הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

סקופ מציל חיים

מערכת "אשדוד היום" לא תתן יד לאסון כפי שקרה באולמי ורסאי במאי 2001, שעשוי לקרות, חלילה וחס, גם בעירנו היקרה אשדוד.

אולם "בלו קאסל", הנמצא בתוך מבנה "לה-ממוניה", ברובע א', על שפת הים, מושך אליו אנשים רבים, המגיעים לבתי העסק ולאולם האירועים מדי יום.

פרוטוקול וועדת משנה לבניין עיר משנת 2016, חושף את העובדה, שהבניין כלל אינו חוקי ונבנה ללא היתרים.

בנוסף, המבנה נמצא על שטחי ציבור, השייכים לציבור וכיום נעשה בהם שימוש מסחרי עם רווח גדול עבור אדם אחד, שכרגע לא ברור מי מאפשר לו לפעול בניגוד לחוק? או במילים אחרות, פחות מכובסות, מי זה בעיריית אשדוד ששומר עליו כל כך? ומאיזה אינטרס הוא מונע?

בחודש מאי 2016, הוגשה בקשה של בעל המקום, באמצעות האדריכל בני מגדמן, לפיו הם מבקשים להסדיר מצב קיים של מבנה הלה-ממוניה.

הבקשה הייתה לשנות ייעוד משטח ציבורי פתוח (שצ"פ) , טיילת להולכי רגל ושבילים ל-מסחר; קביעת זכויות בניה וקווי בנין ושיוך שימוש של חניה ציבורית עבור השטח האמור. מדובר בבקשה להסדרת המצב הקיים. יש שיקראו לזה – הכשרת עבירות בניה על חשבון הציבור.

מהנדס העיר דורון חזן בחוות דעתו אומר, כי מדובר במבנה שאינו בשימוש כולו, בעל חזות עלובה, לדבריו, המשפיע על הנראות של המרחב כולו.

במסקנות בדיקת התכנית, שנכתבו לאור שיקולים תכנוניים על ידי העירייה ובפרוטוקול האמור נכתב בזו הלשון,  כי "מדובר בהקטנת שטחים ציבוריים לטובת שטחים פרטיים ושימוש בחניה ציבורית לטובת מענה לשטחים פרטיים".

בפרוטוקול שהעירייה כותבת במפורש : "לא מסומן פתרון לפינוי אשפה, לא מסומן פתרון גישה לרכב כיבוי אש" – אם כך, כיצד ניתן רישיון עסק לעסקים במקום? לאולם האירועים, אשר מגיעים אליו, מדי יום וערב מאות בני אדם?

אגף ההנדסה המליץ לדחות את הבקשה להסדר מצב קיים מהסיבות הבאות:

  • בהתאם למסקנת הבדיקה התכנונית עלה, כי מגיש התכנית אינו מחזיק ב-75% משטח התכנית ועקב כך אין אפשרות להגיש את התכנית.
  • התכנית מקטינה שטחים ציבוריים, שצ"פ (שטחי ציבור פתוחים) וטיילת לטובת שטחים פרטיים מסחריים.
  • התכנית מתבססת על מתן פתרון חניה לשימוש מסחרי בשטח המיועד לחנייה ציבורית.

בהתאם לזאת, הוועדה העירונית המליצה לועדה המחוזית לדחות את התכנית כפי שהוגשה וככל שיוצג אישור בעלות שיהיה מקובל על המחלקה המשפטית וימצא פתרון חניה התכנית תובא לדיון מחדש.

מצד אחד – הוועדה המליצה לדחות ואילו מאידך – החברה לתיירות אשדוד (חופית), הפועלת כחברת בת של עיריית אשדוד משפצת את סביבת המבנה מתוך ועל חשבון כספי הציבור. והעולם שותק?

משיחה שקיימנו עם מנהל אגף רישוי עסקים בעיריית אשדוד מר יעקב פלאצ'י, שטען שלפי מה שהוא זוכר – יש רישיונות עסק לבתי העסק במקום. שאלנו אותו מספר שאלות וברגע שיחזור אלינו עם תשובות נוכל לשוב ולעדכן אתכם.

האסון באולם וורסאי במאי 2001, הותיר אחריו חורבן והרס ומוות מיותר של 23 אורחים בחתונה ופציעה של עוד 300 אורחים, אשר הקרקע באולם נשמטה מרגליהם והם קרסו בזה אחר זה אל מותם במקרה הקשה או שנפצעו.

מקרה כזה, חלילה, יכול לקרות גם באולם הבלו קאסל, אשר אין אנו יודעים אם קיימים בו אישורים של מהנדס בניה? מהנדס בטיחות? וגם אם יש אישורים כאלה שאנחנו לא מכירים, הרי שאנחנו רואים ומבינים שהם לא קיבלו תוקף. כיצד פועל אולם שמחות מדי יום וערב ללא היתר? ללא רישיון עסק כחוק? ובעצם, מי זה שעובר כאן על החוק? – האדם עצמו או שומרי הסף, שקיווינו כולנו שישמרו הם עלינו? ובכלל, מה הרווח שלהם ומדוע ממלאים את פיהם מים כל כך הרבה אנשים ,שמציירים את עצמם כ"נציגי הציבור" ופועלים אולי לטובת עצמם, תוך סיכון ברור של חיי אדם וחיי תושבים תמימים שיכולים בקלות, חלילה וחס, למצוא את עצמם במקום מוכה אסון והרס.

קילוף מדרכות הצמודות למבנה על ידי העירייה וריצוף בעשרות מיליוני שקלים על חשבון כספי הציבור, בבניין לא חוקי, כאמור-

שיפוץ מדרכות המבנה הלא חוקי – על חשבון כספי הציבור.

כתבה בערוץ 2 על אסון וורסאי, כולל תמונות קשות:

אולי תתעניין ב...

הסערה ״אלפיס״ בדרך לעיר

הסערה ״אלפיס״ בדרך לעיר. על הפרק צפוי מזג אוויר סוער עם רוחות עד 80 קמ"ש …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.