הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

שם המשפחה של ילדה בת 9 יוחלף לשם משפחתו של האב שגידל אותה

פסיקה נדירה בבית המשפט לענייני משפחה אשדוד: סגנית הנשיא ענת אלפסי הכריעה: פסק דין שעניינו שינוי שם משפחה לקטינה – החלפת שם המשפחה של האב המסרב לקשר, בשם המשפחה של האם והאב המגדל

בפסק הדין, על ידי כבוד השופטת סגנית הנשיא ענת אלפסי, נקבע, כי שם משפחתו של אב אשר סירב לכל קשר עם בתו הקטינה, חרף העובדה שהופנה לגורמי טיפול, אינו נדרש לשאת במזונותיה, הסכים להעביר סמכויות אפוטרופוסות בלעדיות לאמה ולא התייצב לדיון, יוחלף בשם המשפחה שנושאת האם מנישואיה לאדם אשר גידל את הילדה מאז היותה תינוקת בת שנה, הוא השם שנושאת גם אחותה של הקטינה, באופן בו אף הקטינה תישא את שם המשפחה של כלל בני המשפחה.

עמדת העו"ס וב"כ היועמ"ש לפיה יש להוסיף את שם משפחת האם כשם משפחה ראשון, על מנת שלא למחוק לחלוטין את הזיקה לאב הביולוגי – לא נתקבלה, בשל טובת הילדה.

זאת, מן הטעם כי האב הביולוגי נשאר ככזה רשום במרשם האוכלוסין, אך לטובת הילדה אין טעם להותיר אצלה את שם משפחתו, דבר המהווה עבורה תזכורת מכאיבה לאב שזנח אותה.

להלן פסק הדין כלשונו:

הדיון נקבע לבירור עתירת האם לשינוי שם משפחתה של הקטינה באופן שבו תישא את שם המשפחה  "א", הוא שם המשפחה של האם מנישואיה ואף שם המשפחה של הילדה המשותפת לאם ולבעלה הנוכחי. מדוברבאדם שגידל את הילדה מאז היותה בת שנה ועד היום כאשר הילדה כבת 9 שנים. 

אביה הביולוגי של הילדה הוזמן לדיון אך בחר שלא להתייצב. בהליך קודם נתן הסכמתו המלאה לכך שהאםתקבל סמכויות בלעדיות מלאות כאפוטרופא של הילדה. אף בעניין שם המשפחה נתן הסכמתו,בשלב הראשוןלכך שהילדה תישא את שם המשפחה של אמה. אין חולק כי האב הביולוגי אינו מקיים כל קשר עם הילדה ואףאינו נדרש לשאת במזונותיה. במסגרת ההליך הקודם נעשה ניסיון לחדש את הקשר בין האב לילדה, אך ניסיוןזה לא עלה יפה בשל חוסר שיתוף פעולה עם האב. 

לקראת הדיון היום הוגש תסקיר העו"ס לסדרי דין, בו מתארת העו"ס את השתלשלות האירועים, מציינתמפורשות כי חידוש הקשר לא עלה יפה בשל היעדר שיתוף פעולה עם האב. אף על פי כן ממליצה שלא למחוקאת שם המשפחה של האב  הביולוגי אלא לצרפו לשם המשפחה הנוכחי של האם. זאת, בין השאר, על מנתשלא למחוק לחלוטין את זהותו של האב הביולוגי. העו"ס מציינת כי לאחר שהזכירה לאב הביולוגי את הטעםלהמלצתה, קיבל את המלצתה.

האם מבקשת לקבל את בקשתה כלשונה, בין השאר בשל כך שזהו רצונה של הילדה ועל מנת למנוע מצביםלא נעימים בהם הילדה נקראת גם בשם המשפחה של האב הביולוגי שעמו אין לה כל קשר בשל בחירתו שלהאב. האב עצמו כאמור לא טרח להתייצב לדיון. ב"כ היועמ"ש תומך בעמדת העו"ס לסדרי דין, מציין כימדובר בילדה צעירה, מציין כי אין מקום למחוק כליל את זהות האב הביולוגי ומוסיף כי שם משפחתההמבוקש אינו שם משפחתה הביולוגי של האם אלא שם משפחתה מנישואיה לאדם אחר. 

לגוף הענייןטובתה של הילדה עומדת על הפרק. טובת הילדה דורשת יציבות, דורשת וודאות ודורשת חיימשפחה קוהרנטיים יחד עם אחותה הצעירה ושני הוריה. מקום בו האב הביולוגי מתנער לחלוטין מכל קשר עםהילדה, ספק רב אם יש מקום ליתן ביטוי לשם משפחתו בתוך שם משפחתה של הילדה, וזאת מבלי לגרועמהיותו רשום כאביה הביולוגי במשרד הפנים ומבלי לשנות רישום זה. 

דברים אלה מקבלים ביטוי משמעותי ביותר משיחת הטלפון הקצרה שערך ב"כ התובעת עם הנתבע בדיון, כאשר הנתבע כלל לא הבין מי הילדה עליה מדובר. כאשר הסביר לו ב"כ התובעת את הדבר בפעם השלישית, הודיע לבסוף כי אינו מעוניין להגיע לדיון. נראה כי אמירה זו של האב הביולוגי מבטאת באופן המובהק ביותראת חוסר העניין שלו בילדה ואף בשם המשפחה. 

זאת ועוד, העובדה שהילדה מבקשת לשאת את שם המשפחה של האדם שגידל אותה כאב מתיישבת היטב עםטובתה של הילדה באופן שיאפשר לה לשאת את שם המשפחה של כלל בני משפחתה ולא ליצור אצלה שונות. המלצה על קיום שני שמות משפחה תואמת מצב שבו קיימת זיקה כלשהי לאב הביולוגי, אך מקום בו האבהביולוגי מנער חוצנו מהילדה, נראה כי הוספת שם המשפחה עלולה לגרום יותר נזק מתועלת. הוספת שםמשפחה זו מהווה תזכורת חוזרת ומכאיבה לילדה ביחס לאדם שאיננו מעוניין עמה בכל קשר. אין כל סיבהלהכאיב לילדה שעה שהאב הביולוגי הוא זה שבחר לנתק את הקשר. 

תמונה מתוך pixabay

אולי תתעניין ב...

הוארך מעצרו של הצעיר שדקר אתמול איש צוות ב׳בית הדר׳

חקירת אירוע הדקירה אמש במוסד רפואי בעיר אשדוד – בימ"ש השלום האריך הבוקר את מעצרו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.