הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

פסק דין: אשה תקבל חצי מדירתו של בעלה אף שנרכשה לפני הנישואין על ידו והיתה על שמו בלבד

פסק דין מעניין ניתן בבית הדין לענייני משפחה באשדוד: אשה תקבל חצי מדירת המגורים אף שהיא בבעלות מלאה של בעלה עוד לפני הנישואין

נכתב ע״י רוני סאיג

בשבוע שעבר, ניתן פסק דין מעניין ביותר בבית הדין לענייני משפחה בעיר ובו נקבע, כי דירת מגורים של בני זוג, שנרכשה לפני הנישואין והייתה בבעלות מלאה של הבעל, תתחלק שווה בשווה לאחר הגירושין. פסק הדין מוכיח היטב את החשיבות הגבוהה שיש לחתימה על הסכם ממון טרם הנישואי, בעיקר כאשר מדובר בפרקים ב׳ והלאה או במצב שבו יש למי מבני הזוג רכוש יקר ערך, שאותו השיג בעצמו לפני הנישואין ולעיתים אף לפני ההיכרות של הזוג.

בית המשפט למשפחה באשדוד קיבל לאחרונה תביעה שהגישה אישה נגד בעלה וקבע היא בעלת חצי מדירת המגורים שלהם, אף:

  1. שהוא רכש אותה לפני הנישואים והיא רשומה על שמו בלבד.
  2. שהיא נתפסה מקיימת יחסים אינטימיים במיטת דירתם המשותפת.

בתביעה טענה האישה, כי מדובר בדירה משותפת. היא הדגישה שהצדדים חיו בשיתוף מלא והמשכנתא שולמה מחשבון משותף. עוד לדבריה, השניים ערכו שיפוץ רציני טרם הכניסה לדירה ומימנו אותה מכספי מתנות החתונה ומהלוואה שנטלו. היא הדגישה שהיא הייתה מעורבת בשיפוץ ואביה מימן את כל עלות המטבח בסך של 33,000 שח.

הבעל טען, כי מדובר בדירה שלו בלבד. לטענתו, מדובר היה בשיפוץ סטנדרטי. הוא הוסיף שאין זה הוגן שהאישה תקבל חלק בדירתו שעה שבחרה לפרק את התא המשפחתי באמצעות גבר זר שהכניסה למיטתו שלו.

דבר מה נוסף

השופטת עפרה גיא קבעה, שהאישה הצליחה להוכיח "דבר מה נוסף" המעיד על כוונת שיתוף ספציפית בדירה. היא קבעה שמחומר הראיות עלה שהמשכנתא שולמה מחשבון משותף והאישה השתתפה בכ-20% מגובהה.

באשר לבגידה הבהירה השופטת, כי "אי נאמנות מינית אינה מהווה נסיבה שיש בכוחה לשלול בדיעבד זכויות שהתגבשו". לדבריה, בני הזוג היו נשואים בסך הכל כשש שנים לפני גילוי הבגידה אך הוכח די הצורך, כי כוונת השיתוף התגבשה שנים קודם לכן, עם תכנון וביצוע השיפוץ בדירה, הצטרפותו של הנתבע לחשבון הבנק של התובעת ונטילת הלוואות לטובת השיפוץ.

עוד נכתב בפסק הדין: ״ככל שהתוכן המשותף שנוצק לקניין, ובוודאי לדירת המגורים של בני הזוג ומשפחה, משמעותי יותר, וככל שהיתה שותפות נמשכת בחיי הנישואין ולה ביטויים מסוגים שונים, גם אם לא היו החיים 'גן עדן של שושנים' בכל עת ובכל שעה, כן מצדיקה ההגינות כי תגבר ההתייחסות לחזקת השיתוף, ובייחוד על נכס כמו דירת המגורים, קן המשפחה".

השופטת סיכמה, כי אמנם תקופת המגורים המשותפים בדירה קצרה יחסית אך הנסיבות האחרות מטות את הכף לטובת האישה כך שיש להכיר בזכויותיה בנכס. הבעל חויב בנוסף בהוצאות בסך 10,000 שח.

אולי תתעניין ב...

הלב נשבר: הלכה לעולמה שחף אפרת פלד

שחף האהובה על כל מי שזכה להכירה הלכה לעולמה היום והיא רק בת 50 שחף …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.