הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

שלומי בן עזרי, מנכ״ל ארגון הקבלנים מציע: תמ״א 38 גם בבתי ספר ומוסדות ציבור

שלומי בן עזרי, מנכ"ל ארגון הקבלנים באשדוד מציע לעיריית אשדוד: לעשות שימוש בתמ"א 38 לחיזוק בתי ספר ומוסדות ציבור ישנים. לאור העובדה, שפרויקט ״מחיר למשתכן״ לא קיים בכלל באשדוד, קיים צורך להמשיך ולבנות דירות באמצעות תמ״א 38

"לרשויות המקומיות אין אינטרס כלכלי לקדם את תכנית תמ"א 38. ההוכחה לכך היא שבדיון במועצה הארצית לתכנון ובנייה בה אושרה הארכת התוכנית ב-3 שנים נוספות, נציג השלטון המקומי ביקש להאריך התוכנית בשנה אחת בלבד", כך אומר שלומי בן עזרי מנכ"ל ארגון הקבלנים באשדוד, ולכן לדעתו צריך למצוא תמריצים גם לעיריות.

בן עזרי, מנכ״ל ארגון הקבלנים: "צריך לייצר מנגנונים, שבהם חלק מהתמורות של המדינה בגין תוספת יחידות הדיור במסגרת תמ"א 38, יגיעו חזרה לעירייה. אם כל עירייה תקבל כ-40 או 50 אלף ₪ עבור כל יחידת דיור שתתווסף במסגרת התמ"א, לעיריות יהיה אינטרס לאשר תכניות כאלה. לדעתי, כדאי להרחיב את תמ"א 38 גם למוסדות ציבור ישנים, כמו למשל בתי ספר שיכולים לקרוס בעת רעידת אדמה או להיפגע מטילים בדיוק כמו כל בניין מגורים ישן. תתארו לכם חס וחלילה מה יקרה אם עקב רעידת אדמה,  בית ספר יקרוס בשעות הלימודים״.

לדברי שלומי בן עזרי, צריך להחיל את תכנית תמ"א 38 גם על בניינים ישנים פחות, לאו דווקא אלה שנבנו עד 1980. המחסור בקרקע מחייב אותנו לניצול טוב יותר של המשאב היקר הזה שנקרא קרקע. בניין שנבנה לפני 35 שנה, זקוק לחיזוק נגד רעידות אדמה ולמיגון. 

בנוסף כדי שיהיה אינטרס כלכלי לקבלנים להיכנס לפרויקטים של תמ"א 38 ביישובי הפריפריה בכלל ובאשדוד בפרט – שאינם רווחיים מבחינה כלכלית או שהרווח בהם גבולי – המדינה צריכה להעניק מענקים ישירים לקבלנים. לחילופין המדינה יכולה לתת זיכוי מס לקבלן/יזם שבונה בפריפריה, כך קבלן יוכל לקזז הזיכוי מהפרויקטים הרווחיים שלו. 

המנכ"ל בן עזרי: "צריך לחייב הרשויות בחוק, ליצור תכניות להתחדשות עירונית בשטחן. ככה תיווצר וודאות ויינתן מענה לתשתיות ומבני ציבור בראייה הכללית העירונית כפי שאין כיום".

למזלם של תושבי אשדוד, התמ"א מפותחת וזאת משתי סיבות, האחת – הרשות תומכת והשנייה כדאיות כלכלית. הואיל והכדאיות הכלכלית נמוכה מאוד יש לחפש תמריצים נוספים ליזמים כדי להרחיב את מגוון העוסקים בתמ"א גם לגופים עסקיים ותיקים ולא רק ל"יזמים צעירים". 

בשורה התחתונה – חייבים להרחיב את ההתחדשות העירונית, כי מחיר למשתכן ממשיך להתעכב ולא רואים את הפריצה בקרוב.

צילום: ערן אלרגנט

2 תגובות

  1. הקבלנים של אשדוד דואגים רק לעצמם

    לא רוצים תמא 38 אתם הרסתם את העיר היפה שלנו. הרסתם כל פינה ירוקה ובינתיים מרצים מהטכניון אומרים שהבניינים אפילו לא יחזיקו במקרה של רעידת אדמה

  2. הקבלנים של אשדוד דואגים רק לעצמם

    לא רוצים תמא 38 אתם הרסתם את העיר היפה שלנו. הרסתם כל פינה ירוקה ובינתיים מרצים מהטכניון אומרים שהבניינים אפילו לא יחזיקו במקרה של רעידת אדמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.