ריאיון חג עם ״יורש העצר״ אלי נכט: ״יצאנו ממצרים, כעת גם אשדוד בדרך לחירות״

ריאיון חגיגי עם חבר מועצת העיר עו״ד אלי נכט, אשר ממש לפני שנכנסנו למשרדו, יצא ממנו אחד האוליגרכים העשירים ביותר, הנמצא ברשימת 100 העשירים בעולם. התרגשנו מהיכולת שלנו להריח במקום את ריח האפטר שייב היוקרתי שהותיר הלקוח שלו על הכיסא, אבל אצל נכט מדובר בעניין שבשגרה וגם המטוס הפרטי, עמו הגיע אליו האוליגרך, לא הצליח לרגש אותו יותר מדי. 

״הכי חשוב הוא שאותו אוליגרך עשה עלייה ארצה, זה יותר מרגש״, אומר לנו נכט ובכך, הצליח למקד אותנו בסדר העדיפויות שלו.

עו״ד אלי נכט (35), הוא אולי הדמות המסקרנת והלא שגרתית ביותר במועצת העיר. נכט הוא עורך דין במקצועו, למד משפטים באוניברסיטת תל אביב וגם מדעי המדינה, כלכלה ותואר שני בתקשורת פוליטית. הוא כבש בסערה את מועצת העיר והצליח להכנס עם 2 מנדטים, על אף שרבים כלל לא נתנו לו סיכוי, למעט מביני העניין בפוליטיקה המקומית. נכט עתיד להיות ״יורש העצר״ והבית החדש למצביעי העולים החדשים והוותיקים. אם נדבר במטאפורות: כרגע, ״המלך״ של עולי ברית המועצות לשעבר הוא שמעון כצנלסון, על אף שכוחו הצטמצם בבחירות האחרונות והוא נותר עם 4 מנדטים משלו ושניים נוספים של גרשוב, כתוצאה מאיחוד הסיעות. בבחירות הקודמות מצבם היה זהה, אך בחישוב מול חברי המועצה בקדנציה הקודמת (27) מול כמות חברי המועצה הפעם (29) מדובר בירידה. הסיכויים, שגרשוב וכצנלסון יתמודדו בבחירות הבאות הם לא גבוהים, בעיקר בשל הגיל המתקדם של השניים והסכסוךֿ הקיים ביניהם כיום, אשר בוודאי לא יותיר אותם ביחד בהמשך, כפי הנראה היום. בבחירות הבאות, צפויים השניים להיות קרובים לגיל 80, יותר מכל המועמדים האחרים וקיים הסיכוי הסביר, שמא יבחרו לא להתמודד כלל.  

עו״ד נכט הוא הפוליטיקאי המעניין ביותר במועצת העיר 

״הנסיך״ כאן או ״יורש העצר״ הוא עו״ד אלי נכט, שנמצא בגיל המתאים, עם השכלה, יכולות פוליטיות חוצות מגזרים ולכן, הצפי הוא, שבבחירות הבאות הוא ייאבק על הפוטנציאל של לפחות 8 מנדטים הקיימים בעיר, בהצבעה מגזרית. יש אשר יגידו, כי ההצבעה המגזרית חלפה מהעולם, ונכון, שהעולים החדשים כבר לא מצביעים למגזר אבל הבחירות הארציות האחרונות הוכיחו לנו, שההצבעה המגדרית באשדוד עדיין שרירה וקיימת. ״ישראל ביתנו״ בראשות ליברמן הצליחה להגיע לכ-15,000 מצביעים בעיר ולהיות המפלגה השלישית בגודלה בעיר. נתון זה מוכיח, כי ההצבעה לפי מגזר עדיין קיימת וכי למפלגות אלה קיים מנגנון יום בחירות משומן למדיי וגם מוצלח.

השורה התחתונה היא, שכל מי שאי פעם ירצה להיות ראש עיר באשדוד, לא יוכל להתעלם לא מהחרדים ולא מאלי נכט. מעמד גבוה, לכל הדעות.  

גם בקרב בכירי הפוליטיקה בעיר מבינים את הלך הרוח בעניין היותו של נכט ״יורש העצר״ וזו, אולי, הסיבה אשר בגינה נכט זוכה לכבוד והערכה, בשונה מחלק גדול מחברי המועצה. מישהו כאן מתכנן את הקמפיין העתידי שלו, בתום 4.5 שנות קדנציה הנוכחית ומכין לעצמו את הקרקע לבחירה לראשות העיר. הואיל והצפי הנראה לעין כיום הוא שגם ראש העיר יחליט לא להתמודד בבחירות, ההימורים מצטמצמים ביותר סביב התכנונים העתידיים. כאמור, עוד חזון למועד. 

את הריאיון עם נכט אנחנו עורכים מהמשרד שלו, אותו פתח בשיתוף עו״ד אלכסנדר אוברפלד, שהוא גם ממוקם במקום השני בסיעתו. 

מה חדש בימים אלה?

רעייתי אמורה ללדת בכל יום את בתנו הרביעית במספר. היא צפויה להיות אשדודית מלידה לעומת יתר הילדים שנולדו בבתי חולים מחוץ לעיר. בימים אלה, פתחנו מחדש משרד עורכי דין ביחד עם חבר המועצה עו״ד אלכס אוברפלד. אני עוסק בעיקר בתחומים של משרד הפנים, עלייה והשקעות. אוברפלד עוסק בהוצאות לפועל, פשיטות רגל והמשרד עוסק גם בדיני עבודה, תאונות דרכים וכיו״ב.

במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, קיבל נכט לידיו את תאגיד המים ״יובלים״, שזה אחד התפקידים הבכירים ביותר הקיימים במועצת העיר. מדובר בתפקיד עשייה משמעותי, עם יכולות השפעה חיוביות מיידיות כלפי התושבים. מחד, מדובר בתאגיד עם מוניטין לא גבוה בקרב התושבים אבל כזה, אשר התעמקות בעשייה בו יכול לשפר לאין ערוך את תחושות התושבים ואת מצב תשתיות המים והביוב בעיר, במיוחד ברבעים הוותיקים. יש הטוענים, כי סכסוך מוקדם של נכט עם מנכ״ל התאגיד שלמה אטיאס, אשר נשמעו בעניין יחסי האנוש שלו טענות בעבר על ידי חלק מהעובדים בתאגיד, הוא גורם עיכוב משמעותי בכניסתו של נכט לתפקיד. אחרים, טוענים טענות אחרות אבל מה שוודאי הוא, שכבר חצי שנה חלפה מאז הסתיימו הבחירות ונכי עדיין לא נכנס באופן רשמי או באופן כלשהו לתפקידו כיו״ר תאגיד המים. 

מתי המינוי שלך כיו״ר יובלים ייכנס לתוקף?

שאלה מעולה. אני מחכה שהמינוי יעבור את כל השלבים כרגע זה עומד בפתחה של ועדת המינויים לבכירים. 

הצלחה משמעותית שלך עד כה כחבר מועצת העיר?

להעמיד את הנושא של הכפייה הדתית על סדר היום עד כדי כך שאשדוד הגיעה בכתבה מחמיאה לניו יורק טיימס, תודות למאבק שניהלנו. 

ואכן נזכיר, כי בערב כינון מועצת העיר, עלה נכט לבמה בנאומו הפומבי הראשון והצהיר על הצבת עץ אשוח בביג והזמין את הנוכחים להגיע ולחגוג ביחד את חג ה״נובי גוד״, המזוהה עם עולי ברית המועצות לשעבר, בעיקר, כחג אזרחי ולא דתי, על אף הדימיון הרב בינו לבין חגים נוצריים

איך היחסים שלך עם ראש העיר?

יחסים טובים מאוד. לא הייתה שום פניה שלי לראש העיר שנענתה בשלילה עד היום. כמובן, שגם אני מבין את הקווים האדומים, בהתחשב בקואליציה הנוכחית, שיש בקשות שלא ניתן אפילו לבקש בגלל המרקם העדין. יחיאל אומר, שאני יושב איתו יותר מכל חבר מועצה אחר. הסיבה לזה היא שאני מבין שהלו״ז של יחיאל מאוד צפוף ולעיתים יש סוגיות חשובות, שאני יודע שאת הפתרון בעבורן יש רק אצלו ובלית ברירה, אני מגיע ללשכה, תופס את הרגע המתאים שדלת ראש העיר נפתחת, משתלח פנימה, גוזל את ה-2-3 דקות שאני צריך ומקבל את הפתרון. 

איך זה באמת לשבת בקואליציה עם 10 חברי מועצה חרדים?

אין לי כל נגיעה מולם. את הדברים, שאני צריך אני סוגר ישירות מול ראש העיר. חשוב להבין, שמה שקורה במועצה עצמה, זה סוג של הצגה משום שהמועצה נועדה מלכתחילה לחברי האופוזיציה. אנחנו, כחברי קואליציה, סוגרים את כל הסוגיות החשובות לנו בישיבת ההנהלה לפני כן ומגיעים למועצה מתואמים לכן המועצה זו הבמה הלגיטימית של האופוזיציה, כי אין להם דרך אחרת להביע את ההסתייגויות שלהם. לתושבי העיר, שלא מודעים איך עובדת המועצה, התחושה היא, שרק חברי האופוזיציה מתבטאים ופועלים למען הציבור כאשר בפועל, היכולת של חברי האופוזיציה, חוץ מלהביע את הסתייגותם, לשנות לדברים, נמוכה מאוד. יחד עם זאת, גם חברי האופוזיציה מודים שאני לא מונע ממניעים אופוזיציוניים וקואליציוניים אלא מנסה להתייחס לגופו של עניין.

איך אתה רואה את עצמך בעוד 4.5 שנים

אנחנו נהיה הסיעה הגדולה ביותר בעירייה, ללא צל של ספק. המטרה היא להשפיע על כל אספקט בחיים בעיר אשדוד. נכון להיום, קיבלנו 2 מנדטים מתוך 25 חברי קואליציה והם לא מקנים לנו את ההשפעה שהציבור מצפה מאיתנו לפעול. ציפיית הציבור שאני מתנהל מולו היא כאילו יש לנו 20 חברי מועצה בקואליציה מתוך 25. לפחות פעם בשבוע אני נשאל: איפה שובר הגלים בעיר כבר? ואני משיב, שזו סוגיה שקשורה לשלטון המרכזי ולא לעירייה אבל בשאלה הזו אני מבין שני דברים: א- אנשים לא מספיק מודעים לאופן קבלת ההחלטות וההליכים הביורוקרטיים. ב- אנשים לא מבינים שיש סוגיות, שבסופו של יום מי שאמון על קידומם הוא בעיקר ראש העיר. אני מרצה במשך 10 שנים במרכז להכשרה פוליטית, שזה הגוף שנבחר על ידי הכנסת במכרז לצורך הכשרת עוזרים פרלמנטריים ויועצי שרים. לדעתי, הפספוס הגדול במחאה של הצדק החברתי בשנת 2011 (ברמה הארצית) היא שאנשים באו לדרוש ולא הכירו את המערכת עד כדי מצב שלא ידעו מה אפשר לדרוש. המטרה שלי לאורך השנים האלו, הייתי מאוד רוצה להסביר וללמד את הציבור איך עובדת העירייה, איך עובדים המנגנונים, אילו זכויות מגיעות לתושבים, מה אפשר לצפות מהעירייה לעשות ומה אי אפשר. ברגע שאנשים יבינו את מסגרת האפשרויות, גם הציפיות שלהם יהיו בהתאם ואם הציפיות יהיו בהתאם, הם לא יתאכזבו כמו שקרה כבר מספר פעמים. 

האם תתמודד לראשות העיר

לא רואה את זה על הפרק.

ספר לי על מקרה, שלא הרגשת בנוח להתיישר עם הקואליציה ונאלצת או כזה שהלכת נגד הזרם

יש לי מספר מקרים כאלה. הובא לדיון בועדה לתכנון ובניה הנושא של שינוי ייעוד של קרקע מול בית המלון ״לאונרדו״, כאשר הקרקע מיועדת לתיירות. היה רצון להפוך את הקרקע לייעוד משולב תיירות ומגורים היות וחלק מהאג׳נדה שלנו לאורך הקמפיין היא לקדם תיירות בעיר ויש לנו מחסור גדול בבתי מלון, לדוגמה ההבדל בין אשדוד לנתניה הוא שמיים וארץ – 2 ערים עם מרחק זהה מתל אביב על החוף בנחיתות משוועת מבחינת כמות התיירים ומקומות הלינה. בנתניה מבקרים הרבה תיירים ואילו באשדוד, ניתן למדוד את הכמויות עם פינצטה. אני אישית, כסגן נשיא הפדרציה לשחמט. השגנו מימון של חצי מיליון יורו מרומן אברמוביץ׳ לטובת אליפות שחמט העולמית ודחפתי, שהאליפות תתקיים באשדוד. הסיבה העיקרית שזה לא יצא לפועל, היא שלא היו מספיק חדרי מלונות בעיר. על כן, אני חושב, שבתי מלון יכולים להביא תעסוקה לתושבי העיר, תיירים – חוץ ופנים, וברגע שיש תיירות יש גם בילוי, פנאי, פרנסה והתעוררות של העיר. 

הנושא של הקאנטרי – יש שטח ליד הקאנטרי המיועד שהיה רצון להפוך אותו למגורים ואני חשבתי שאנחנו בסיעה שלנו מן הנכון שתהיה אפשרות לקאנטרי להתרחב, כי אין יותר מקום לקאנטרי נוסף ואם לא תהיה אפשרות להתרחב לא יהיה קאנטרי נוסף. כל חברי הועדה מהקואליציה חשבו שיש לאפשר שם איזור מגורים. אין אמת אבסולוטית אבל בהיבט הזה, הצבענו בשונה מחברי הקואליציה ונמנענו. 

עד היום לא היה אף חבר קואליציה למשל בועדת בניין ערים, שלא הצביע ביחד עם הקואליציה. 

נכט משתף אותנו במקרה שהפתיע אותו ביום הריאיון ולטענתו, קורה לא מעט

היום עצרה אותי אישה דתיה בעיר ואמרה לי: ״תודה רבה לך, צריך להפריד את הדת, שלא צריכה להיות חלק מהשלטון וצריכים לחיות ביחד זה לצד זה״, נשארתי חסר מילים וזה הוכיח לי שאני בדרך הנכונה. 

יש לך חברים?

אני רוצה להאמין שכן. 

איך בעניך נראים השינויים בקואליציה שקורים היוםהתפרקות הלביאות והריב המתוקשר של לסרי עם ש״ס.

אני חושב, שיש סיעות שהן סיעות אידיאולוגיות ולכן לדעתי הדבק שמאחד ומניע אותן הוא מאוד חזק ולכן ההישרדות הפוליטית שלהן לאורך זמן מובטחת. לעומת סיעות אחרות, שהגיעו עם מצע כללי ואולי הרצון שלהן הוא באמת לפעול למען התושבים אבל הפרשנות מה טובת התושבים שונה. 

ומה עם הריב המתוקשר של ש״ס עם ראש העיר?

אני חושב שביום הזיכרון אנו נוהגים לומר את המשפט: ״נסלח ולא נשכח״ גם כאן המקרה דומה וימים יגידו. 

כמה זמן תחזיק הקואליציה, לדעתך?

אני חושב שזו קואליציה איתנה מאוד. אני רוצה להחמיא לראש העיר הוא הצליח לעשות משהו שאיש לא תיאר שייעשה באשדוד. ראש העיר הצליח לייצר אספקלריה שמשקפת את הרכב האוכלוסיה בעיר בהרכב הקואליציה. 

אולי תתעניין ב...

ועידת השׁוּפוּנִי

כנס בתחום החינוך נערך היום (ראשון) במרכז ״כיוונים״ בעיר, ״וועידת חינוך״ קראו לה מארגניה. נצייין, …

תגובה אחת

 1. אבינועם בן מרדכי

  אלי היקר והתמים..??
  נראה שאתה לא נאיבי. אך האופטימיות שלך והסולידריות שלך משדרות משהו אחר. השאלה שאתה חייב לשאול עצמך ותשיב לבוחריך ( אם אתה עדיין "סופר" אותם) היא: מתי יגיע הרגע שבו לסרי חסר החוליות הרדוף רגשי נקם בלבנבנים ולא מאמין לאף אחד שאינו חובש כיפה ו/או יוצא עדות המזרח
  יזרוק אותך לכלבים??? כרגע אתה לא מפריע לו יותר מדי, אך ברגע שתתחיל לחטט ותדרוש דברים משמעותיים תמצא עצמך מתעופף ללא הסבר.!!!
  זה עניין של זמן בלבד . ברגע שתצליח להצליח.. אתה בחוץ! הקטע הוא שאתה לא יכול להזיק ביובלים. מצד שני מה בדיוק תשווק לציבור הבוחרים הממוצעים שבחרו בך- שהחלפת צנרת מחלידה?

  כל תפקיד המשרת ציבור חשוב. אך
  . ביובלים תיעלם מתודעת הציבור ורק בגלל זה קיבלת את התפקיד, שגם כך מנסים למסמס לך אותו. אתה סבור שלאחר חצי שנה זה מקרה שאתה לא מתמנה? אתה באמת חושב שאם תהיה נאמן ולויאלי ללסרי המנכל אטיאס – יהיה נאמן לך? אשליות!!
  אלי נכט- יש לך רק צ'אנס אחד בלבד!!!: להביא את עניין השתלטות החרדים לשפיץ לקדמת הבמה ואז – עם קמפיין מתוכנן מראש!!!- לפרוש כמו גדול!! אחרת תיזרק לכלבים ואף אחד לא יזכור אותך בבחירות הבאות. שום ליקוק שלך ללסרי לא יקדם אותך ולא יזכה להערכה אמיתית מצידו. אתה "עלול" גם להיות יריב חזק מדי לגבי כנפו עושה דברו של לסרי. תחשוב על זה. אלא אם כן כבר עתה הפכת להיות עוד פוליטיקאי ללא מצפון וללא חוט שדרה.
  אל תהיה חיקוי עלוב של בניה וגרשוב- זמנם וסגנוננם חלף עבר מהעולם.
  כל טוב לך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים