הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

פרשת השחיתות בעיריית אשדוד: נקבע מועד לדיונים בעניינם של עמרם כנפו ויצחק דרי

פרשת השחיתות בעיריית אשדוד אשר הגיעה לכדי כתבי אישום באפריל 2017 טרם הסתיימה בעבור כל הנאשמים. לפרשה זו, המתנהלת בבית המשפט המחוזי בבאר שבע בפני כבוד השופט דניאל בן טולילה, תיק ת"פ 28095-04-17 יש המשך דיונים

הסוגיות האחרונות בעניין השבת באשדוד גרמו לחלק מהציבור להתגעגע לעמרם כנפו, שהיה בעבר יו״ר ש״ס וסגן ראש העיר. החלטנו לבדוק מה קורה בעניין משפט של כנפו, במסגרת פרשת השחיתות הגדולה. הנאשמים זיוה כהן, הרצל שמריז ויצחק חדד הורשעו ונדונו.

דיונים בעניינם של שלושת הנאשמים הראשיים – עמרם כנפו, יצחק דרי ויחיאל בן שמעון אבו – עדיין נמשכים. הדיון הקרוב נקבע ל-18/12 בשעה 10:30.

הדיונים נערכים בהקלטה ומתקיימים בדלתיים פתוחות. בעניינם של כנפו ואבו הדיונים מוקדשים לפרשת ההגנה. ניתן להגיע לאולם ולהקשיב לדיון המתנהל.

לפי כתב האישום שהוגש – עמרם כנפו מונה לתפקיד ממלא מקום ראש העיר, והחל מ 15.02.2009 החליף את ראש העיר יחיאל לסרי במרבית הדיונים ב"וועדת השניים", שהיא רשות הרישוי אשר דנה בבקשות להיתרים ע"פ חוק התכנון והבנייה. נוסף על כך, כנפו החליף לעיתים מזדמנות את ראש העיר לסרי בישיבות וועדות התכנון ובנסיבות אלה אף שימש כיו"ר הוועדה.

יצחק דרי, חבר מועצה לשעבר

חבר המועצה לשעבר יצחק דרי, בין השנים 2005-2011 כיהן יצחק דרי כחבר מועצת העיר. יצחק דרי הוא בעל המניות ומנהלה של חברת כדגל. כיהן בעבר כסגן ראש עיריית אשדוד.

חלק מההאשמות אשר עומדות כנגד יצחק דרי, אותן נטען בכתב האישום העומד כנגדו, כי ביצע, לכאורה ועל פי החשד, פעולות בכספים האמורים שקיבל מזיווה כהן, המהווים "רכוש אסור" כהגדרתו בחוק איסור הלבנת הון, תש"ס-2000 (להלן: "חוק איסור הלבנת הון"), בהיקף כולל של 1.45 מליון ₪, כלהלן, לפי החשד ולפי הכתוב בכתב האישום:

  • לקח משכנתא לבנו עופר (כיום מנכ"ל החברה העירונית לתיירות וחפ״א) כדי לממן דירה נוספת במושב ניר גלים ושילם תשלומים חודשיים בסך 5,500 ₪ בגינה.
  • העביר לבנו אלירן סכום של 200,000 ₪ בקרוב, לשם רכישת דירה.
  • סייע ברכישת דירה לבתו אביבית.
  • החזיר חובות של בנו עופר בסך חצי מליון ₪.
  • התקין מטבח חדש בביתו.
  • טס לחו"ל.
  • רכש עבור בנו מחסן בשווי 300,000 ₪ ושילם תשלומים בסך 3,500 ₪ לחודש עד לסוף שנת 2012.

כתבי האישום מתייחסים, לכאורה, לעבירות כגון: לקיחת שוחד, הלבנת הון, פעולה ברכוש אסור, ניהול ספרי חשבונות כוזבים, תיווך בשוחד וכיוצא באלו.

ההתמקדות רק בשחיתות גורמת לנו לפספס את העניין, כי שחיתות היא חלק ממערך כולל של חוסר לקיחת אחריות אישית שלא מונהגת כחלק מהתרבות בישראל בכלל ובשלטון המקומי בפרט.

בחודשים האחרונים, הגיעו ידיעות בזו אחר זו, אודות קבלני בניין אשר סגרו עסקאות טיעון בגין פרשת השחיתות הגדולה בעיריית אשדוד.כל זאת, כאשר ברור לכל, כי הודאתם של הקבלנים במתן שוחד לגמרי מסבכת את הצד השני. הצד השני של מתן השוחד הוא האנשים הנאשמים בו לפי כתבי האישום – הפוליטיקאים.

על פניו, העסקאות שנרקמו בין הקבלנים לפרקליטות, מצביעות,לכאורה,  על דפוס פעולה שגורם ל"תפירתם" של הפוליטיקאים כמו יצחק דרי, עמרם כנפו ושלמה אלבז.

מה הפוליטיקאים יצטרכו לתת מעצמם כדי לסגור את התיקים כנגדם? נמתין ונדע. מה שבטוח – שהרף הנקבע על ידי הקבלנים הוא גבוה.

האם יצטרכו הפוליטיקאים לפתוח את תיבת הפנדורה הענקית הכרוכה בפרשת השחיתות באשדוד?

הפוליטיקאים, שנבחרו על ידי הציבור במטרה לתת לו שירות, אלה המעטרים את כיסאותיהם בישיבות מועצת העיר, במקרה הטוב; ובמקרה הפחות טוב – כלל לא טורחים להגיע לישיבות המועצה- אלה, צריכים לדעת, שאין להם על מי לסמוך וכי בשעות לחץ ומשבר – כל אחד שומר על עצמו.

שאלת השאלות – האם הפוליטיקאים המואשמים יסכימו לפתוח את תיבת הפנדורה הקיימת בשביל להקל, ולו במעט, בעונשם הצפוי?

נמתין בסבלנות.

הקבלן יואל ישראל מ"האחים ישראל" סוגר עסקת טיעון הכתבה המלאה כאן

הקבלן קלוד נחמיאס סוגר עסקת טיעון- הכתבה המלאה כאן

נמשיך לעקוב ולעדכן.

אולי תתעניין ב...

מנכ״ל אסותא עם תחזית אופטימית לקראת פסח

מנכ"ל ביה"ח הציבורי אסותא אשדוד ד"ר ארז ברנבוים בתחזית אופטימית לחג הפסח: "בקצב הזה תוך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.