קצב מול שרון: "אני הליכוד האמיתי מול ה'פייק ליכוד'"-מי ינצח בקרב על מועמדות הליכוד במחוז דרום?|ריאיון עם ליאור קצב

ליאור קצב מדבר על הבחירות הקרובות• על סיכוייו (הגבוהים) להיבחר לכהן כחבר כנסת• מה הדבר הראשון שיעשה כחבר כנסת?• ואיך לא – על ההתמודדות שלו מול גלעד שרון אותה הוא מגדיר "הליכוד האמיתי מול ה'פייק-ליכוד'". יהיה מעניין.

ליאור קצב (49) מתגורר בקריית מלאכי עם רעייתו נוגה ו4 ילדיהם. קצב הוא המתמודד המוביל במחוז דרום להיות חבר כנסת מטעם הליכוד והגשמת חלומו, כך מסתמן, קרובה מתמיד.

"הבכור קצין בסיירת מובחרת, בתי השנייה סיימה שירות לאומי במחלקת ילדים אונקולוגית בתל השומר ואנחנו מאוד גאים בה על עשייתה, בתי השלישית תלמידת אולפנה בכתה י׳ והבן הרביעי בכיתה ד'. שלושת הגדולים נולדו לאחר טיפולי פוריות והרביעי, ברוך השם, התקבל כמתנה בגיל 40״.

למעט משפחתו הגרעינית, בלתי אפשרי יהיה להתעלם מהייחוס המשפחתי המורחב, שהרי קצב הצעיר הוא אחיו הקטן של הנשיא לשעבר משה קצב: "הוא אחי הבכור ואני הצעיר ביותר במשפחה, אני אוהב אותו ומשתף אותו", משתף אותנו קצב.

פגשנו את ליאור בצהרי היום בבית קפה מרכזי באשדוד. ריאיון שהיה אמור לקחת שעה התארך כפול מהזמן, רק משום שהאיש מוכר וכפי הנראה גם אהוב על כולם. בין שאלה לתשובה, התפנה קצב לתת יחס לאנשים, שהגיעו לשולחן במטרה ללחוץ את ידו ולאחל לו הצלחה בפריימריס הקרובים של הליכוד. "אתה המועמד שלנו", חיבקו אותו תושבי אשדוד.

ליאור, למה דווקא אתה?

״אני מביא איתי ניסיון ציבורי עשיר: אם כראש עיר לשעבר הכי צעיר במדינה (ה.מ בגיל 28 נבחר לראשות עיריית קריית מלאכי), כמי שהיה שליח ברוסיה ובאנגליה , כמי שעמד בראש אגף הגיוס והשיבוץ לשירות הלאומי, כעורך דין ומשפטן ויו״ר הפורום למשילות בישראל. הייתי רוצה להעמיד את כל הניסיון שלי לטובת החברה הישראלית. אני חי את הנגב והדרום, איש פריפריה ומעולם לא עזבתי את קריית מלאכי. אני איש של חיבורים ואדע לחבר בין דתיים לחילוניים, בין דרום למרכז".

משרד עורכי הדין של קצב אומנם נמצא בקריית מלאכי אבל ידוע, כי הוא מייצג לקוחות מכל רחבי הארץ בתחום האזרחי והמסחרי.

"אני מרגיש שהליכוד זקוק היום למועמדים מוכשרים וראויים, שיוכלו לייצג היטב את הליכוד בצורה מכובדת ולהביא, למעשה, את הקול של הפריפריה לכנסת ישראל״, הוא מוסיף.

תוכל להרחיב על מטרת הפורום למשילות בראשו אתה עומד?

״כל תלמיד בתיכון בשיעורי האזרחות לומד על עיקרון הפרדת הרשויות: שופטת, מבצעת ומחוקקת. לצערי הרב, בית המשפט העליון, בג"צ,  הרשה לעצמו לחרוג מגבולות גזרתו, להתערב במדיניות הממשלה, לפסול את החוקים של הכנסת, להתערב בסוגיות פוליטיות, ערכיות, אידיאולוגיות, דתיות והוא, למעשה, חורג מתפקידו, לדעתי. הקמתי את הפרום למשילות כדי להבטיח את הכוח לשרים ולחברי הכנסת, שיוכלו, כנבחרי הציבור, לנהל את המדיניות שבעתיה הם נבחרו. שופטי בג"צ, מוכשרים ככל שיהיו, לא נבחרו על ידי העם אלא מונו על ידי ועדת מינויים ולעומת זאת, 120 חברי כנסת נבחרו ישירות על ידי העם, הם הריבון וזה אחד הנושאים המרכזיים שאני מתכוון לפעול בו כח״כ. הפורום עורך כנסים מקצועיים עם שופטים, חברי כנסת, שרים, הוצאנו ניירות עמדה לחברי הכנסת וגיבשנו תכנת עבודה, שהופצה לכל חברי הכנסת וזה אך טבעי בעבורי להמשיך את הפעילות כחבר כנסת״.

הליכוד האמיתי מול ה'פייק-ליכוד'

במחוז דרום בו אתה מתמודד, מתמודד מולך שחקן מוכר וחזק גלעד שרון. למה לא לבחור בו?

״אני, למעשה, מהווה את הליכוד האמיתי מול הפייק-ליכוד. מאז ומעולם, אני חבר בתנועת הליכוד, ליכודניק מבטן ומלידה, מעולם לא עזבתי את הליכוד, גם ברגעי השפל וגם כשאריאל שרון הקים את קדימה והציע לי שריון ומקום ריאלי בקדימה ללא פריימריס, גם אז לא נטשתי את הליכוד. גלעד שרון הוא בדיוק ההפך מכל מה שאני מייצג. הוא משתמש בליכוד כפלטפורמה לקדם רעיונות זרים לליכוד. גלעד שרון מודה, שהוא היה אדריכל תכנית ההתנתקות והגירוש מגוש קטיף ומצפון השומרון, הוא מודה שהוא הגה את הרעיון והוא שכנע את אביו ללכת על הרעיון הזה. את תוצאות ההתנתקות כולנו סובלים עד היום: מנהרות טרור ותופת, תשתית של מחבלים, מדינת טרור שלא הייתה קודם, יורים עלינו טילים עד אשדוד וירושלים ועד היום הוא לא מוכן להתחרט על כך. גלעד היה אדריכל מפלגת קדימה. הוא רצה לפרק את הליכוד ולנתץ את הליכוד ולשמחתי הוא לא הצליח ולאנשים כאלה אין מקום בליכוד. הוא יכול להיות חבר כנסת טוב במפלגה אחרת: מרצ, עבודה או יש עתיד אבל לא בליכוד״.

נציין, כי בבחירות המוניציפליות האחרונות, הביע גלעד שרון תמיכה נחרצת בד"ר יחיאל לסרי לראשות העיר ובהתחשב באחוזי הבחירה הסופיים של לסרי (כ-6-7% בלבד בקרב הציבור הכללי) נראה, כי תמיכה זו של שרון בלסרי עלולה להיות לו לרועץ באשדוד.

ספר לציבור מה עשית בעשור האחרון בתחומים הנוגעים ליוקר המחיה? חברה? בטחון?

״בעשור האחרון, לצד משרד עורכי הדין שבבעלותי, אני מופיע בממוצע 3 פעמים בשבוע בבתי המשפט בכל הערכאות ויחד עם זאת, אני עוסק בפעילות ציבורית בכל מה שקשור לנושאים הבאים: החלת הריבונות הישראלית על כל מרחבי יהודה ושומרון – להעמיק את ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון והחלת הריבונות הישראלית בחבלי מולדת, עסקתי המון בכל הקשור לעניינים המשפטיים מערכת המשפט, לדעתי, זקוקה לרפורמה מהותית, עסקתי רבות בכל הקשור לצמצום פערים וטיפול בשכבות החלשות, מופיע בכנסים, בין היתר גם בנושא משבר הדיור, מרצה והפעילות שלי באה לידי ביטוי במשך הרבה שנים".

זו לא הפעם הראשונה שקצב מתמודד מול שרון, רק שבשנת 2000 ההתמודדות הייתה מול עומרי שרון, שגם ניצח אותך

״בשנת 2000 התמודדתי במרכז הליכוד מול עומרי שרון והוא ניצח. לצערי הרב, התוצאה ההרסנית של הבחירה שלו הייתה תכנית ההתנתקות. אין לי ספק, שאם אני הייתי נבחר ולא עומרי, תכנית ההתנתקות לא הייתה יוצאת לדרך״.

האם לאירועים שהתרחשו במשפחת קצב בעשור האחרון תהיה, להערכתך, השפעה על הבחירה בך?

״אני רוצה לקוות שלא. אני רוצה לקוות שחברי מרכז הליכוד יבחרו אותי עם הניסיון הציבורי שלי, הערכים ועם התכנית שלי לעתיד. אי אפשר כל הזמן לשפוט אנשים לפי האבא או האח או הבן. צריך לבחור לגופו של אדם, דעותיו והשקפת עולמו. אני אוהב מאוד את אחי הבכור, אני גאה בו, אני חושב שנעשה לו עוול גדול ויחד עם זאת, הפרשה הזו מאחורינו. הוא נענש בחומרה ועינינו נשואות קדימה״.

יש האומרים, כי לאור התמיכה של גלעד שרון באביו בתהליך ההתנתקות הוא פספס את רכבת תנועת הליכוד והסיכויים לבחירתו הם נמוכים. האם גם אתה שמעת על כך? אם כן, פרט לציבור.

״לא רק שגלעד תמך בהתנתקות, גלעד הגה את תכנית ההתנתקות, הוא האדריכל של תכנית ההתנתקות. הוא אומר את זה בפה מלא, כולל בשבוע האחרון. חברי מרכז הליכוד מחפשים את אנשי הליכוד האמיתיים, שנאמנים לדרך האידיאולוגית ולארץ ישראל, שיצאו נגד תכנית ההתנתקות ומהיבט הזה, אני מאמין שרובם המכריע של חברי תנועת הליכוד יתמכו בי ויצביעו בעבורי״.

מהם בסיסי התמיכה שלך?

״לשמחתי הרבה, אני מקבל תמיכה מכל רחבי הארץ, מהדרום, נגב, מרכז,צפון, אזור יהודה ושומרון ועוד. אני מקבל תמיכה מצד שרים בליכוד, חברי כנסת, ראשי עיר, ראשי סניפים ופעילים מרכזיים בתנועת הליכוד״.

האם תהיה מוכן לערוך עימות מצולם במסגרת עיתון 'אשדוד היום' מול גלעד שרון?

״בוודאי. אני אשמח מאוד. העימות לא צריך להיות אישי אלא אידיאולוגי ובו אנו נציג כל אחד את השקפת עולמו, כך נוכל לעמוד על ההבדלים בינינו. לצערי, גלעד מתחמק מעימות חזיתי איתי, הוא כנראה יודע למה. בשבוע שעבר, היינו ביחד באולפן ווינט והוא לא הסכים לשבת איתי ביחד על אף שהיינו ביחד באולפן״.

קריאה של קצב לגלעד שרון לערוך עימות אידאולוגי, בשידור חי ב'אשדוד היום'

אתה מוזמן לקרוא לו מעל דפי העיתון לעימות ואנו נפנה אליו את קריאתך.

״אני קורא לגלעד שרון להתייצב לעימות אידיאולוגי בינינו, שישקף את ההבדלים בין השקפות העולם שלנו ושנוכל לדבר מול ציבור הבוחרים, כדי שיוכלו לבחור נכון״.

כמה מנדטים, להערכתך, יהיו לליכוד בבחירות?

״אני חושב שיעד של 35 מנדטים הוא בהחלט סביר ואפשרי בעיניי״.

מיהם המתמודדים הנוספים איתך במחוז?  

״פרט לשרון יש עוד כמה מתמודדים אבל הקרב בסופו של דבר הוא בין גלעד לביני״.

מיהם השרים וחברי הכנסת, שתומכים בך באופן גלוי?

״מפאת כבודם של השרים וחברי הכנסת, שגם מתמודדים כרגע, לא נכון שאחשוף את שמם אבל יש שרים רבים ומשמעותיים וגם חברי כנסת שתומכים בי ומסייעים לי״.

דרך פעילותו של קצב בפייסבוק, ניתן להבחין, כי ליאור נהנה מתמיכה של שרים וחברי כנסת רבים ובהם אופיר אקוניס, איוב קרא, גדעון סער ועוד. ניתן לשער, כי גם ראש הממשלה בנימין נתניהו מעדיף אותו על פני שרון, לאור התבטאויות הנגד של שרון על נתניהו בעבר.

מה אתה חושב על ראש הממשלה בנימין נתניהו?

״ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא ראש הממשלה הטוב ביותר של מדינת ישראל מיום הקמתה ועד היום. בנימין נתניהו הוא מנהיג- על, מדינאי ברמה בינלאומית שנהנה מאהדה בכל העולם, הצליח לבנות מערכת יחסים מצוינת עם המעצמות הגדולות בעולם: רוסיה, ארצות הברית, הודו, סין. הוא מנהל את מדינת ישראל בבטחה גם בכל מה שקשור לענייני חוץ ובטחון וגם בענייני חברה וכלכלה. אני אוהב מאוד את ראש הממשלה נתניהו, קשור אליו ומלווה אותו כבר למעלה מ-20 שנה״.

כמה מילים בעניין חקירות ראש הממשלה?

עצוב שגורמים שונים שהבינו, כי לא ניתן להפיל את ראש הממשלה, כפי שנהוג בדרכים דמוקרטיות, באמצעות ההצבעה בקלפי רוצים להפיל את רוה"מ באמצעות חקירות משטרה אלה ואחרות. אני מקווה מאוד, שהיועץ המשפטי לממשלה יחליט לא להגיש כתב אישום כנגד רוה"מ אבל אם, חלילה, יחליט אחרת, אני חושב שכדאי שיעשה זאת לאחר הבחירות ולא לפניהן, משום שזו תהיה התערבות גסה בהליך הדמוקרטי בבחירות. כל מי שבקיא במערכת המשפט יודע, שלא ניתן להיערך לשימוע ולקבל הכרעה בנפש חפצה ובלב פתוח בשימוע בתוך 3 חודשים, ועל כן כל אמירה אחרת תהיה התערבות בוטה וגסה במערכת הבחירות״.

מערכת אשדוד היום פנתה לגלעד שרון בשאלה האם יסכים להיעתר לקריאתו של ליאור קצב לעימות אידיאולוגי. עד כה, לא התקבלה תשובה משרון וככל שתתקבל, הרי שזו תפורסם במלואה. יש למה לצפות.

אולי תתעניין ב...

האם נכונות הטענות לקיומה של מִתְפָּרָה במכרזי משאבי אנוש בעיריית אשדוד?

שני מכרזים פנים-מערכתיים יצאו היום (רביעי) בעיריית אשדוד. מכרזים פנימיים פירושם הוא שעובדי עירייה, אשר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים