הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

ראש העיר בועידת האיקומרס: ״נבנה רכבות עיליות בעיר״

ועידת האיקומרס החלה הבוקר ונערך ביוזמת סגנית ראש העיר שרון מרק. מאות מתושבי העיר והסביבה הגיעו לועידה אשר התקיימה במשכן לאומנויות בעיר והארגון היה למופת

ראשון הדוברים בכנס היה ראש העיר, ד״ר יחיאל לסרי, אשר בתחילת דבריו הודה לסגניו הנמצאים באולם. איזו כלכלה מתאימה לאשדוד בעת הזו, הטכנולוגית? שאל ראש העיר וביקש לחשוף את החזון הכלכלי של העיר לעשור הבא.
בדבריו, ראש העיר דיבר ארוכות על מודל התחבורה תוך התעלמות טוטאלית מדו״ח מבקר המדינה הקשה אשר המליץ לחייב אותו ואת מנכ״ל העירייה באופן אישי. בנוסף, הרבה ראש העיר לדבר על הנמל כעוגן כלכלי משמעותי בעיר. גם כאן, ראש העיר התעלם מהמאבק שלו מול עובדי הנמל אשר הגישו התנגדות לבניית שכונת רובע הנחל, הצמודה לנמל ואשר בנייתה עלולה למנוע המשך התפתחות של הנמל. דבר והיפוכו?

להלן דבריו של ד״ר לסרי בכנס:

אשדוד, 2025, חזון שהתגבש בשנה האחרונה, לדבריו של ראש העיר. על פי החזון, בשנת 2025, אשדוד תהיה מרכז כלכלי מהחשובים במדינת ישראל. כשמדברים על חדשנות, מתכוונים לא רק לחדשנות כלכלית אלא גם חברתית. תיירות, כלכלת אינטרנט, חדשנות חברתית בחינוך, בתחבורה. תלמידי כיתות יב׳ נכחו בכנס: ״הם דור העתיד וגדלים בעולם משתנה ללא היכר״, אמר ראש העיר. שיתוף התושבים ושמירה על הסביבה הם חלק מהחזון, אמר ראש העיר.
יש המתייחסים לפער החברתי האדיר שנוצר בין אלה שמשתמשים בטכנולוגיות לאלה שלא. יש הטוענים, כי יש מהפכה שמחויבת להגיע לחברה הישראלית. במרכז הבינתחומי מתייחסים באמביוולנטיות והטענה היא, שהגל הראשוני של ערים טכנולוגיות היה ״בלוף״ ולכן צריך לחזור ולהתכנס למקומות הרלוונטיים של טכנולוגיות בשירות התושבים. צריך לבנות מדד בהתאם. 6 מאפיינים נקבעו בעניין הזה.
אבני הדרך באשדוד הפכו אותה למטרופולין כלכלי חשוב במדינת ישראל, אנא רשמו לפניכם, אמר ראש העיר. במשק הישראלי יידעו על הכוונות שלנו וזאת מעבר לתכנית שתוצג במהלך הכנס היום.
התשתיות הקיימות באשדוד: תעשייה מפותחת ופעילות נמליץ ומצד שני עסקים קטנים ובינוניים שמאפשרים התפתחות של כל סוגי המסחר. הצמיחה האדירה בשוק המחסור המקוון לא כוללת את העסקים הקטנים, משום מה.
מה מביא אותנו לשאוף לחזון הכלכלי? הנתונים של אשדוד כיום. אשדוד היא העיר החמישית בגודלה בישראל, עיר נמל, בתי זיקוק, אגן כימיקלים, אלתא וכמובן עולם עסקים קטנים ובינוניים. שיעורי האבטלה עד לפני עשור תמיד היו גבוהים יותר מהממוצע הארצי וכמענה לכך, לפני 10 שנים הקמנו את אגף התעסוקה שעליו היה ממונה יהודה פרנקל. פעלו לתוספת מקומות עבודה חדשים והשבחה של התעסוקה בעיר, בתעשיית היי-טק.גם החרדים ייכנסו לשוק העבודה והמרכז ייפתח בתחילת ינואר 20.
נמל המים העמוקים יחל לפעול בעוד שנתיים עם עורף לוגיסטי של 2000 דונם ומיזם התחבורה הציבורית שהרי זכתה בו לפני 5 שנים כמודל ארצי עם נת״צים ותחנות חכמות והכל בהשקעה של חצי מיליארד שקלים מכספי הממשלה. (ה״מ מיליונים הושקעו בפרוייקט מכספי הארנונה של תושבי העיר, קופת העירייה והזאת לפי דו״ח מבקר המדינה).
לאחר מכן, הציג ראש העיר נתוני חינוך כאילו אשדוד היא עם הניקוד הגבוה ביותר. בפועל, ידוע שהנתונים לא מדוייקים והדבר נכתב לא פעם בכתבות במדור חינוך ב״אשדוד היום״.
ראש העיר ציין: פרויקט סיני, פרויקט סינגפורי ופרויקט נוסף בשיתוף חברה מסחרית.
רכבת עילית, מגדלי סחר בינלאומי.במרץ 19 נחתם הסכם הבנות עם סין ובנובמבר הנציג הסיני יגיע לאשדוד.
הפרויקט הסינגפורי מתחבר לתחבורה חכמה ומתקדמת הקיימת באשדוד. לא רק נת״צים אלא ביחד עם חברת מובילאיי הקמנו מעבדה המייצרת מידע על תחבורה שתעמוד בפריסה בינלאומית לצורך פיתוח טכנולוגיות בתחבורה. החברות הגדולות האלה מצאו באשדוד את המקום לקדם בו רעיון של טכנולוגיות חדשות ותחבורה.
לפני מספר שנים, נבחרה אשדוד עם עוד 7 שנים מרחבי העולם לשמש מודל תכנוני מבחינת הכלכלה. בשיתוף פעולה עם חברות מסחריות, בהקשר של עיר חכמה, בוצע מחקר על ידי סטודנטים שמטרתו היתה להציע מודל תכנוני, התבסס על שילוב בין מקומות מגורים למקומות התעסוקה, הנמל.

תגובה אחת

  1. לסרי איש החלומות… גם בתל אביב חפרו את מעלת בלאומילך. האיש מפנטז טמאמין לשטויות של עצמו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.