נכה קשה מלין: "לא מספיק שהגורל התאכזר אלי בביטוח הלאומי הפכו אותי לשק חבטות"

הביטוח הלאומי מקשה על נכה: המזגן ברכב עולה 20,000 שקל אושרו לו 6,000 שקל בלבד

קטוע רגלים בעל מגבלות קשות רכש רכב שיאפשר לו שדה ראייה מתאים * עלות התקנת המזגן נופלת עליו * 

"לא מספיק שהגורל התאכזר אלי בביטוח הלאומי הפכו אותי לשק חבטות" כך אומר בכאב  שמעון קובני ,בן 50, קטוע רגלים מזה 12 שנה, הסובל ממגבלות גופניות קשות, לאחר שהתברר לו, כי הביטוח הלאומי אינו מוכן לממן את עלות התקנת מזגן ברכב המיוחד שרכש לצורך התניידותו.

במשך שנים נהג שמעון ברכב מסוג שברולט סאוונה, כשהוא מתקשה להתמודד עם שדה הראייה ברכב, בשל הכיסא הגדול והגבוה שבו הוא יושב. כשהגיע העת להחליף את הרכב אושר לו רכב מסוג מרצדס ספרינטר שבו הכיסא שעליו הוא יושב אינו מפריע לו בנהיגה ."ברכב החדש אני לא צריך בכל פעם להתכופף כדי לראות את הרמזור" מסביר שמעון.

אולם, כאשר הגיע הרכב לחברת תמן העוסקת בפיתוח יצור והרכבה של אביזרי רכב לנכים בישראל, התברר כי בניגוד לעבר, הרכב הגיע ללא מזגן ויש צורך בהתקנת מזגן שעלותו כ-20,000 שקל. שמעון קובני היה משוכנע כי מאחר והרכב אושר לייבוא ואבזור על ידי משרד התחבורה והביטוח הלאומי הוא יקבל את המימון הדרוש להתקנת המזגן, אולם לתדהמתו בביטוח הלאומי סניף רחובות דחו את בקשתו ואישרו לו תשלום של כ-6,000 שקל  בלבד עבור המזגן.

"הרי ברור לכולם שאי אפשר לנסוע בחום שלנו ללא מזגן. אז הם רוצים שאשלם את ההפרש מכיסי?" שואל שמעון בכאב ומוסיף "הם יודעים את הבעיה שהיתה לי ברכב הקודם. הם יודעים שהחלפתי רכב. בלי מזגן אי אפשר לנהוג זה ממש מסוכן. אז מה הביטוח הלאומי רוצה ממני?. גם ככה הגורל התאכזר אלי למה הם מוסיפים לי על הכאב?".

מנכ"ל חברת תמן, המכיר את שמעון קובני היטב, כמו את שאר אלפי הנכים המקבלים אצלם שירות אישי ומקצועי בהתקנת האבזורים לרכבים. "אנחנו הולכים תמיד לקראת כל לקוח, מתחשבים בצרכיו ומנסים להתאים לו את האבזור המתאים. במקרה זה, מחיר המזגן אינו תלוי בנו"  הוא מסביר. .

שמעון קובני מוסיף "אני נמצא במלכוד. הרכב כבר נרכש ואין מזגן.  אני מדבר אל האנשים בביטוח לאומי וזה כמו לדבר לקיר. לא מנסים בכלל להבין אותי".

תגובת המוסד לביטוח הלאומי:

הביטוח הלאומי מעניק סיוע לאנשים עם ליקויים ברגליים המגבילים אותם בניידות.  הסיוע כולל הלוואות ומענקים לרכישת רכב והתאמתו למצבם התפקודי וקצבה חודשית עבור הוצאות הניידות.

 

הרכב המדובר, מרצדס ספרינטר, מגיע עם מזגן בחלקו הקדמי כמו כל רכב אחר. במקרה זה מדובר על התקנת מערכת מיזוג בחלקו האחורי של הרכב. מימון האביזרים המיוחדים נעשה בהתאם למחירון, שהמחירים בו הוגדלו בעדכון שנערך לפני כשנה. עם זאת, ועדה בין-משרדית בוחנת בימים אלה את המחירון לאור הפניות בנושא.

 

 

 

אולי תתעניין ב...

נמל אשדוד: מפגש היסטורי של מנהלי העבודה לדורותיהם

חברת נמל אשדוד קיימה בשבוע שעבר מפגש ייחודי של מנהלי העבודה בנמל לדורותיו. במפגש החגיגי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים