הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

צאצאי גירוש ספרד: האם אתם זכאים לדרכון פורטוגלי?

גירוש ספרד, שבו התקיים גירוש של מאות אלפי יהודים מגבולות ספרד ובהמשך גם מפורטוגל, נחשב לאחד מהאירועים החמורים ביותר בהיסטוריה האנושית. על פי ההערכות חיים בישראל צאצאים רבים של אותם אנוסים אשר בעקבות הגירוש נאלצו להקים את ביתם במדינות רבות בעולם, כולל ישראל. אם אתם משערים כי השושלת המשפחתית שלכם עוברת בגירוש ספרד או שיש לכם רקע משפחתי באחת המדינות האלה, זה הזמן לבחון האם אתם זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי וליהנות מההטבות הרבות שיכולות להגיע איתו, ועל כך בכתבה הזאת. 

קבלת דרכון פורטוגלי לצאצאים של גירוש ספרד – כל מה שצריך לדעת

בשנת 2015 החליטה ממשלת פורטוגל להעביר תיקון חוק היסטורי אשר מאפשר ליהודים שיכולים להוכיח כי הם צאצאים של אנוסי ספרד ופורטוגל לקבל דרכון, וזאת בהליך מקל וללא צורך בהוכחת מגורים במדינה או ידיעת השפה. בשביל לבחון האם גם אתם ובני המשפחה שלכם עומדים בהגדרות החוק, חשוב קודם כל לבצע בדיקת זכאות ראשונית הכוללת בדיקת שם המשפחה ברשומות של הקהילה היהודית. עורך דין לאזרחות פורטוגלית באתר Portugal Passport יאפשר לכם לבצע את התהליך הראשוני ללא עלות, ועם שימת דגש על ניהול ההליך שיניב בסופו של דבר את היכולת להמשיך ולקבל דרכון שנחשב לאחד מהדרכונים החזקים בעולם.

לאחר בדיקת זכאות על פי שם המשפחה, השלב הבא הוא להגיש בקשה הכוללת מסמכים שונים כמו למשל תעודת לידה, תעודת יושר, תעודות המוכיחות זיקה של הסבים והסבתות לאנוסי ספרד ופורטוגל וכן מסמכים נוספים שיכולים לתמוך בזכאות ובהתאם לכך להגדיל את הסיכויים לקבלת הדרכון. שימו לב כי הליווי המקצועי שאפשר לקבל דרך אתר Portugal Passport הוא חלק משמעותי מאוד בתהליך, בייחוד מאחר שהגשת המסמכים וההתנהלות מול הרשויות עשויה להיות מורכבת למדי, אם מבצעים את התהליך של הגשת המסמכים ללא ליווי מצד עורך דין. 

הליך קבלת אזרחות אל מול הרשויות – מדוע חשוב להקדים את הגשת הבקשה?

לאחר קבלת האישור העקרוני מטעם הקהילה היהודית, השלב הבא הוא להגיש את הבקשה לרשויות בפורטוגל. שימו לב כי בשביל להגיש את המסמכים, נדרש להכין מראש מסמכים על פי דרישה שצריכים להיות לא רק מתורגמים וחתומים אלא גם עברו בדיקת מהימנות שנועדה להוביל להגדלת הסיכויים לקבלת האישור. לרוב, שלב זה הוא השלב המתיש והארוך ביותר והוא נמשך לרוב פרק זמן של בין שנה ועד שלוש שנים וחצי. מאחר שהרשויות בפורטוגל נמצאות בעומס משמעותי, זמן ההמתנה התארך. ולכן, רצוי לנצל כבר עכשיו את ההזדמנות ולהגיש בקשה לקבלת אזרחות אם אתם נמצאים זכאים לכך.

מאז אושר התיקון לחוק קיבלו מעל ל-11,000 ישראלים את האזרחות, כאשר אלפים נוספים ממתינים כעת לקבלת האישור העקרוני. ולכן, כדאי לזרז את התהליך ולהימנע ממצב שבו אתם נאלצים לוותר על החלום בעקבות ריבוי פניות או עיכוב של התהליך על ידי הרשויות, במיוחד אם אתם מתכננים לעשות רילוקיישן לפורטוגל, להתחיל לעבוד או ללמוד בה. 

לסיכום

הוצאת דרכון פורטוגלי הוא בהחלט אפשרי בעבור ישראלים ויהודים שהם צאצאים של יהודי ספרד. יחד עם זאת, בשביל להשלים את התהליך על הצד הטוב ביותר ובמינימום תקלות שעשויות להוביל לדחייה של הבקשה במקרה הטוב או לביטול מוחלט שלה, התייעצות וליווי מצד עורך דין המתמחה בתחום היא חיונית, בייחוד אם אתם מתכננים להוציא דרכון לא רק בעבורכם אלא גם בעבור בני הזוג והילדים. מאחר שהביקוש הוא גבוה וזמן ההמתנה התארך באופן משמעותי, עכשיו זה הזמן לבחון אם אתם עומדים בתנאי הסף ובהתאם לכך גם לקדם את התהליך שבסופו תקבלו דרכון. בהצלחה!

תמונה מתוך pixabay

אולי תתעניין ב...

זו קבלת הפנים שהמתינה הבוקר למבקרים בפארק האקולוגי

שבת בבוקר יום יפה? זו קבלת הפנים שהמתינה למטיילים בפארק האקלוגי- עגלות אשפה מיושנות ועמוסות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.