הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

סכסוך חדש במועצת העיר? ראש העיר דורס את שרון מרק ולוקח את הקרדיט על ועידת החדשנות: ״חזון שגובש בשנתיים האחרונות״

אתמול (רביעי) התקיימה באשדוד ועידת החדשנות ״איקומרס״ בנושא מסחר מקוון, אינטרנטי ביוזמה ובהובלה של שרון מרק, סגנית ראש העיר והממונה (במשותף) על תחום התעשיה בעיר. אז למה ראש העיר החליט למחוק כל קרדיט שהגיע לה מעל הרשומה אשר העלה בעמוד שלו?

ועידת ה״איקומרס״, המייצגת חדשנות ומסחר מקוון, נערכה אתמול ברוב פאר במשכן לאומנויות הבמה בעיר. הארגון וההקפדה על הפרטים ניכרו בכל פינה ורגע בועידה ולנוכחים לא היה ספק, כי מי שהובילה את הכנס היא שרון מרק, סגנית ראש העיר ב(כמעט) שנה האחרונה.
אם כך, מה גרם לראש העיר לקחת קרדיט מלא, לכאורה, על הכנס ברשומה אשר העלה בעמוד הפייסבוק שלו? בתחילת דבריו, כתב ראש העיר, כי מדובר ב״חזון אותו גיבשנו בשנתיים האחרונות״, כלומר, ללא קשר להיותה של מרק סגנית ראש העיר, שנמצאת בתפקיד פחות משנה. והרי אם החזון גובש כבר לפני שנתיים אז מה ערכה של מרק בעיני ראש העיר? ומה תרומתה, אם בכלל, לקיומו של הכנס והתוויית המדיניות?
עניין נוסף, אשר זעק מהמילים שנבחרו בפוסט הוא העובדה, שראש העיר לא הודה לאיש מהשותפים ולא הזכיר אפילו לא בחצי מילה את עבודתה של מרק על הכנס או את היותה ממונה על התעשיה במשותף איתו. האומנם נעלמה מעיני ראש העיר עבודתה של מרק על הכנס? ובכלל, מה האמת פה – האם מרק היא זו שלקחה קרדיט באמצעות יחסי הציבור של הכנס? האם זו באמת עבודה של ראש העיר שנעשתה כבר שנתיים עד לכנס אתמול? או שמא, בחר ראש העיר במופגן, לקחת את הקרדיט לעצמו על הדברים?

האמרה הידועה: ״מי שהולך לישון עם כלבים שלא יתפלא שהוא מתעורר עם פרעושים״

טעות 1- משה דנינו מנהל משא ומתן קואליציוני ל״לביאות״

מיד עם התחלת המשא ומתן הקואליציוני בתום הבחירות, משהו לא הריח טוב עם מפלגת ה״לביאות״ אשר קיבלו את אמון הציבור עם 2 מנדטים בעיר. העובדה, שמשימת המשא ומתן ניתנה למשה דנינו- חבר מועצה בעבר ומקושר עם בעלי אינטרסים כלכליים בעיר כל העת, הדיפה ניחוח רע של ״פוליטיקה ישנה״. כבר בתחילת הדרך, הביעו את עמדתם תושבים אשר בהצבעתם ל״לביאות״ קיוו למנהיגות נשית, שונה ומיוחדת ובטח לא ציפו, ששנינו ינהל את המשא ומתן, מוכשר ככל שיהיה בפוליטיקה. אף אם הדבר ״הוכתב מלמעלה״ או שמא היה רצון הלביאות בזמנו, יש הטוענים, כי מרק הייתה צריכה לתת את הטון בניהול המשא ומתן ולהראות כבר מהההתחלה ״מי הבוס״. משלא עשתה כן ונתנה את הבמה לדנינו, הטעות הבאה לא איחרה לבוא.

טעות 2 – פיצול מפלגת ״הלביאות״

מרק נכנסה לקואליציה בחסות ראש העיר כבר מתחילת הקדנציה. הפיצול של חברות מפלגת ״הלביאות״ ממנה כבר לאחר כחודשיים מתום הבחירות, הקשתה עליה בקידום מהלכים משמעותיים בעיר ובהיותה במועצת העיר עם מנדט אחד בלבד. בוודאי הקשה המהלך מבחינה מורלית וכן הצורך להסביר לציבור ״מה קרה״ ו״מדוע התפצלו השתיים?״. ד״ר אפרת אוחיון אשר ממוקמת במקום השני ברשימה, התפצלה ממרק לסיעת יחיד שלה קראה: ״המקומיות״, ביחד עם יתר בנות הקבוצה. יש הסבורים, כי מרק הייתה צריכה להשקיע יותר מאמץ בהישארות הקבוצה ביחד, כגוש אחד ועם שני מנדטים במועצה. יש הטוענים, כי הדבר לא היה בידיה וכי יתכן, כי היה פוליטיקאי חזק יותר אשר משך בחוטים והצליח מהר מאוד במשימה להחליש את מרק ולדאוג שהיא תהיה עם מנדט אחד בלבד ולא מעבר. כך או אחרת, הפיצול הזה לא עשה טוב למרק וגם לא ליתר הבנות בקבוצה.

טעות 3- קבלת תחומי עשיה ״במשותף עם ראש העיר״

כחלק מההסכם הקואליציוני, קיבלה מרק את כסא סגנית ראש העיר למשך חצי הקדנציה הראשונה וכן את תיק החינוך-גני הילדים (בלבד) ואת תיק התעשיה – שני התחומים הינם במשותף עם ראש העיר. מדוע הסכימה מרק לקבל לידיה תחומי אחריות במשותף עם ראש העיר? האם ראש העיר לא נתן במרק אמון מלכתחילה, ככזו שיכולה להוביל תחומים בעצמה? ובכלל, תחום החינוך בכללותו נמצא אצל ראש העיר ואילו מרק הסכימה לקבל רק את תחום גני הילדים וגם הוא במשותף עם ראש העיר. נציין, כי מרבית התחומים שחולקו ליתר חברי הקואליציה ניתנו להם באופן בלעדי ולא במשותף עם ראש העיר. למשל: בוטרשווילי ממונה על הספורט לבדו, אמסלם ממונה על המשכן לאומנויות לבדו, כצנלסון ממונה על החברה לתיירות לבדו וכן על תחום התפעול גם לבדו, אורית אלמוזלינו – על תחום קידום נשים לבדה וכן הלאה.
חברי קואליציה נוספים השמיעו לא פעם טענות באוזני מערכת ״אשדוד היום״ בעניין ההתנהלות בקומה החמישית בעיריית אשדוד והעובדה, שלדעתם, הם לא מקבלים עצמאות בתחומים אשר קיבלו לידיהם. אז מה הועילו חכמים בתקנתם?

טעות 4- מקום מושבה של מרק -במשכן

בזמן שכל סגני ראש העיר יושבים להם בנחת בקומה החמישית בעיריית אשדוד לצדו של ראש העיר, מרק נאלצה לערוק ולשבת במשכן מהסיבה ש:״אין מקום בעירייה״. הקומה החמישית שופצה רק לאחרונה והושקעו בשיפוץ כמה מיליונים טובים מתוך כספי משלם המיסים. ידוע כבר, שלעיר אשדוד יש 5 סגנים בשכר. אם כך, מדוע לא טרחו ליצור לשכה לכל סגן? לא ברור. וכן לא ברור מדוע דווקא מרק היא זו שנאלצה לעבור והיה ברור מראש, שהיא בקומה החמישית לא תשב. דבר אחד גרר למשנהו ובסופו של דבר אנו עדים למה שנראה כלקיחת קרדיט מלא על משהו שכבר הצליחה מרק, מבחינתה לפחות, לעשות.

חרף כל הקשיים שהוזכרו לעיל ועוד כאלה שלא הוזכרו אך ידועים גם הם, הצליחה מרק לערוך כנס מרשים ומיוחד אתמול (שלישי) והפלא ופלא, לא קיבלה על כך קרדיט מוצהר מראש העיר, שמיהר להוציא פוסט בעמוד הפייסבוק שלו כבר אתמול ושמה של מרק, איך לומר, לא הוזכר אף לא ברמז. אחרי כל הטעויות הללו- מישהו מתפלא?

סביר להניח, כי יום קשה ועמוס מאוד עבר על מרק אתמול. לצד ה״היי״ מהצלחת הועידה שארגנה, שלל הקרדיטים להם זכתה ובצדק וכן הגעה של אנשים רבים לכנס, לא איחר להתפרסם הפוסט של ראש העיר ובו, קשה להגדיר זאת אחרת מאשר, דריסה של כל העמל הרב שהשקיעה מרק. גם לציניקנים שבינינו, כואב לשמוע.

להלן הרשומה המלאה שהעלה ראש העיר אתמול, שלישי, 3/9/19:

חזון אשדוד 2025 – המטרופולין החברתי-כלכלי הבא של ישראל!

הבוקר פתחתי את כנס אשדוד קומרס-סיטי, לכלכלה חדשנית במשכן לאומנויות הבמה, בהכרזה על החזון שלנו לעיר אשדוד לעשור הבא.
חזון אותו גיבשנו בשנתיים האחרונות בעקבות התמורות בהתפתחותה של העיר, עם שורה ארוכה של פרויקטים ותוכניות פיתוח בסדר גודל לאומי, שרובן המכריע הושלם, או נמצא בשלבי ביצוע מתקדמים, בתוספת פרוייקטים שמעצמות כלכליות כמו סין וסינגפור, ואוני׳ MIT בארה״ב, בחרו לקדם באשדוד בתחומי החדשנות הטכנולוגית.

ממשלת סין יזמה את תכנית BRI שמשמעותה הקמת רצועת סחר ימית בין שגובש בשנתיים האחרונוסין למדינות אירופה וחידוש דרך המשי ההיסטורית. אשדוד נבחרה להיות מרכז הפעילות הכלכלית הסינית במזרח אגן הים התיכון. הפרויקט יכלול מרכז לוגיסטי גדול, שת"פ עם נמלי ישראל, רכבת עילית באשדוד וקשרים אקדמאיים בין אוניברסיטאות ישראליות וסיניות.

אשדוד הפכה לעיר מודל לתחבורה חכמה ומתקדמת בישראל, והקמנו יחד עם חברת מובילאיי ואוניברסיטת MIT מעבדת חדשנות עירונית לתחבורה חכמה, לייצור של מסד נתונים רחב על תחבורה שיעמוד בפריסה בינלאומית, לרשות גופים מקצועיים בארץ ובעולם לפיתוח טכנולוגיות תחבורה חדשות. כתוצאה מהתשתית הזו חברת STE מפתחת עבור ממשלת סינגפור תחבורה ציבורית אוטונומית כשבאשדוד יהיה מרכז הפיתוח שלה.

בנוסף, אוניברסיטת MIT בחרה באשדוד, עם עוד 7 ערים ברחבי העולם, לשמש מודל מחקרי לתכנון עירוני של תעשיה ותעסוקה, ותוצאות המחקר מיושמות בתוכנית המתאר החדשה של אשדוד.

כל אלה, יהפכו את אשדוד בעשור הבא,למטרופולין כלכלי-חברתי מבוסס חדשנות מהחשובים במדינת ישראל.

אשדוד היא הדבר הבא בכלכלת ישראל!

קרדיט צילום: לירון מולדובן

7 תגובות

 1. ככה זה שהלביאה היא למעשה חתולה צמחונית שמכרה את פרוותה למען כיסא.

 2. מה שעניין אותה כנראה זה הכסא ולא מעבר ולכן אין פלא. אם הם יהיו חכמים יהיה אפשר לא להעביר לו את התקציב הקרוב ולהדיח אותו מראשות העיר. ככה ביפה ובאלגנט.

 3. מילא להגיד מרכז מקומי אבל עולמי.. נו באמת. אנשים מעניינן אותם שאין להם פרנסה פה בעיר ובמקום זה מתעסקים בכנסים מפוארים ומהודרים. מה זה משנה למי הולך הקרדיט משנה מה התושב מקבל מזה ולדעתי התושב לא מקבל כלום. חוץ מדו״חות ושירות גרועעעעע.

 4. כרגיל, יורק בפנים לכל מי שמעז לעשות משהו לטובת העיר. כל הסביבה הקרובה שלו מתחלפת על בסיס קבוע בדיוק מהסיבות האלה

 5. בושה של ראש עיר

 6. קשה לו לפרגן כל העיר יודעים את זה

 7. בגלל זה אשדוד נראית כמו שהיא נראית.
  כי בכל פעם שיש מישהו עם יוזמות, מישהו יצירתי שרוצה אשכרה לדחוף את העיר הזאת קדימה-
  מיד קם האדון ממרום כסאו ומשתיק אותו. חלילה שיהיה מישהו אחר שעושה יותר.
  יאללה תפנה כבר את הכסא שלך, יא תרח זקן!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.