נוכחות דלילה יחסית במתחם האוכל של פסטיבל 'מדיטרנה' – הצלחה או אכזבה? |דו"ח מצב

פסטיבל מדיטרנה מתקיים בעיר זו השנה השישית. השנה, דווקא בשנת הבחירות בה אמור היה הפסטיבל לקצור הצלחה גדולה במיוחד, כפי הנראה, קיימת נוכחות דלילה במתחם האוכל אשר בשנים עברו היה עמוס הרבה יותר במבקרים תושבי העיר

אתמול בערב (שני),היה זה יומו השני של הפסטיבל. לצד מבקרים, שהיו במקום ואהבו את העובדה, שלא היו הרבה אנשים במתחם האוכל, אחרים הצביעו על נוכחות דלילה וביקשו לעמוד על הסיבות אשר ניתן לשער שהביאו פחות תושבים לפסטיבל. הרבה פחות.

הקונספט של הפסטיבל הוא מתחם אוכל פתוח ברחבת המשכן עם מגוון דוכני מזון לצד הופעות במספר מוקדים בעיר וביניהם: בית יד לבנים, המשכן, אמפי ועוד.

ננסה לעמוד על הסיבות אשר,לדעתנו, הובילו לנוכחות דלילה,לכאורה, לפחות במתחם האוכל, כפי שמשתקף מביקור שערכנו אתמול במקום וכן התמונה המצורפת הערב, בשעה 21:30 (שאמורה להוות שיא נוכחות).

בחירת מופעים פחות לטעמם של תושבי העיר אשדוד? האם מוסיקת 'פאדו' מדברת לקהל האשדודי?

הסיבה העיקרית להגעה של תושבי העיר לפסטיבלים היא המופעים הקיימים בהם. ייתכן, ומגוון המופעים שנבחר לא קלע לטעם של תושבי העיר ולכן הנוכחות דלילה? רשימת המופעים החלקית, הגם שהיא כוללת רפרטואר די מגוון אולי לא קסמה לאשדודים והם החליטו להצביע ברגליים. נציין, כי קיימים מופעים, אליהם הייתה 100% מכירת כרטיסים. מופע מחווה לגדול מלחיני יוון מיקיס תאודורקיס בהשתתפות כוכבת הזמר היווני אלני ויטלי ולצידה הזמר דימטריס בסיס זמרת הפאדו המוערכת מפורטוגל אנה מורה, להקת המחול הנודעת "הרווה קובי" אשר זוכה להצלחה ענקית ברחבי העולם, מיקי גבריאלוב מארח את ברי סחרוף, ספיר סבן ושירה גבריאלוב – 25 שנה לאלבום "כשחלמתי על הבית", בניס עבד אל פתח ממרוקו, התזמורת האנדלוסית אשדוד, המחול הספרדי "פורטו פלמנקו", הזמרת נטע אלקיים, המוסיקאי והמפיק המוערך גיל רון שמע,  ההרכב היווני העולה יאמאס מארח את טריו פלמנקו דה אלמה, הפרקשניסט והיוצר דורון רפאלי, המתופף הבינלאומי המוערך נועם דוד מארח את עומרי מור, צמד האחיות ג'משיד , הזמרת והצ'לנית קרן טננבאום ועוד רבים.

סמיכות לשבוע הופעות באמפי- לייב ראשון לציון

הפרויקט של עידן רייכל יצא בשבוע הופעות רצוף באמפי-לייב ראשון לציון, אשר התחיל ב-31/5 והמשיך ברצף עד ה9/06/18, מדי ערב. ייתכן והסמיכות של שבוע ההופעות האינטנסיבי באמפי המונה אלפי מקומות בראשון לציון הקרובה לאשדוד ומשך אליו לא מעט אשדודים, הותיר את תקציב התרבות החודשי בחסר, מה שגרם לאשדודים להתייצב הרבה פחות לפסטיבל מדיטרנה. או לכל הפחות לא לקחת חלק במתחם האוכל היפה.

מחירי המנות המוצעות גבוה באופן יחסי

דוכני האוכל היפים פרוסים היטב ברחבת המשכן לאומנויות הבמה בעיר ומעניקים לנוכחים חווית אוכל נהדרת כאשר כמעט כל אחד שיגיע, יימצא את שאהבה נפשו ולא יישאר רעב. מחירי המנות היו עד 35 ש"ח למנה לא גדולה במיוחד, אם כי איכותית.

לפני מספר שבועות, אלפים רבים גדשו את גן אלישבע בפסטיבל "עמים וטעמים" אשר גרף אליו הצלחה ענקית והנאה רבה של המשתתפים בו. שם, המנות עלו 10 שקלים בלבד והדבר הסב נחת ואושר בעיקר לתושבי העיר הצעירים, אשר הגיעו עם ילדיהם לפסטיבל והיו יכולים "להרשות לעצמם" ליהנות ממספר מנות אוכל מבלי 'לקרוע את הכיס'. פסטיבל 'עמים וטעמים' הותיר את האשדודים עם ידיעה ברורה, שאם באמת רוצים לעשות למענם ולהקל עליהם – הדבר אפשרי. עם קצת רצון והרבה יצירתיות ומחשבה מראש, הקימו בחברה לתיירות פסטיבל למופת אשר משך אליו אלפים של תושבים מרוצים ולא בכדי. הפעם הזאת, במדיטרנה, אולי יש ציפייה, שיגיע קהל שונה וללא ילדים אבל עובדה היא שמתחם המזון נותר די מיותם. חבל.

ריבוי פסטיבלים

לפני כשלושה חודשים – חגגנו את חג פורים במתחם 'מרטין בובר' – לאחר כשבועיים, חגגה העיר את חגיגות המימונה בפארק בן-גוריון; כשבועיים לאחר מכן חגיגות יום העצמאות; לפני מספר שבועות, הגיעו אלפים רבים מתושבי העיר לפסטיבל בגן אלישבע אשר ארך יומיים.   וכעת פסטיבל מדיטרנה הגיח לו משום מקום ולכאורה ללא כל סיבה 'מוצדקת'. כלומר, בזמן שביתר הפסטיבלים חגגנו חג כלשהו או חגיגת אוכל בזול, כמו שאנשים אוהבים, 'מדיטרנה' מגיע משומקום ומנסה לרענן במקום בו פסטיבל כבר נראה שגרת חיים של תושב אשדוד… מיד כשיסתיים 'מדיטרנה' כבר מעבר לפינה לפנינו 'אשדודאנס'. עייפים או מרוצים?

ריבוי הפסטיבלים הוא אומנם מבורך ותושבים רבים מוצאים את עצמם נאלצים הרבה פחות לצאת מהעיר כדי לבלות אבל האם אנחנו באמת צריכים את כל הפסטיבלים? האם עודף פסטיבלים הוא אכן מבורך כפי שחלק חושבים? או, חלילה, מרמז, לכאורה, על בזבוז כספים לשווא? כי אם הקהל האשדודי עושה רושם, שהוא 'מצביע ברגליו' ומגיע הרבה פחות, אולי כדאי לייצר מרווחים הולמים יותר בין הפסטיבלים, על מנת שיצליחו להגיע לכדי מיצוי ואכן ישרתו את הקהל המקומי, לפני כולם.

כרטיסים יקרים להופעות ללא הנחות מיוחדות לתושבי אשדוד – 690 ש"ח להופעה של חוזה קררס

מגוון ההופעות הרב הקיים בפסטיבל 'מדיטרנה', כלל חלק מההופעות שהיו יקרות למדי. למשל, כרטיסים להופעה באמפי של חוזה קררס, במחירם המלא לפני הנחות של מועדונים למיניהם, החלו ב-110 ש"ח והמקומות הטובים הגיעו לעלות של 690 ש"ח, לפני הנחות.

שנה שישית ל'מדיטרנה' – שנת בחירות

באוקטובר 2018, ממש בעוד ארבעה וחצי חודשים, יצאו תושבי העיר להצביע למועמד המועדף עליהם לראשות העיר. האם האשדודים הדירו עצמם ממקום הפסטיבל עקב היותה של שנה זו 'שנת בחירות'? האם לא רצו להזדהות עם השלטון הנוכחי בהיותם בפסטיבל עירוני? סיבה זו אומנם נשמעת דחוקה למדי, אם כי כבר נשמעה בעיר באוזנינו מפי אנשים המעדיפים לא להיראות היכן שקרוב לוודאי יפגשו את ראש העיר, בשפתם "לא להיתקל בו כדי שלא יווצרו אי-נעימויות בשל אי תמיכתם בו".

 

 

אולי תתעניין ב...

נמל אשדוד: מפגש היסטורי של מנהלי העבודה לדורותיהם

חברת נמל אשדוד קיימה בשבוע שעבר מפגש ייחודי של מנהלי העבודה בנמל לדורותיו. במפגש החגיגי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שינוי גודל גופנים