הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

עיריית אשדוד מתכננת להקצות קרקע ברובע יא׳ לבניית בית כנסת מעל גני ילדים

ועדת הקצאות הקרקע בעיריית אשדוד פרסמה הודעה בדבר הקצאת קרקע בעבור בית כנסת ברחוב נחל הליטאני ברובע יא׳. התושבים מתכוונים להגיש את התנגדותם הנחרצת, שכן מדובר ברחוב צר וצפוף והבניה, לטענתם, עלולה לפגוע באיכות חייהם

רחוב נחל הליטאני ברובע יא׳ הינו רחוב צר עם כביש צר, אשר, על פי רוב, מתגוררים בו תושבים שומרי מסורת וחילוניים.

בעיריית אשדוד, כמו בכל רשות מקומית אחרת, קיימות שתי וועדות להקצאות קרקע. האחת, ועדה מקצועית בראשות מנכ״ל העירייה, אילן בן עדי. תפקיד הועדה המקצועית הינו לפרסם את דבר הכוונה של העירייה להקצות קרקע במקום כלשהו ברחבי העיר, כולל השימוש המתוכנן. הועדה המקצועית פוגשת את המתנגדים ותפקידה להעביר את החלטותיה לועדה להקצאות קרקע. הועדה המקבילה להקצאות קרקע, בראשה עומד ראש העיר ד״ר יחיאל לסרי, ביחד עם חברי מועצה נוספים (לא כולם) וביחד עם מצביעים בעד או נגד החלטות הועדה המקצועית. בכל אופן, פרוקטוז החלטות ועדת הקצאות הקרקע אשר בראשה עומד ראש העיר, מוצגות בפני כל חברי המועצה בישיבות המועצה והם נדרשים להצביע בעד או נגד הפרוטוקול.

מבחינה פוליטית, כמובן, חברי הקואליציה מצביעים, על פי רוב, בעד הפרוטוקול כלשונו הואיל והעובדה, שראש העיר עומד בראש הועדה והחליט במסגרתה החלטות מסוימות, בוודאי מניעה אותם לפעול בעד ההחלטות ובטח לא נגד. עם זאת, לחברי המועצה יש יכולת חד משמעית להצביע נגד הפרוטוקול ובכך להחזיר את הדיונים שוב לועדת ההקצאות. הסיכוי שמהלך כזה יקרה בזמן שיש קואליציה רחבה, הוא, כאמור, קלוש עד לא קיים.

עיריית אשדוד פרסמה הודעה בדבר הגשת בקשה להקצאת קרקע על ידי עמותת ״בעל הסולם-אשדוד״.

הקצאת הקרקע, על פי הבקשה, תהיה להקצאת גג על מבנה גני ילדים המתוכננים להיבנות על ידי העירייה ברחוב הליטאני, רובע יא׳. עוד מצוין בהקצאת הקרקע, כי העמותה תממן את עלות תכנון ובניית בית הכנסת.

מהאתר של משרד המשפטים עולה, כי הדיווח הכספי האחרון של העמותה המדוברת היה בשנת 2012. העמותה הוקמה בשנת 2010. האם אכן העמותה תצליח לתכנן ולבנות את בית הכנסת המבוקש מכספיה שלה, כפי שמוצג בבקשה להקצאת הקרקע? קשה להגיד.

כך או אחרת, בכוונת התושבים להגיש את התנגדותם לבקשה זו.

בועדת המשנה לבניין עיר, אשר התכנסה בתחילת חודש יוני 20 בראשותו של שמעון כצנלסון- יו״ר הועדה וסגן ראש העיר, אושרה בקשה לבניית בית כנסת ברובע י״א.

בתאריך, 2/6/2020, התכנסה ועדת המשנה לבניין עיר בראשותו של שמעון כצנלסון על מנת לדון, בין היתר, בבקשה לבניית בית כנסת בן שתי קומות מעל מרתף. ההתנגדויות אשר הוגשו על ידי התושבים נדחו והבקשה אושרה. 

בית הכנסת עתיד להיבנות ברחוב פארן 12 ברובע י״א. נציין, כי ייבנה על שטח המיועד למבני ציבור. 

לאור מחאת התושבים ברובע ח׳, הצהיר שמעון כצנלסון, כי אין הצדקה לבנות בית כנסת ברובע ח׳ ״נוכח המרקם הקיים והתנגדות של התושבים המתגוררים בסביבת מקום זה״.

אם כך, מדוע התנגדותם של תושבי רובע י״א נדחתה? במה שונה בניית בית כנסת ברובע ח׳ לעומת רובע י״א? מה הטעם להעלות פוסט כזה אם רק שבוע קודם לכן, דאג כצנלסון לאשר בנייה של בית כנסת ברובע י״א על אף ההתנגדויות שאושרו? 

6 תגובות

 1. תמוהה שברובע אחד שישנם כבר מעל 5 בתי כנסת רוצים להקים עוד . ולא בטוח שבתקופה זו כולם בכלל מלאים כנראה מישהו הפך את הדת לעסק רווחי עם תירוץ של נוח לי.
  ב"ה לא צריך להגזים ולא למסחר את הדת במיוחד בתקופה זו של צמצום נוכחות. מוטב בכסף לשפץ את בתי הרובעים הישנים ובמיוחד של הקשישים. רבי נוח לי שוכח שזה גם חשוב אבל למדו את רבי נוח לי בגלל חליפה אפשר להביא קומבינה בחפיפה . רק אומר דעה

 2. הרבנית חווה קוק

  שום דבר לא מפתיע אצל ראש העיר שלנו לסרי. אני לבעלי הולכים לבית כנסת קבוע. יש כמה בתי כנסת באזור. לצערינו ריקים לגמרי. ואין לי בעייה לצעוד 5 דקות . למה להקים עוד? בשביל מה? אני חושבת שיש לזה קשר פוליטי.אחרת אין היגיון. מה שבטוח ללסרי אני וכל המשפחה לא נצביע יותר בחיים. אני גרה ליד הרחוב המדובר ואני רואה שהוא רחוב ללא מוצא. איך בדיוק יחיו שם בעלי הרכבים. איך יכנסו ויצאו ההורים של ילדי הגן? דורה תחבורתית זה מה שיהיה שם. אני קוראת לתושבים להתארגן ולהפגין.

 3. הקומבינה האשדודית

  במקום חדרי מדע ודעת פותחים עוד,ועוד בתי כנסיות יש בכל רובע,לפזחות 10 בתי כנסיות…
  במקום לימוד רחב ופתיחת הראש, שוב ושוב נותנים להם שטויות ועוד שטויות…

 4. גם אני שומר מסורת ולא רואה שהמקום נחוץ לבניית בית הכנסת בשעה שיש בתי כנסת רקים לדוגמה בית הכנסת אחחות ישראל שזה במרחק של 7 דקות הליכה יש במתחם 4 בתי כנסת ששלושה מהם סגורים .אני מציע לראש העיר שיעשה סיבוב בבתי הכנסת הקיימים ויראה כמה מקום פנוי יש.לא יכול להיות שכל אחד רוצה לבנות בית כנסת משלו ..הייתי מציע לבנות במקום משהוא לבני הנוער במקום להסתובב בחוץ .האוכלוסיה של האזור היא אוכלוסיה בוגרת ולא רואה היגיון לבנות גן ילדים .

 5. ככה זה שדואגים רק לאוכלוסיה מסויימת, מי שמכיר את רובע יא' הוא עמוס בבתי כנסת ולא חסר פילים לבנים באשדוד

 6. תקבל הרושם ששמעון כצנלסון וד"ר יחיאל לסרי דואגים להישרדותם והחליטו למכור את העיר לחרדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.