נחנכה אנדרטת הזיכרון לנספי אגאדיר

אתמול, נחנכה באשדוד האנדרטה לזכר הנספים ברעידת האדמה אשר זיעזעה את העיר אגדיר במרוקו.

 

רעידת האדמה באגאדיר התרחשה ב-29 בפברואר 1960, בשעה 23:40 והייתה רעידת האדמה החזקה ביותר בתולדות מרוקו. היא גרמה ל-12,000 עד 15,000 הרוגים ולכ-25,000 פצועים. לפחות 35 אלף אנשים נותרו ללא קורת גג. מספר ההרוגים היווה כשליש מאוכלוסיית העיר באותה שנה.

אגאדיר אכלסה קהילה יהודית גדולה וחשובה, ועל פי הערכות, כ-1,300 יהודים נספו ברעידת האדמה. אגאדיר פונתה מתושביה יומיים לאחר הרעידה על מנת למנוע מגפות.

ראש העיר יחיאל לסרי אמר בטקס החניכה: "זוכרים את הנספים ברעש האדמה ונערכים גם לאפשרות שאירוע כזה יקרה בישראל".

רבים מיוצאי אגדיר, המתגוררים באשדוד ואורחיהם, הגיעו לפארק אשדוד ים והשתתפו אתמול בטקס חנוכת האנדרטה לזכר הנספים,יהודים, אשר מצאו את מותם ברעש האדמה הקטלני שאירע במרוקו בראש חודש אדר, 29 בפברואר 1960.

את האנדרטה המרהיבה יצר האומן והאדריכל מוריס חיון, בן למשפחה יוצאת אגדיר המתגוררת באשדוד. האנדרטה בנויה משתי קשתות גדולות המתוחות מעל תלולית התחומה בחישוק עגול (בסיס הקשתות) ומתוכן גרם מדרגות קטן המוליך אל ראש התלולית. האנדרטה ממוקמת בצדו הדרומי של פארק אשדוד ים, בסמוך לשביל ההליכה, כך שהעוברים והשבים ייחשפו לאנדרטה ולסיפורה ההיסטורי של יהדות אגדיר. נציין, כי חיון בנה גם את אנדרטת חללי אגוז.

בטקס השתתפו אורחים רבים מאשדוד ומחוצה לה, חברי הועדה להנצחת חללי האסון באגדיר, נציגי ציבור ומשפחות הנספים. בנאומו, התייחס ראש העיר לאסון הטבע הקשה שפקד את העיר אגדיר וציין, כי אסון כזה, על פי תחזיות וסקרים מקצועיים, עלול לפקוד גם את ישראל. "אשדוד מובילה את נושא ההיערכות לרעידַת אדמה" אמר ראש העיר והוסיף, כי "באשדוד בנינו מודֶל התמודדות ארצי שאומַץ ע"י המדינה ומשמש כתורַת הפעלה גם עבור ערים אחרוׂת". בכך הבהיר ראש העיר, כי בצד הזיכרון יש להיות מוכן גם ברמה המעשית ולא לחשוב שאצלנו זה לא יקרה. "אשדוד גֶאַה להוביל את מעשה הזיכרון וההנצחה לנספים ולצידו גם את ההיערכות לרעידת אדמַה כעיר מודֶל ארצית" אמר והבטיח כי "אַשדוד תַמשיך להיות הבית של אנשי אגדיר מרחבי הארץ והעולם. נמשיך לחבֶק אתכם בחום, לכבד אתכם, ולשמור יחד אתכם על זיכרון הנספים".

בסיום, הודה ראש העיר לוועד המנהל ולוועדה להנצחת החללים, לעובדי העירייה שנרתמו לסייע ולאפשר את קיומו המוצלח של הטקס, לכל מי שנתן יד להנצחת הנספים ולקרן אשדוד בראשותו של מר אהרון אבוחצירא, אשר ליוו וניהלו את הפרויקט מתחילתו. הקרן, האחראית לגיוס משאבים ותרומות מגורמים פרטיים, עשתה זאת גם הפעם ודאגה לאגום משאבים על מנת להוציא את המיזם אל הפועל.

צילום: דוברות עיריית אשדוד

 

 

אולי תתעניין ב...

נמל אשדוד: מפגש היסטורי של מנהלי העבודה לדורותיהם

חברת נמל אשדוד קיימה בשבוע שעבר מפגש ייחודי של מנהלי העבודה בנמל לדורותיו. במפגש החגיגי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים