הסטוריז של אשדוד היום

העלה סטורי

נחנכה המחלקה לחדשנות בבית החולים

בית החולים אסותא אשדוד השיק מודל ייחודי, ראשון מסוגו לקידום ופיתוח חדשנות תוך ארגונית.
יו״ר אסותא אשדוד ומנכ"ל מכבי רן סער: ״המיזם הזה יביא לצמיחת הזדמנויות, שתביא תוצרים איכותיים לשיפור מערכת הבריאות״

ביום חמישי (7.11) נפתח קורס הכשרה ובו משתתפים אנשי צוות מכלל הסקטורים בבית החולים – רופאים, אחיות, עוס"ים, הנהלה, אנשי מיחשוב, כספים, מעבדה, אנדמניסטרציה ועוד, שיעברו הכשרה במשך שנה ובסיומה יוכרו כ'מקדמי חדשנות בארגון'.
בנוסף לעובדי אסותא אשדוד זכו להשתתף בקורס 3 סטודנטים מצטיינים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, שנבחרו מתוך עשרות מועמדים כחלק מתפיסת שיתוף הפעולה ויצירת ECO-SYSTEM אקדמי- קליני- טכנולוגי- וארגוני של המחלקה.

מנהלת המחלקה ליזמות וחדשנות רפואית, דר' טל פטלון שהגתה ופיתחה את הרעיון מסבירה, "לאור הצורך שזיהנו בביסוס והטמעה של תרבות תוך ארגונית של חדשנות הן בטרמינולוגיה, הן בתהליכי החשיבה והן ביישום בפועל פיתחנו מודל הכשרה עבור צוות בית החולים. אנו מאמינים כי תוכנית זו שתוביל ליצירת תפקיד של 'מקדם חדשנות בארגון' תייצר תשתית יציבה ורלוונטית לפיתוח, יזמות וביסוס חדשנות תהליכית. תוך מפגש של יוזמות הצומחות 'מלמטה למעלה', מתוך היכרות עמוקה של הפעילות השוטפת בכל מחלקה עם יעדים שנקבעו על ידי הנהלת בית החולים.
מודל זה של מחלקת חדשנות הצומחת מן הארגון הינו כוח מניע לקידום העובדים, מערכת הבריאות וענף ה- Health-Tec, על ידי יצירת שיתופי פעולה רחבים"

את השיעור הראשון במסגרת הקורס העביר יו"ר אסותא מרכזים, פרופ' שוקי שמר, בהשתתפות יו״ר אסותא אשדוד ומנכ"ל מכבי, רן סער והמנכ"ל החדש של בית החולים, ארז בירנבאום. המשתתפים בקורס זכו לברכתם ולעידודם של ראשי מכבי ואסותא. יו״ר אסותא אשדוד ומנכ"ל מכבי, רן סער, העלה על נס את יוזמתה של דר' פטלון ואמר, כי "אין לי ספק שהפרוייקט הזה יביא לצמיחת הזדמנויות, שתביא תוצרים איכותיים לשיפור מערכת הבריאות בכללותה".
סער הדגיש, כי "מערכת הבריאות פועלת בעולם שמרני, ולכן המילה חדשנות מסוגלת להרתיע, שכן היא מזיזה את האנשים מאזור הנוחות שלהם. אך אני מאמין שחדשנות מתחילה מלמטה ולאו דווקא מלמעלה, ולכן אני רואה בחיוב רב את היוזמה שאין לי ספק שתביא תוצאות שנוכל להתגאות בהן". הוא הדגיש שקופ"ח מכבי מבוססת על חדשנות, לאחר שהקימה חממה מיוחדת לפיתוח רעיונות יצירתיים שחלקם הבשילו כבר והם נמצאים בשלב הגיוס ואפילו יצרו חיבורים מול גופים עסקיים. "גם באסותא אשדוד אנו מאמינים מאד בחדשנות הן בתחום הקליני והן בשירותי, ואנו בטוחים שנוכל להגיע להישגים בכל אחד מהתחומים".
עם זאת, הוא הזהיר, כי "יש גם סיכונים ולכן יש להיזהר, בפרט כשמדובר במקצוע חדש שאינו קיים במערכת ואנו מחדשים אותו", אך בכדי להצליח "יש צורך בזיק מיוחד בעיניים – שאותו אני מזהה אצל כל הנוכחים".

המנכ"ל החדש של בית החולים, דר' ארז בירנבאום שנכנס בימים אלו לתפקידו, הבהיר כי "אני גאה בעובדה שאני מזהה במקום עובדים המייצגים את כל התחומים בבית החולים, ואני מחכה כבר בכיליון עיניים לפרויקטים שיבשילו ויגיעו למימוש בזכות הרצון העז שמאפיין את העובדים".

פרופ' שוקי שמר, יו"ר אסותא מרכזים הבהיר, כי "התפיסה שמיושמת בבתי החולים לא השתנתה במאה האחרונה, ולכן לערך חדשנות יש מקום מיוחד בפרט במערכת הבריאות. אם נצליח להביא תוצר טוב יותר למטופל, זוהי חדשנות במיטבה וזו היא תכלית השאיפה".
במהלך השיעור הראשון עמד שמר על העקרונות שאמורים לעמוד בלב ליבה של היוזמה, ובראשם חזון, יצירתיות, מעוף וערכים, והדגיש כי "בגלל הייחודיות של בית החולים, שהוקם עם חזון אמיתי להביא לשינוי ויש בו את כל התנאים להביא לשינוי, יש כאן לדעתי אפשרויות בלתי מוגבלות שיהיה ניתן להמציא, ליישם, וכך להביא לשיפור משמעותי באיכות הטיפול לו זוכה המטופל, שאחרי הכל הוא עומד מבחינתנו במרכז".

דר' קיסרי שני, רופאת רפואה דחופה מספרת: "במהלך בניית ההכשרה והמקצוע 'מקדמי החדשנות' פיתחנו קורס ראשון מסוגו ל'גישור רפואי' יחד עם עו"ד והמגשרת תמר ברק. הרעיון מאחורי הקורס, שהוא חדשנות בפני עצמה, הוא הקניית יכולות התמודדות ופתרון קונפליקטים פיתוח יכולות תקשורת וקידום תהליכים, מתוך הבנה שבעזרת כלים אלו נוכל לייצר מערכת המקדמת חדשנות בבית החולים ומחוצה לו".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.