הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

ראש בראש על העיר אשדוד: אריה דרעי ואביגדור ליברמן|מי הימר נכון?

תמיכתו של אריה דרעי בראש העיר יחיאל לסרי לכהונה נוספת הותירה לא מעט גבות מורמות השבוע

במצב בו ילדים של האוכלוסייה החרדית בעיר עדיין לומדים בקרוואנים במוסדות אשר מעמדם לא הוסדר; סוגיית השבת לא מטופלת לשביעות רצון החרדים, שכן מאז מחאת השבת לא ניתנים כלל דו"חות לבתי עסק הפתוחים בשבת; חוסר התיאום עם אגודת ישראל ומה שנראה לפחות היום כ"פיצול הקול החרדי באשדוד"; אי קיומו של הסכם חתום בין ש"ס ללסרי – כל אלה ועוד מעוררים פליאה גדולה הן בקרב הציבור החרדי והן בזה הכללי, אל מול תמיכתו הפומבית של דרעי בלסרי.

"האם דרעי לקח הימור גדול מדי?; האם חברי המועצה החרדים בעיר מעורבים בתמיכה של דרעי בלסרי?", אלה רק מעט מהשאלות שציינו בפני המערכת בכירים בש"ס בעיר.

קצת מספרים

בבחירות 2013 יצאו להצביע 94,491 מצביעים באשדוד. אומנם לאור ההתעוררות בצד החילוני, המסר צפוי לעלות, אבל לצורך חישוב שמרני המבוסס על בחירות העבר, נותיר את המספר על כנו (דבר שמחזק את לסרי).

לצורך ניצחון של לסרי כבר בסיבוב הראשון, עליו להשיג 40% מהמצביעים שהם כ-38,000 קולות.

יחיאל לסרי בתמיכת שר הפנים אריה דרעי

נכון להיום, קיבל לסרי את תמיכת ש"ס ובהנחה שלא יהיה פיצול שם וכל המצביעים של ש"ס בבחירות האחרונות יגיעו גם הפעם להצביע כגוש אחד, יהיו ללסרי 11,000 קולות יתרון על פני מתחריו.

מה שמותיר אותו עם הצורך להשיג עוד : 27,000 קולות.

בהנחה שאגודת ישראל אף הם לא יתפצלו, יגיעו כולם להצביע ויתמכו בלסרי עם 11,000 הקולות שלהם, עדיין יצטרך להשיג לסרי כמות אדירה של 16,000 קולות. נציין, כי בכירים ב"אגודת ישראל" אמרו למערכת, כי לא קיימת השפעה לסגירה של דרעי עם לסרי וכי אצלם לא קיימת, נכון להיום, סגירה על תמיכה כלשהי בלסרי.

שאלת השאלות – האם יצליח לסרי להשיג 16,000 קולות בבחירות הקרובות? לאור מחאת השבת שאותותיה עדיין ניכרים בקרב הציבור ועוררה אותו לתחומי עניין נוספים כמו בניה, חינוך ומקומות עבודה, עדיין ללסרי המשימה להביא כמות כזו היא לא פשוטה, בלשון המעטה.

אם ננתח את מצב הרשתות החברתיות, כפי שעשינו לא פעם ב"אשדוד היום", המסקנה היא, שהציבור עדיין לא שכח את מעשיו של לסרי בעניין הקנסות והניסיון, לכאורה, לסגור את העיר בשבת והוא לא מצליח להתרומם בחזרה, על אף העבודה הקשה שהוא עושה.

מאידך, אריה דרעי וותיק בפוליטיקה ויודע לראות מספר צעדים קדימה. ההימורים הלא מוצלחים שלקח ספורים ביותר והשאלה היא האם הפעם הצליח או לא, תוכל לקבל מענה רק ב-30/10/2018.

שמעון כצנלסון עם תמיכתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן

שמעון כצנלסון הוא המועמד המוביל וזוכה לתמיכה של איווט ליברמן ומפלגת "ישראל ביתנו". בבחירות האחרונות זכה ל14,122 קולות לראשות העיר. למועצת העיר הוא גרף 9,951 וכיום הוא יו"ר האופוזיציה עם 4 מנדטים (מושב אחד יותר מראש העיר).

אם ננתח את הסיטואציה בדיוק כפי שניתחנו את זו של לסרי לעיל, על פי ההצבעות בבחירות האחרונות, וניקח את כמות ההצבעות של כצלסון (9,951) ; גרשוב (5,212) (שלא ירוץ בנפרד, בוודאי לא לראשות העיר); גיטרמן (6,806) – שמרבית מצביעיו למועצה הם עולים חדשים ונטיית ליבם תהיה להצביע למועמד עולה חדש כמוהם, נגיע למינימום 22,000 מצביעים לשמעון כצנלסון מגוש העולים החדשים איתם הוא מתחיל את מסע הבחירות שלו באופן כמעט וודאי. הסכום הוא זהה לתמיכה של 2 המפלגות החרדיות בלסרי (בהנחה שגם "אגודה" יתמכו בו). החישוב של 22,000 תומכים בכצנלסון לראשות העיר בקרב גוש העולים, הינו לאחר הפחתה מתבקשת של ציבור עולים שלא מעוניים בכצנלסון ויחליט לתמוך במועמד אחר (אם כי הדבר מינורי).

השאלה שדרעי ויועציו צריכים לשאול את עצמם היא: מי יצליח לקבל יותר קולות במגזר הכללי (לא חרדים ולא עולים חדשים) – האם יהיה זה לסרי או שמא כצנלסון?, שהרי הניתוח המספרי מראה בקלות, כי מבחינה מגזרית – הם מצויים בשוויון.

דרעי מול ליברמן

בין השניים ידוע, כי קיימים יחסי חברות רבת שנים על אף היחס השונה לדת. כאשר ליברמן החליט להגיע ולתמוך בחנויות הפתוחות בשבת באשדוד דרעי תקף את החלטתו ובין השניים היה נראה, כי מתגלע, לכאורה, ריב על רקע אידיאולוגי.

בשבוע האחרון, יצא דרעי בהצהרה, כי העובדה שזכינו לכך שאביגדור ליברמן הוא שר הביטחון שלנו, זו, למעשה, הצלה של ממש והוא שר ביטחון מעולה.

ציינו לשבח למעלה את מהלכיו של אריה דרעי בהימורים פוליטיים בדרך כלל נכונים אבל בוודאי אין להקל ראש במהלכיו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, שאנחנו יודעים שגם הוא לא רוצה ולא אוהב להפסיד. לאור העובדה שהחליט לתמוך בכצנלסון,בוודאי תמיכתו שווה הרבה לא רק בקרב ציבור העולים אלא גם בקרב הציבור הכללי שמעריך אותו מאוד.

איחוד של גלבר עם כצנלסון?

המועמדת הלן גלבר העמידה את עצמה לראשונה כמובילה של רשימה למועצה ולראשונה גם לראשות העיר. אומנם התמיכה של אינג' צבי צילקר בה בוודאי מעניקה לה ליתרון חשוב ומשמעותי, אך מכאן ועד לניצחון הדרך תהיה קשה ומפרכת. בבחירות האחרונות, זכה צילקר לתמיכה של כ-28,000 קולות בקרב הציבור החילוני בלבד. קשה להאמין, כי גלבר תצליח לשחזר את כמות המצביעים הזו בה לאור גילו המתקדם מאוד של צילקר וחוסר הניסיון הניהולי שנעדר אצלה. עם זאת, איחוד שלה עם כצנלסון בקונסטלציה כלשהי, עלולה להסב נזק אדיר ללסרי ולהרעיד את כיסאו באופן ממשי. כצלנסון זכה לאהדת הציבור החילוני עם תמיכתו במחאת השבת ואילו גלבר, ששמרה על דעות רגועות יותר, עשויה להביא לו את האיזון שהוא צריך לצורך תמיכה של ציבור רחב יותר בו או בשניהם ביחד.

איחוד של גלבר עם יחיאל לסרי?

אומנם בפוליטיקה הכל אפשרי, כולל האופציה הזו אך סביר להניח, כי איחוד כזה לא יתקבל בברכה בקרב ציבור הבחורים ועלול להציב בבעיה את שני המועמדים האלה גם יחד. אפיזודה חולפת של גלבר בקדנציה הזו בקואליציה, הניבה פער עמוק יותר ביחסים ובמשבר האמון הקיים בין כה וכה בין השניים. בכל אופן, ניתן להניח, כי עם תמיכה של גלבר בלסרי – כוחה יתאדה כלא היה ואילו מי שיצליח ליהנות מאיחוד שכזה הוא כצנלסון בכבודו ובעצמו.

צילום: לב סלוצקי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.