישמש את המטרופולין, ויאפשר תיאום מירבי בין כל אמצעי התחבורה הציבורית באשדוד והערים הסמוכות אליה.

השר כץ ציין, כי אשדוד כעיר מטרופולינית ומרכז תחבורה אזורי, תתאם ותקדם את דרכי התחבורה של אשדוד והערים שמסביבה, ואת הקשר שלהם עם מרכז הארץ. לדבריו, אשדוד תהנה מרשת תחבורה ציבורית אינטגרטיבית של קווים עירוניים ובינעירוניים שיהיו חלופה אמיתית לרכב הפרטי.

"ההחלטה שקיבלתי נובעת מהצורך לפתח ולשדרג את שירותי התחבורה במטרופולין אשדוד רבתי. הרפורמה התחבורתית הגדולה באשדוד מאפשרת להפוך אותה למרכז מטרופוליני שיוביל יחד עם משרד התחבורה בקידום ושדרוג הרשת התחבורתית באיזור כולו." הוסיף השר כץ.

בימים אלה, הולכות ונשלמות העבודות להקמת רשת נתיבים של תחבורה ציבורית בעיר, כחלק מפרויקט "עיר תחבורה בת קיימא" המקודם בעיר. במסגרת הפרויקט תופעל מערכת קווים עירוניים, חדשים ומהירים, ויוכנסו לפעילות כ-40 אוטובוסים חשמליים. כמו כן, ישופר הקישור לתחנות הרכבת ולמוקדי ביקוש נוספים, כמו מרכזי תעסוקה, חוף הים ובתי חולים, ותדירות הקווים תגדל באופן משמעותי.

בנתיבי התחבורה הציבורית יוצבו תחנות אוטובוס מתקדמות וחכמות המצוידות בטכנולוגיה מתקדמת, ותינתן עדיפות ברמזורים לתחבורה הציבורית על פני הרכב הפרטי. בנוסף יכלול הפרויקט שיקום ושדרוג של יותר מ-300 תחנות אוטובוס ברחבי העיר וסלילת שבילים רבים לרוכבי אופניים.

יצוין, כי בשנים האחרונות שופרה התחבורה הציבורית לאשדוד והישובים שמסביבה לאין ערוך. תדירות הקווים בין אשקלון ואשדוד עלתה, נפתחו קווים חדשים ומהירים מאשדוד ליבנה, גן יבנה, קרית מלאכי וישובי המועצות האזוריות, וכן קווים בינעירוניים מהירים מאשדוד לראשון לציון ותל אביב, העושים שימוש בנתיב התחבורה הציבורית בכביש 20.

תדירות הרכבות מאשדוד לתל אביב עלתה בשנים האחרונות והיא עומדת כיום על 4 רכבות בשעה בשעות השיא. לאחרונה אף הוסבו חלק מנסיעות הרכבת, בשעות השיא לנסיעות ישירות לתל אביב, ללא עצירות ביניים.

 

שר התחבורה ציין, כי משרדו מקדם בימים אלה שורה של פרויקטים תחבורתיים גדולים באשדוד ובערים שמסביבה, בהיקף של מיליארדי שקלים. מדובר בין השאר במספר מחלפים, בהם על הלום, דרום צומת גן יבנה, בני דרום ובני ברית. בנוסף לכך מתוכננים כבישים חדשים והרחבות של כבישים קיימים שישפרו את זרימת התנועה ויגבירו את רמת הבטיחות של כלי הרכב בכבישים.

ראש עיריית אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, בירך את שר התחבורה על החלטתו והוסיף ״הפיכת העיר אשדוד למטרופולין תחבורתי מתבקשת לאור  תנופת הפיתוח בעיר בשנים האחרונות. פתיחת ביה״ח אסותא, נמל מים עמוקים חדש, והסכם גג שיוסיף לעיר כמאה אלף תושבים בעשור הקרוב, יהפכו את העיר למטרופולין חברתי כלכלי חשוב שיזדקק באופן טבעי גם לעצמאות בניהול מערך התחבורה הכולל בעיר וסביבתה״.

 צילום: פבל טולצ'ינסקי

אולי תתעניין ב...

נמל אשדוד: מפגש היסטורי של מנהלי העבודה לדורותיהם

חברת נמל אשדוד קיימה בשבוע שעבר מפגש ייחודי של מנהלי העבודה בנמל לדורותיו. במפגש החגיגי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים