סטטוס קוו בגבס – האם השבר יתאחה?

ישיבת מועצת העיר התנהלה אתמול בערב (רביעי) סביב הנושא המרכזי המעסיק את תושבי העיר בחודשים האחרונים – סוגיית השבת.

צמידים אשר חולקו מבעוד מועד לתושבים, הותירו חלק נכבד מתושבי העיר אשר קיוו לקחת חלק בישיבה, מחוץ ליציע התושבים.

בוריס גיטרמן – סגן ראש העיר-  נשא נאום בעניין חוק פתיחת וסגירת בתי עסק בשבת וטען, כי בתי העסק צריכים להיות פתוחים, כולל המשכן לאומנויות הבמה בשבת ובשישי בערב.

חבר מועצת העיר עו"ד אלי לחמני שאל בקול – שהרי גיטרמן הוא יו"ר החברה למתנ"סים, מה מונע מבעדו לפתוח את המתנ"סים בשבת?

גיטרמן הרי נמצא במועצה כחבר קואליציה ודבריו אינם מתקבלים – אז מדוע הוא לא מתפטר? האם הכיסא חשוב לגיטרמן יותר מהעקרונות החשובים לו ולציבור אותו הוא מתיימר לייצג?

בישיבת המועצה ראינו ושמענו מספר חברי מועצה אשר, על פי רוב, לא מדברים או לא כמעט לא מגיעים. נתחיל.

הרב עמרם כנפו ממפלגת ש"ס כיבד את הנוכחים בנוכחותו. במהלך כל הקדנציה הזו, החסיר מספר רב של ישיבות מועצת עיר והגיע רק לעיתים רחוקות. הפעם, התייצב כנפו שהיה עד לפני מספר חודשים ממלא מקום ראש העיר ולאחרונה, החליף אותו אבי אמסלם.

המצלמה שלנו תפסה את השניים ברגע של בדיחות הדעת, טרם החלה הישיבה:

כנפו עמרם: "רבותיי, אני מתחנן בפניכם בואו נמצא את המאחד ולא חלילה את המפריד. כל אמצעי התקשורת בארץ התקשרו אליי עקב מחאת התושבים. מה קרה? ממתי נעשינו מפולגים? ממתי אשדוד נעשתה דוגמה לפילוג בין מגזרים?". כנפו זכה למחיאות כפיים מהתושבים המוחים, מה שמעיד על חיבור שלהם עם הדברים ולא, חלילה, אמירה כנגד חרדים.

הרב ליברמן – סגן ראש העיר, אשר לא שמענו את קולו כמעט בשום סוגיה, לפחות לא בישיבות מועצת העיר, דיבר הפעם במליאה. הוא פנה לד"ר אלי לחמני והתריס בפניו כך: "לפני מספר חודשים איבדת את אמך והתחלת לגדל זקן ולחבוש כיפה. עכשיו אתה בעד חילול שבת?". דבריו של ליברמן הכו בהלם את כל הנוכחים, שהסכימו, שאסור היה לו לעשות את ההקשר בין האם שנפטרה, זיכרונה לברכה, לבין האידיאולוגיה של ד"ר לחמני בעניין אופייה של העיר אשדוד.

נאום ראש העיר בעניין השבת

יחיאל לסרי: "ברור, שלא יכולים לדבר על הצעה כזו (סוגיית השבת ת.א) בהרכב כזה של מועצה ולדבר על אחדות זה לא הולך ביחד. יש מגוון של דעות. איך אפשר לדבר על אחדות כשאתה מביא הצעה שכל כולה היא לייצר הפרד ומשול? אני מודה לצילקר על דבריו והוא אמר: חוק העזר הנוכחי הוא מצוין, מכיוון שהוא זה שמשקף את שני הצדדים. כל ניסיון לשנות אותו פוגע. ברור, שההצעה לסדר מיותרת לחלוטין. היא באה להציג רווח פוליטי וכך יש להתייחס אליה. יש כאן הצעה פוליטית לא אידיאולוגית. זה לא בכלל לא מפתיע, כי מתחילת המשבר הסיפור הלך לכיוונים פוליטיים לא הייתה אחריות ציבורית. כמעט לקחתם אותנו למלחמת אחים. פוליטיקה, שמי שמנוסה בה יודע שזו הפוליטיקה הכי מסוכנת. פוליטיקה סקטוריאלית פורמת את החוטים הכי עדינים שמחברים בינינו. לכן, הצעה זו כמו כל מה שעברנו בתחילת המשבר על חשבון האחדות בעיר. נגיב עניינית – המשבר שהעיר חוותה זה משבר שלא רצינו, לא התכוונו להיכנס אליו אבל אני לוקח עליו אחריות מלאה. זו הייתה החלטה שלי. תמיד הייתה באשדוד מטרה חשובה – לשמור על הכבוד ההדדי בין האוכלוסיות השונות בעיקר בין חרדים לחילוניים. בלי הכבוד ההדדי אי אפשר לקיים חיים משותפים בעיר מגוונת באורחות חיי התושבים.

הגיע הזמן לספר את הסיפור מאחורי המשבר שחווינו.

הסטטוס קוו הופר, (מפנה אל, ת.א) עו"ד שומר, אבל לא לכיוון שהתכוונת אליו. הכבוד ההדדי הופר והסטטוס קוו הופר על ידי בית המשפט לא הייתה אכיפה של חוק העזר – נפתחו סופרים, בסמוך לציבור דתי וזו ההפרה של הסטטוס קוו. כולנו חייבים לשמור על הסטטוס קוו, כי אחרת לא נוכל לחיות ביחד. הסופרים, שנפתחו הם פגעו בכבוד ההדדי. אף אחד לא מוכן להקשיב. ביקשנו מבעלי הסופרים האלה ואפילו התחננו לכבד את הסביבה שבה הם פועלים והם לא היו מוכנים, התראות, קנסות וכלום לא הועיל. הוצאנו 5 צווי סגירה ובעלי העסקים פנו לבית המשפט בגין אכיפה סלקטיבית. אני הסברתי לשופט, שזה הכלי שלנו לשמור על הסטטוס קוו. שעה שלמה עמדתי מול השופט והסברתי לו והוא לא קיבל את דבריי ופסק אחרת. הכיוון המשפטי הכריע. בית המשפט קיבל את טענתם וביטל את צווי הסגירה. איש מאתנו בעולם הזה – דתיים וחילוניים – כאחד לא יוכל להשלים עם מצב בו העירייה, מסיבות משפטיות, לא יכולה לשמור על הכבוד ההדדי בין תושביה".

מתוך בליל המילים של לסרי בנאומו מול המליאה המשותקת משתמע מדבריו רק דבר אחד  שאינו מוטל בספק – לסרי לא מתכוון להתגמש. לסרי מחזיק בדעה, שהפרת הסטטוס קוו מגיעה מהצד השני הוא הצד של החילונים. הסטטוס קוו הופר על ידי החילונים, מבחינתו, והכיוון שלו, כך לפי דבריו לפחות, הוא להמשיך ולסגור את העיר ולשלוח את הפקחים שלו ובראשם המנכ"ל אילן בן עדי – לצלם ולתת קנסות. השימוש של בית המשפט בתוך הנאומים של ראש העיר הראה, כאילו הוא משתמש בו כגרדום לחפור בו.

הנאום ממשיך:

"הוריתי לבצע אכיפה סמוך לבתי הכנסת בסופרים פתוחים סמוך לאוכלוסייה. קומץ אנשים מנסים להגיד אחרת – הסעיף השני של חוק העזר מתיר פתיחת בתי קפה, מסעדות, בתי קולנוע – בהם לא נגענו. בעלי האינטרסים הפוליטיים ממשיכים…".

בנקודה זו, הפסיק נאומו של ד"ר לסרי, על ידי הערות מיציע התושבים של התושבת סיוון מרילי. סיוון הגיעה ליציע, כאשר כף רגלה שבורה, והיא דידתה ליציע התושבים הלא נגיש רק, כי העיר אשדוד חשובה לה:

מה חטאה של סיוון מרילי, שזעקה בתגובה לאמרותיו החוזרות ונשנות של ראש העיר, כי המחאה פוליטית היא וכשהיא קמה בזעקה עם דמעות בעיניה, כי היא איננה מוכנה לקבל את תיוגה או שיוכה לאיזשהו מפלגה זו או אחרת, החליטו להוציאה מהיציע ולא רק זה. הגדיל לעשות גבי כנפו, שעזב את שולחן המכובדים ועלה ליציע על מנת לסייע לפיקוח להוציא אותה.

רגע ההוצאה של מרילי מהיציע (כנפו מאחור):

עוד שמענו בנאום שימוש ציני חוזר ונשנה במושג "מלחמת אחים" , שהפך למחורר וחסר כל חשיבות ואחיזה במציאות, שכן תושבי העיר מסתכלים על ראש העיר בעיניים המבקשות איחוד ולא פילוג. ואילו לשמוע ממנו את המילים הללו, הראה, כאילו הוא מסתכל על הסיטואציה מהצד ולא מרגיש חלק או אחריות, כפי שאמר, עליה.

 

ממשיך לסרי בנאומו: "תושבי העיר לא יסלחו לכם. הפסקנו לתת דו"חות וממשיכים ללבות את האש גם כשהפסקנו לתת דו"חות.

ידידי, ד"ר אלי לחמני, למה דווקא עכשיו ולא לפני שנתיים? בגלל פסק הדין. זה לא סוד. כולנו קראנו עיתונים – המדינה דנה בנושאי השבת. הדיון ברמת המדינה הסתיים רק לאחרונה וברגע שהסתיים, רק אז יכולנו לצאת למהלך הקצר הזה להחזיר את הכבוד ההדדי גם לציבור הדתי שפתחו סופר מולו.

המדיניות שלי לא השתנתה: נמשיך לחיות בכבוד. אני מציע – סיימנו. זהו. בואו נגיד כל אחד את החזון שלנו וניתן לציבור להחליט".

מה העתיד צופן בחובו?

אם נקשיב היטב לדבריו של לסרי, הרי שהוא מתכוון להמשיך במגמת מתן הדו"חות לסופרמרקטים בתוך העיר, שנפתחו בשנים האחרונות. בפועל, קשה לנו להאמין, כי תינתן הוראה לתת דו"חות בשבת, לפחות לא עד הבחירות. מה יהיה אחרי הבחירות? זו תשובה שכדאי לנו לעשות כל מאמץ על מנת לדמיין אותה בפועל…

 

רגעים של אושר וכבוד גדול בישיבת המועצה, עם כניסתם של קבוצת דולפיני אשדוד – שחקני כדורגל כבדי שמיעה – בהובלתו של יעקב אוליאל הגדול, אשר הוביל את הקבוצה להישג מרשים והיסטורי – גביע אירופה לאלופות. הקהל עמד על רגליו והריע לחברי הקבוצה המוכשרים:

מחאת התושבים ממשיכה – הפגנה גדולה מתוכננת למוצאי השבת הקרובה, בשעה 19:00, בבניין העירייה "מחזירים את אשדוד לאשדודים":

גלריית תמונות מישיבת המועצה:

 

 

אולי תתעניין ב...

נעצרו 4 חברי כנופיה החשודים בהתפרצויות לבתי עסק

פעילות עיקשת וסמויה שערכה היחידה המרכזית של משטרת ישראל יחד עם יחידות מיוחדות במחוז הדרומי …

שינוי גודל גופנים