רשת ביטחון להצלת חיי פועלי הבניין|מאת: יצחק מויאל

יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, יצחק מויאל סבור,כי התקנה החדשה של משרד העבודה והרווחה לחייב קבלנים להציב רשתות תביא לצמצום נפילות מגובה

באחרונה  הנחה שר העבודה והרווחה חיים כץ  את גורמי המקצוע במנהל הבטיחות התעסוקתית לפעול להחלת התקן האירופאי על הפיגומים בישראל. כמו כן, הורה השר לבחון את האפשרות לחייב את הקבלנים בהתקנת רשתות בטיחות על הפיגומים למניעת נפילות של פועלי בניין.

אין לי ספק שמדובר בעוד מהלך נוסף ומבורך, שמוביל משרד העבודה והרווחה בראשותו של כץ בתחום בטיחות בעבודה ובמאבק להוריד את מספר הפצועים וההרוגים באתרי הבנייה,  מאבק שאנחנו שותפים לו בהסתדרות עובדי הבניין ובקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה. מהלך כזה מצטרף לעוד פעולות שלנו כמו השתלמויות עובדים בבטיחות, קנסות שמטילים פקחי משרד העבודה שהחלו בפשיטות על אתרי הבנייה והגשת כתבי אישום. כל זה יביא להערכתי  לצמצום ולהפחתת נפילות מגובה ויצמצמו דרמטית את היקפי הפגיעה בגוף ובנפש.

לצערי, כפי שטוען שר העבודה, אכן מרבית אתרי הבנייה לא משקיעים באופן מספק בפיגומים. בישראל קיים כבר תקן ישראלי (1139-1) המבוסס על התקן האירופאי העדכני (EN-12811-1). תקן זה נמצא כבר היום בתקנות מכירה והשכרת ציוד, אולם הוא חל על משכירי הציוד ומוכרי הציוד בלבד ולא על הקבלנים שעושים בפיגומים שימוש באתרי הבנייה. על קבלני הבניין חלים תקני בטיחות מיושנים שתוקנו לאחרונה ב-1988.  אין ספק שהתקנת הרשתות ושימוש בפיגומים איכותיים יותר ישמרו על העובדים במקרה של נפילה ויצמצמו דרמטית את היקפי הפגיעה בגוף ובנפש.

מבדיקה שנעשתה  על ידי הסתדרות עובדי הבניין בנוגע לתואנות באתרי בנייה גילינו כי 80 אחוז מנגעי העבודה באתרי הבנייה  הם כתוצאה מנפילה מגובה. לכן אני רואה חשיבות גדולה בנוגע לתקנה המחייבת כיסוי פיגומים ברשתות שיצילו חיי פועלי בניין.

התקן העדכני, יעניק מענה טוב יותר לאיכות הפיגומים המותקנים באתרי הבנייה ומתייחס הן לחומרי המבנה מהם עשוי הפיגום, הן לאופן ההרכבה שלו והן להיבטי תכנון שלוקחים בחשבון את העומסים שיופעלו עליו. עיקר יתרונו הוא בבקרת האיכות המוקפדת שעליו לעמוד בה.

בנוסף, קיים בישראל גם "תקן וולנטרי" להתקנת רשתות מגן נגד נפילה, הניתנות להתקנה אנכית על מבנים. עד כה לא הוחלה בישראל תקנה המחייבת את הקבלנים להתקנת רשתות אלה. ההוראה של השר כץ לבחון את עדכון התקנות בהחלט יהוו רשתות מצילות חיים.

לצערי, כפי שתיאר יו"ר קבלני הפיגומים, חיים שושן מרבית הפיגומים בישראל משמשים לעבודות בניין במשך 10-12 שנים ברציפות. הוא תיאר תמונת מצב על פיה רבים מהפיגומים נבנים בצורה רשלנית מבחינה הנדסית.

אני מאמין ומקווה ובטוח, שהתאחדות בוני הארץ ישכילו לבחון את התקנה החדשה כדי להקל על הקבלנים שנאלצים לשכור פיגומים במאות אלפי שקלים ולסייע בעניין

אולי תתעניין ב...

עו״ד אופיר לסרי: ״הקואליציה שברירית והם נלחמים בעצמם״

ערב סוער למדי היה אתמול במליאת הועדה לבניין עיר, שבה חברים כל חברי המועצה, עת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים