הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

נתניהו חייב את איוּבּ קרא לצדו

איוב קרא, מי שהיה עד לפני מספר חודשים שר התקשורת ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הצליח תודות לעובדה, שהפגין יכולות מוכחות לחצות מגזרים, דתות ואפילו עדות. אז מה יש בו, באיוב קרא, שכולם אוהבים לאהוב אותו? יצאנו לבדוק

איוּבּ קרא הוא פוליטיקאי דרוזי-ישראלי ממפלגת הליכוד. כיהן בין היתר כשר התקשורת, שר ללא תיק, חבר הכנסת, סגן השר לפיתוח הנגב והגליל, סגן שר במשרד לשיתוף פעולה אזורי, סגן יושב ראש הכנסת, וסגן שר במשרד ראש הממשלה. קרא השתחרר מצה”ל בדרגת רב-סרן, והוא בעל תואר ראשון במשפטים (LL) מהקריה האקדמית אונו ותואר שני במדיניות ציבורית.

ועידת בח׳רייין, אמורה להתכנס מיד לאחר כינון הממשלה. ביוני 2019, תחת אבטחה כבדה, נפתחה ועידת בחריין ב"סדנה הכלכלית", שאותה יזם הבית הלבן, ובה הושק החלק הכלכלי של "עסקת המאה" של טראמפ, שעיקרו השקעות של 50 מיליארד דולר בכלכלה הפלסטינית. עם זאת, גורמים רבים הביעו ספקנות לגבי מידת הצלחתו. הרשות הפלסטינית החרימה את האירוע ולא נכחו בו גם נציגים רשמיים מישראל. בעקבות הועידה הזו ובכך שהוחרמה על ידי מנהיגי הפלסטינאים, בוודאי מזהים כולם, כי הנושא הפלסטיני די ירד מסדר היום הציבורי.
קרא, כאמור, הינו איש בעל קונצנזוס רחב היקף, חוצה מגזרים, הציבור אוהב אותו ואין חולק על כך.

מקורבים לקרא אמרו ל״אשדוד היום״ כך:

קרא, כזכור, עמד בראש המרד כנגד תכנית ההתנתקות שהוביל אריאל שרון והתנגד נחרצות לגירוש יישובי גוש קטיף. קרא הוא מאחרוני המורדים בשרון, שעדיין נותר בזירה הפוליטית. כל יתר השרים עמדו לצדו של שרון, כזכור, ומשום כך ההתנתקות יצאה אל הפועל והיום יורים טילים לכל הארץ מהמקומות שפונו.
באותה התקופה האמירה שקרא זעק היתה: ״יהודי לא יגרש יהודי, על אחת כמה וכמה דרוזי לא יגרש יהודי״. בכך הצליח קרא לרכוש לבבות רבים בקרב הציבור בכללותו.

״גם אנשי השמאל אוהבים אותו והם מסתכלים עליו כאדם. יש עליו קונצנזוס על אף שהוא איש ימין בגלל שמדובר בו״.

נפגשנו עם השר לשעבר איוב קרא לשיחה טובה והתרשמנו, כי האיש עוד לא אמר את המילה האחרונה וכי בכוונתו לחזור לזירה הפוליטית מהר יותר מהצפוי.

כיצד אתה מסביר את ניסיון הפוטש שהיה עליך מאנשי הליכוד והרי המצב היום הוא שאתה לא בכנסת ישראל, על אף תרומתך הגדולה?

״הייתי נאמן ללא תמורה לממשלה במשך שנים רבות. מעולם לא פגעתי, לא התלוננתי ואין לי טענות. אנשים ידעו לסכסך בינינו והצליחו. אני מעריך שראש הממשלה היום יודע, שכל מה שנאמר עליי היה מגמתי, מתוך אינטרס של אנשים רעים שחיפשו לפגוע ביחסים בינינו, בהתקדמות שלי לידו ובנאמנות מתוך קנאה עיוורת״.

כולנו זוכרים שהיו לך ולראש הממשלה בנימין נתניהו יחסים מצויינים. מה בכל זאת קרה ביניכם?

״זה נכון. אני חושב שראש הממשלה התגאה בי בפני כל אומות העולם. בכל מפגש שהיה לו מול מנהיגים שונים הכי חשובים בעולם הציג אותי כשר הכי חשוב לו והכי ראוי לשבת לידו. אני מאמין שאחרי שתוקם הממשלה והמתח יפשיר, נמצא שוב את הדרך״.

כיצד היית רוצה להמשיך לתרום למדינה?

״ועידת בח׳ריין אמורה להתקיים אחרי הבחירות. אני חושב, שאין כמוני מי שיכול לתרום למדינת ישראל בועידה כזו. העולם הערבי היום תופס מימד רחב ואני אחד האנשים המומחים והמתאימים ביותר לסייע לממשלה ולראש הממשלה במבחנים ובאתגרים שבדרך.
למרות כל הפגיעות, יצאתי ודרשתי מכל תומכיי להתעלות ולתמוך בליכוד ובראש הממשלה״.

מה עמדתך בנוגע לשימוע שעובר ראש הממשלה בימים אלה?

״אני מאמין, שראש הממשלה, גם כשאנחנו לא קרובים היום, מאמין שייצא מהפלונטר שהוא נמצא בו, כי אני מאמין בחפותו ואני מאמין שבסופו של הליך הוא יצא זכאי והאמת תטפח על פניהם של אלה שתמיד רודפים כל ראש ממשלה מהימין״.

מה ההישגים הבולטים שלך כשר התקשורת?

״הצלחתי להוביל לאישור ערוץ 20 לימין ממקום שאף אחד לא האמין והיום יש מגוון דעות בתקשורת ולימין יש את ערוץ 20, יש ערוץ 9 לעולים, ערוץ הידברות לחרדים – כל אלה הצלחות שלי שאי אפשר לקחת ממני. בזכותי עבר חוק הלאום, שהיה כרוך בתשלום של בני משפחתי. עם זאת, לדעתי, לקיים את מה שהבטחתי וזה תיקון בחוק יסוד את מעמדם של הדרוזים, הצ׳רקסים ובני המיעוטים שמשרתים בצה״ל, שמעמדם יהיה שווה בחוק הלאום״.

ידוע, כי בני העדה הדרוזית משרתים בצה״ל ומגיעים לעמדות בכירות תודות ליכולתם ובנאמנותם למולדת. גם משפחתו של קרא והוא בעצמו שילמו מחירים כבדים למען מדינת ישראל.

״המשפחה שלי תרמה הרבה מאוד למדינת ישראל לא רק בקרב הדרוזים אלא גם בקרב היהודים. שני דודיי נהרגו בדרך להקמת מדינת ישראל ושני אחיי נהרגו בלבנון. אבי ואני, שנשארנו בחיים, הוכרנו כנכי צה״ל עקב פציעות קרביות. תראי לי עוד משפחה שהקריבה כל כך הרבה. ילדיי היום משרתים אף הם ביחידות מיוחדות״.

מה אתה עושה בימים אלו, עם הזמן הפנוי שנותר לך? אגב, תרשה לי להציע לך לא להתרגל, כי כל התחזיות מדברות על בחירות שלישיות לכנסת שבהן בוודאי תיקח חלק

״מאז שעזבתי את הממשלה אני מנסה לקדם את המרכז הכלכלי לשלום. להבדיל ממרכז פרס לשלום, שם הוויתורים הם העיקר, אצלי – הטכנולוגיות והכלכלה הם העיקר ולא הוויתורים. המשמעות היא שיווק המוח הישראלי והיהודי בעולם אל מול העולם השפוי יותר, הערבי, כדי שיהיה אינטרס של חזית אחת איתם מול אירן ושהחזית מולם תהיה רצינית וקשוחה, כך שיתחשבו בה גם בעולם כחזית גדולה״.

ההתרשמות שלנו מאיוב קרא היא, כי החזית הציבורית עודנה בוערת בו ואין ספק, כי ככל שייפתח חלון הזדמנויות בפריימריס של מפלגת הליכוד, בוודאי קרא ייקח בהם חלק ולפי הצלחותיו בעבר, הסיכוי שלו להתברג במקום טוב ברשימה הינו גבוה. על זה נאמר: עוד לא אמר את המילה האחרונה.

השר לשעבר איוב קרא – עוד ישוב לזירה הפוליטית

תגובה אחת

  1. לפעמים לא מעריכים את הנכס שיש לך ביד עד שאתה מאבד אותו.
    איוב קרא הוא נכס לליכוד, אהוב על החברים ומוערך אצל ביבי.
    חייבים את איוב בקידמת הליכוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.