הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

קלוד נחמיאס – כמה עוד 'דירות לצעירים בכאילו' ימשיכו לאשר לך על גב הצעירים?  

מגמת האישור לבניה מסיבית בפרויקטים מסוימים באשדוד לא עוצרת רק אצל ג'קי בן זקן. אומנם בן זקן נמצא בחזית וצבר לעצמו מוניטין תקשורתי ותדמית אישית, המעוררת עניין אצל רבים, אבל, כפי הנראה, הוא לא היחיד.

 

קלוד נחמיאס. קבלן ויזם, שהורשע בפלילים לאחרונה במסגרת הסדר טיעון, היה אמור לבנות בפרויקט ה'דקל' ברובע א' כמות של 675 דירות. הפרויקט אושר בשנת 2013, כלומר, לאחר מחאת הדיור הארצית, שפרצה ב-2011 ולכן, קל היה לחשוב, כי בפרויקט הזה יחשבו גם על הצעירים ובוודאי יבנו דירות קטנות, שיכולות להתאים לתקציב של זוג צעיר בתחילת הדרך. גם מסיבה זו, הפרויקט קרם עור וגידים, אהבנו אותו ושמחנו על המענה הצפוי בעבור הצעירים. מסיבה זו גם הקרבנו, די בקלות, את החזית הראשונה של החוף, שהבניינים המתרוממים מעלה-מעלה, חוסמים שכונות שלמות רק כדי שיבנו לצעירים כדי שלא יברחו מהעיר. השיפור בהגירה השלילית עמד לנגד עינינו והשמחה על כך, שהנה, הפתרון ממש כאן מעבר לפינה בדמות פרויקט 'הדקל' של נחמיאס.

ומה עיניכם רואות?

הבניינים החלו להתרומם לגבהים אדירים, ועל אף הביטחון שצעירי העיר הניחו בידי הנהגת העיר, כי יחשבו עליהם ויבנו בעבורם גם דירות קטנות, על אף שאלה פחות כלכליות בעבור הקבלן, קיבלנו את ההפך הגמור. דירות קטנות בעבור הצעירים – לחלוטין לא נבנו וכעת, עומד אותו קלוד נחמיאס מול הועדה המחוזית לבניין עיר ומבקש וגם מקבל תוספת של 171 דירות לפרויקט האדיר שלו. בכך, שלשל נחמיאס לכיסו כ-100 מיליון שקלים. לבריאות. אבל למה על חשבון הצעירים שבינתיים, עוזבים את העיר בכמויות?

 "אֶבֶן וָאֶבֶן אֵיפָה וְאֵיפָה – תּוֹעֲבַת יהוה גַּם שְׁנֵיהֶם (משלי כ', פסוק י')

מישהו בהנהגת העיר צריך לעצור את השיגעון הזה ולעצור את האיפה ואיפה. חייב.

סיטואציה, בה קבלן אחד מקבל ,במסגרת הועדה המחוזית, תוספת של 171 דירות ואילו יתר הקבלנים, מתחננים לתוספת של עוד דירות ספורות, ולא מקבלים וגם עוצרים להם את העבודה. כתבה זו לא נכתבה על מנת לזעוק את זעקת הקבלנים. הם כבר הוכיחו לנו שהם יודעים להסתדר עם השלטון וביניהם גם. להם אנחנו לא דואגים. אבל למען הצעירים, שנדמה כי אין להם שום נציג במועצה או בהנהגת העיר, את זעקתם, היא זעקתנו, נזעק בהחלט.

קביעת קריטריונים ברורים לזכאים לתוספת דירות

הנהגת העיר, באשר היא תבחר, תצטרך להקדיש מחשבה עמוקה לבניית קריטריונים ברורים, הגיוניים ואובייקטיביים, שכל מי שיעמוד בהם יוכל לקבל תוספת דירות. על מנת, שהתוספת במקרים מסוימים לא תהיה סלקטיבית ומעוררת תהיות, במקרה טוב. לא יתכן, שבעולם מתוקן ומסודר, קבלן אחד מקבל והיתר לא.

החלפת השלטון ב-2008 נסובה גם סביב מקרים כאלה אבל להבדיל מצילקר, שבנה את העיר והיה צריך לבנות מהר כדי לפתח אותה; היום, אנחנו במאה ה-21 יש חוקים וכללים. היום, העיר בנויה ומבוססת ולא תיתכן העדפת קבלן זה או אחר. הקריטריונים צריכים להיות ברורים ונגישים לכל באופן שוויוני. נפלה בחלקי הזכות לזעוק ולספר לכם את הסיפור האמתי מאחוריי הבניינים בעיר; ואתם, הציבור הנבון, תעשו עם המידע כראות עיניכם הטובות.

הסיפור האמיתי – לא מיליוני שקלים אלא צעירים שבורחים מהעיר

הנקודה הכי חשובה בפרויקטים בעיר היא שיבנו באמת לזוגות צעירים. לתת לצעירים אלטרנטיבה שפויה להישאר לגור בעיר, גם אם המחיר הוא להתגורר בדירה קטנה יותר, אבל עדיין בסביבה האהובה עליהם ליד ההורים. יש לנו בעיר נוער איכותי ביותר, תושבים צעירים, שהקימו קול זעקה רמה על האפליה הדתית בעיר. אותם צעירים אולי לא הבינו עד הסוף שקיימת אפליה, לכאורה, גם בנכסים של העיר שלנו. התוצאה של כל ההתנהלות הקלוקלת, שחווינו בעשור האחרון והוציאה את הצעירים החוצה לזעוק, זו המתנה הגדולה שקיבלנו מיחיאל לסרי. לסרי הצליח להצמיח מנהיגות בלי לרצות את זה ועל יתר תוצאות המחאה הגדולה עוד מוקדם לדבר.

כיצד מגיעים למעמד כזה, בו מקבלים במחי חתימה של כמה נבחרי ציבור ופקידים תוספת כזו של 171 דירות לפרויקט ענק מבראשית?

ניתן להתעמק בהיגיון של הדברים – כיצד אנחנו יודעים משהו אם, למעשה, איננו יודעים דבר?

ההיתר המקורי היה על 675 דירות, בפועל – נבנו דירות גדולות ויקרות מאוד, בטח לא נגישות לזוגות צעירים,שזו להן דירתם הראשונה. מדוע לא קמה מראש קול זעקה על בנייה של דירות גדולות כמעט ללא דירות קטנות? מדוע נתנו לפרויקט לצאת לדרך ללא דרישה ראשונית לדירות בעבור הצעירים? למה לא עצרו את זה? ידוע לכל, כי לא קיים זוג צעיר שיכול לרכוש דירה ראשונה במחיר 2.5 מיליון ₪.

לאור האישור הטרי, שניתן לבניה של 171 דירות קטנות – האם הדירות האלה אכן ייבנו בפועל הפעם? מדוע הרוטינה הזו לא מפסיקה? לאיזה עוד תהומות מבקשים ההנהגה הזו עם הקבלנים המקורבים, להביא אותנו? חייבים לחשוב ורק כך נהיה בטוחים, שאנחנו קיימים.

אין כאן קנאה, רדיפה או רצון להרע לקבלן זה או אחר. יש כאן רצון לתת מידע לציבור ובאמצעותו להפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות להחליט נכון ולטובת צעירי העיר.

תמונה מתוך פרויקט 'הדקל', של אחד הבניינים:

קלוד נחמיאס לא העביר את תגובתו וככל שזו תועבר, הרי שתוכנס במלואה.

עיריית אשדוד סירבה להגיב.

אולי תתעניין ב...

היכן סגן ראש העיר יחיאל וינגרטן? בחוף הים

היכן נמצא סגן ראש העיר הרב יחיאל וינגרטן, בזמן שהיריבות בין חסידי גור לפורשים מגיעה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.