הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

קוברים ילד במקום לקבור את הרי-ווי

אבי עייש, בן 19, לוחם מג״ב נהרג אתמול (מוצ״ש) בתאונת דרכים קשה מאוד על כביש הרצל בעיר. ״אבי לא נהרג בקרב או במלחמה אלא על הכביש וזה לא יכול להמשך ככה״, קרא חבר משפחה הבוקר. איך אפשר להתקדם אם לא מודים שיש טעות?

הלווייתו של אבי תיערך הבוקר (ראשון), בבית העלמין הצבאי באשדוד, בשעה 11:00.

תאונת הדרכים הקטלנית אתמול (מוצ״ש) אירעה לקראת השעה 22:00 על ציר הרצל, בצומת לאחר התחנה המרכזית (לפני בן עמי). אומנם מדובר בחלק של כביש, שלא בוצעו עליו עבודות רי-ווי אך הכביש כולו משובש, צפוף, חשוך, לא מסומן כראוי ודורש מיומנויות נהיגה גבוהות וניסיון. תאונת הדרכים אתמול רק המחישה לנו את המצב בכבישי העיר לאחרונה, ביתר שאת.

צילום: משטרת ישראל

כשלי הרי-ווי ידועים בזכות דו״ח מבקר המדינה אשר הציף את הכשלים החמורים ואף המליץ לחייב באופן אישי את ראש העיר ואת מנכ״ל העירייה. במקום להתעסק בתיקון הכשלים ובשיפור מצב הכביש המסוכן, החליטו ראש העיר ומנכ״ל העירייה להתנגד לדו״ח המבקר וכן הגישו בג״צ כנגד ההמלצה לחייב אותם באופן אישי על הכשלים. שוב, איך אפשר להתקדם אם לא מודים שיש טעות?

חטאתי, עוויתי, פשעתי – לא בבית ספרנו

חלק חשוב מאוד בתיקון דרך היא להודות שיש טעות, שמישהו שגה. לטעות זה אנושי. ההכרה בטעות הינה חשובה לא למען הענישה, כמו לצורך התיקון והטיפול בבעיה, בוודאי כאשר מדובר בחיי אדם. והרי איך אפשר לתקן אם לא מודים שיש טעות? ראש העיר מעולם לא אמר באופן פומבי, שהרי-ווי היה טעות או שהביצוע שלו כושל. במקום זה, היה עסוק ראש העיר או מי מאנשיו בהסתרה של התכנית, שלא הצלחנו לקבל אותה עד היום במערכת ״אשדוד היום״. נכון להיום, כפי הנראה, איש בקרב הציבור הרחב לא יודע מה התכנית של הרי-ווי, כיצד מתכוונים לסיים את הפרויקט ומתי? ראש העיר הבטיח לסיים את העבודות על כביש הרצל עד – 22 ביולי 2019. העבודות עדיין ממשיכות והסוף לא נראה באופק. ההסברה של עיריית אשדוד לוקה בחסר משמעותי בימים אלו, ואם בתחילת הפרויקט עוד דאגו לעדכן את הציבור בקצב ההתקדמות והתכנית, הרי שכעת, איש לא יודע לספר מה עתיד להיות על הכביש הזה, מתי צפויות להסתיים העבודות וכן מתי יגיעו האוטובוסים החשמליים אשר הובטחו על ידי ראש העיר?

תאונת הדרכים הקטלנית הזו, שגבתה פרח של ילד, לוחם מג״ב, שעוד לא התחיל את חייו וכבר ניתן לראות, שהוא בחר במסלול מאתגר ומשמעותי בוודאי בגילו הצעיר ולא וויתר לעצמו, הינה בבחינת רמזור אדום בוהק בעבור הנהגת העיר.

תכנית למניעת תאונות דרכים לאלתר!

אשדוד בעבר הייתה ידועה בכבישים הרחבים שיש בה, כמויות של חניות ציבוריות לכל דורש ובחינם ונוחות נסיעה מובילה בארץ. כיום, ניתן לראות את ההזנחה בטיפול בכבישי העיר. מעבר לפרויקט רי-ווי אשר הכשלים בו כבר ידועים, יתר הכבישים בעיר מלאים בורות, לא מסומנים היטב, מעברי החציה במקומות מסויימים מחוקים לחלוטין ונראה, כי סדרי העדיפויות בעיר נוטים לכיוון אייל גולן והופעות הקיץ, יותר מאשר בטיחות הנוסעים, הנהגים והולכי הרגל בעיר.

תכנית למניעת תאונות דרכים חייבת להיות ובהקדם והינה בגדר צו השעה בעיר. העובדה, שוועדות חשובות כמו: חינוך אינן מתכנסות כלל מתחילת הקדנציה היא בגדר סממן המראה לציבור, כי וועדות כמו בניין עיר, הכרוכות באינטרסים של קבלנים ומקורבים לשלטון, מקבלות עדיפות על פני נושאים מהותיים לכלל האוכלוסיה בעיר.

בשבוע שעבר, התכנסה, לראשונה הקדנציה, הועדה לבטיחות בדרכים בראשות חבר המועצה אלי נכט. נכט אומנם שיתף את הציבור בנעשה בועדה ואף העביר מטעמו באופן אישי את הישיבה בשידור חי באיכות ירודה אומנם, אך עדיין מדובר בצעד המראה שקיפות, שכל כך חסרה בחלק ממחלקות העירייה. ועדיין, האם יצאה מהוועדה המלצה לתכנית למניעת תאונות דרכים בעיר? הועדה אומנם דנה בסוגיית התאונות על כביש הרצל, אך האם מישהו שם יודע בוודאות כיצד ייראה הפרויקט בסופו? האם קיימת תכנית לסיום העבודות בהרצל? מתי תסתיימנה העבודות? מתי צפויים להגיע האוטובוסים החשמליים שהובטחו? נראה היה, כי הועדה התכנסה לדיון חשוב עם קבוצת אנשים איכפתיים אך האם היה בידיהם המידע הדרוש לצורך חשיבה עתידית על מצב הכבישים? האם בידיהם קיימת הסמכות להורות על פעולה כלשהי בעיריית אשדוד לצורך מניעת תאונות דרכים?

תגובה אחת

  1. אפשר להוסיף את החניות לאורך כביש הים מכיכר השמש עד הצומת הראשונה של ט"ו , חניה לאורך שדרות בן עמי, בני ברית , כל מקום שיש שלט "אין עצירה" רכבים חונים ללא הפרעה, בצורה שמצמצמת את הכביש מ2 נתיבים לנתיב אחד, מפריעים לתנועה, ילדים שקופצים בין המכוניות .
    על הדרך נכניס את צואת הכלבים שמפארת את כל המדרכות והמדשאות.
    בקיצור כבר לא כיף באשדוד, ואל תספרו לי על ההופעות המושקעות כי הם ממש בזבוז של כספי ציבור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.